Kdv 2 Beyanı

Üyelik
19 Mar 2007
Mesajlar
2
Sayın ilgili,
kiralık bir aracımız var aracı akrabamızdan kiraladığımız için ücret ödemiyoruz. ancak maliye mutlaka kira kontratı istediği için belli bir miktar üzerinden kontrat yaptık. araç sahibi başka bir ilde vergi mükellefi ancak ücret almadığı için fatura kesmiyor. biz vergi sorumlusu olarak kdv2 beyannamesi verecekmiyiz.

Not: Konu başlığı açarken ve mesaj içeriğinde büyük harf kullanılmamalıdır. Lütfen Forum Kurallarını Okuyunuz.
 
N

nane

Ziyaretçi
Ynt: KDV 2 BEYANI

eğer araç sahibi işletmesine/şirketine ait bir aracı kiraladı ise mutlaka ft kesilmeli.
 
Üyelik
29 Eyl 2006
Mesajlar
355
Ynt: Kdv 2 Beyanı

sn nane gibi düşünüyorum..
bu tür bir durumda, 2 nolu KDV beyanı için, araç kiralanan kişinin gelir vergisi mükellefi olmayıp işletme ve aktif gibi özellikleri olmaması gerekir.Ayrıca bu durumda %20 Stopaj yükülülüğüde vardır.Ama sizin dediğiniz durumda aracı kiraya veren kişi bu aracı işletmesinin aktifine almış ise mutlaka fatura kesmesi gerekir.Ancak Araç aktife kayıtlı değil ve vergi mükellefi ise o zaman 2 nolu Beyan ile KDV yi siz bildireceksiniz.Stopajıda unutmayın..
saygılar..
 
Üyelik
9 Mar 2007
Mesajlar
396
Ynt: Kdv 2 Beyanı

Stopaj ödeme yapılması halinde sözkonusudur. Nakden veya hesaben bir ödeme yapılmaması halinde tevkifat yapılması söz konusu değildir.
 
Üyelik
28 Şub 2007
Mesajlar
9
Ynt: Kdv 2 Beyanı

benim şahsi görüşüm gerçekten burda bir nakdi veya ayni ödeme söz konusu olmadığından dolayı, burda yapılacak gerek kdv gerekse gvt ları gerçek olmayan sanal bir değer baz alınmak sureti ile yapılacağından, şahsi görüşüm iz değeri üzerinden bir kira ödemesi göstererek ve bunuda bir banka dekontu aracılığı ile destekleyen bir belge ile bu sorumluluğunuzdan ispat yükünüzü atmış olabileceğinizi düşünüyorum. yanısıra söz konusu kiralayan kurum veya kuruluştan yazdıkalrınızdan anladığım kadarı ile taşıt kayıtlı değil bu durumda diğer arkadaşlara katılıyorum. gvt mükellefiyetliğiniz söz konusu olmuş ve bunu iz değerinden ispat şansınız varsa bu yükünüzde minimuma inmiş olacaktır. kdv2 yönünden ise (işletmesinde kayıtlı olmadığını düşünerek) tevkifatı gerektirmeyeceği kanaatindeyim. İyi çalışmalar.
 
Üst