fonradar

Kdv Beyannamesinin Posta Yoluyla Verilmesi

merhaba arkadaşlar,

internetten yollamamız gereken 09/2008 kdv beyannamesini 24/10 tarihinde posta yoluyla gönderdik.Vergi dairesi bu beyannameyi kabul edip 24/10 tarihine tahakkuk etmiş.ama yine de 1490 özel usulsüzlük + 160 ytl 2 kat usulsüzlük kesmişler.
biz yanlış yolla da olsa beyannamemizi yolladık ve onlar bana kalırsa hata yaparak tahakkuk etmişler.sizce tahakkuk etmeleri yanlış değil mi? vuk 376 ya göre yine de üçte birini düşüyorlar ama ceza çok fazla ve manasız.

Ynt: kdv beyannamesinin posta yoluyla verilmesi

1490 int yollamama cezası.

peki vergi mahkemesine başvursam sonuç ne olur sizce?
bu konuda mükellef lehine verilmiş 2 ayrı mahkemenin kararı mevcut
Ankara 4. Vergi Mahkemesi Kararı, E: 2005/712, K: 2005 / 1629 ve İzmir 4. Vergi Mahkemesi Kararı, E: 2005/1291, K:2006/411

Bahsettiğiniz Mahkeme kararlarını, en azından bir tanesini buraya atabilirmisiniz?

Sonradan şu dikkatimi çekti.mahkeme kararlarının yılı 2005 ve 2006

bu beyannamelerin internetten yollanmasında getirilen mecburiyet daha sonra yapıldı.Kararlar vuk mükerrer 355 ile alakası yoktur diye tahmin ediyorum.Sadece usulsüzlük ile ilgili olabilir.Yinede kararları atarsanız daha iyi değerlendirebiliriz.

serpil hanım tüm gece okuduğum kararları bulamıyorum kusura bakmayın.
bi de şu var..7-9/2008 boş muhtasarı ise hiç verilmedi.bu konuda endişe duymamamız söyleniyor.boş muhtasarın verilmesine de gerek olmadığını okudum.ama yasal dayanağını bulamadım.bu konudaki fikirlerinizi alabilirmiyim?
yarın öbür gün kesin bunun da tebliği gelir karşıma ve ne yapmam gerekli acaba

cenkfulya ' Alıntı:
bi de şu var..7-9/2008 boş muhtasarı ise hiç verilmedi.bu konuda endişe duymamamız söyleniyor.boş muhtasarın verilmesine de gerek olmadığını okudum.ama yasal dayanağını bulamadım.bu konudaki fikirlerinizi alabilirmiyim?

Verilmeyen muhtasar dönemine dilekçe ile verilmeyeceği bildirilmeliydi vergi dairesine.
Bu konu hakkında forumda arama yaparsanız fazlasıyla bilgi bulabilirsiniz.

cenkfulya ' Alıntı:
serpil hanım tüm gece okuduğum kararları bulamıyorum kusura bakmayın.

evet zindan arkadaşımızında söylediği gibi,2008/789 dönemi için muhtasar boşdu ise beyan süresi içinde dilekçe verilerek stopaj dosyası kapattırılmalı idi.Bu benim düşüncem ve çalışma şeklim.

forumu ararsanız daha önceden tartıştık.bazı arkadaşlarımızda bunun gerekmediğini beyan edilecek birşey yoksa beyanında verilmemesi gerektiğini dilekçeyede gerek olmadığını söylüyorlar.Takdir ve yorum size ait.

cenkfulya ' Alıntı:
peki vergi mahkemesine başvursam sonuç ne olur sizce?
bu konuda mükellef lehine verilmiş 2 ayrı mahkemenin kararı mevcut
Ankara 4. Vergi Mahkemesi Kararı, E: 2005/712, K: 2005 / 1629 ve İzmir 4. Vergi Mahkemesi Kararı, E: 2005/1291, K:2006/411

Benim bildiğim bahsettiğiniz kararlarla sizin durumunuz arasında fark var orda beyanname yine internetten veriliyor ama geç veriliyor.

Siz hiç bir şekilde internetten vermemişsiniz.

Aynı şey değil posta yolu ile göndermek yerine gecikmeli olarak internetten verseydiniz gelen cezayı mahkeme kararıyla iptal ettirebilirdiniz.

Ynt: Kdv Beyannamesinin Posta Yoluyla Verilmesi

Merhaba;

Serpil YAVUZ ' Alıntı:
Sonradan şu dikkatimi çekti.mahkeme kararlarının yılı 2005 ve 2006

bu beyannamelerin internetten yollanmasında getirilen mecburiyet daha sonra yapıldı.Kararlar vuk mükerrer 355 ile alakası yoktur diye tahmin ediyorum.Sadece usulsüzlük ile ilgili olabilir.Yinede kararları atarsanız daha iyi değerlendirebiliriz.

Hayır Arkadışımız yazdığı kararlar bu konuyla ilgiliydi.
2004 yılında isteyenler beyannamelerini internet üzerinden verebileceklerdi. 2005 yılında aktif ve ciro toplamları belli sınırları aşanlara beyannameleri internet üzerinden gönderilmesi hususunda düzenleme yapıldı. İşte bu sınırları aşan mükelleflerin beyannamelerini elden veya posta ile gönderilmesi halinde özel usulsüzlük cezası uygulaması o zaman başladı. Tarihleri çok net hatırlıyorum çünkü aynı dönemlerde enflasyon düzeltmeside vardı. Çünkü benimde mükelleflerimden birisi bu sınırları aşmıştı ve enflasyon düzeltmesi yapılmış bir bilançoyu beyanname düzenleme programına yazmam zaman almıştı.

İşte o hengamede ilginç bir durum ortaya çıktı. Yanlış hatırlamıyorsam internetten gönderme yükümlülüğü olupta postayla gönderenler; hiç vermeyenlerden daha fazla ceza yemişti. İşte bu kaos ortamında çıkan kararlardan birkaçı diye tahmin ediyorum arkadaşımızın yazdığı kararları.

Hatta idare bazı cezaları affetmişti sankide beyannamelerini postayla verenler gene zararlı çıkmıştı.

Saygılarımla,

Ynt: Kdv Beyannamesinin Posta Yoluyla Verilmesi

Yahu yazdıklarımı okudumda;

Hani günümüzde yaşanan ekonomik kriz ortamında 1929 krizini anlatan bir dede gibi hissettim kendimi.

hepiniz hatırlarsınız.....

Hatırlıyorsunuz değil mi.... :-\ :-\ :-\

hadi ya...... sadece 35 yaşındayım ben .......:'( :'( :'(