fonradar

Kdv dahil 8.000 tl fatura ödeme şekli

merhabalar.
fatura bedellerinin banka vs konusunda ödenmesi ile ilgili bana yardımcı olabilirmisiniz.

Bir firma veya şahısa örnek olarak :
12-5-12 tarihinde = 7.950.00 kdv dahil fatura kestik
15-5-12 tarihinde = 7.850.00 kdv dahil fatura kestik
17-5-12 tarihinde = 7.925.00 kdv dahil fatura kestik diyelim..

bu tutarları illa bankadan geçirmemize gerek varmıdır?

artı yukardaki tarihlerden herhangi biri 8.000 tl Kdv dahili geçerse 3 fatura bedelinide mi
bankadan geçirme zorunlulugumuz vardır.
Sonuç olarak bu tutarlar ba bs de yer alacak ama bankadan ödenme konusunda yardımcı olursanız sevinirim.
tşkler..

Ynt: Kdv dahil 8.000 tl fatura ödeme şekli

Bankadan ödemek zorunda değilsiniz.

Dip Not:7.999,99.-TL gibi faturalar ın özellikle bankadan ödenmesi taraftarıyım.

Selamlar
Her ne kadar bankadan tevsik zorunluluğu kanunen yok gibi görünsede rakamlar öyle bir ayarlanmış ki, bu ödemelerin nakit yapıldığı varsayımı da çok inandırıcı ve kabul edilebilir olmayacaktır.
Saygılar

twolf ' Alıntı:
Selamlar
Her ne kadar bankadan tevsik zorunluluğu kanunen yok gibi görünsede rakamlar öyle bir ayarlanmış ki, bu ödemelerin nakit yapıldığı varsayımı da çok inandırıcı ve kabul edilebilir olmayacaktır.
Saygılar

katılıyorum. Gerçi burdaki tutarlar sembolik ama riskli olduğu doğru.

tarihler farklı rakam 8.000 tl nin altında tevsik zorunluluğu yok
tutarların riskli olduğu görüşüne katılmakla beraber gerçekte de böyle tutarlar olabilir dolayısı ile bizi 8.000 TL lik sınır bağlar

evet rakamlar semboliktir.
fakat ben hep yanlış biliyormuşum aynı ay içinde 8.000 kdv dahil diye biliyordum.
ama bu farklıymış.
yani bu bağlamda farklı gunlerde 8.000 altı ne olursa olsun bankadan geçmek zorunda değil..

çok tşkler tüm cevap verenlere sağolun..

Benim anlamadığım bu ödemelerin neden bankadan yapılmayacağı ile ilgili. 8.000 tl altında ki ödemelerde bankadan yapılır. İyi bir firma tüm ödemelerini banka yolu ile gerçekleştirir. Hele ki sizin bu anlattıklarınız yapılan denetim ve teftişlerde özellikle dikkat çekecektir.

tabiki haklısınız bankadan yapılır tabiki..
ama örnek olarak verecek olursam
kargas et satıgınız bir komısyoncu var diyelim. o komisyoncuda kasaplara veriyor
ve kasaplardan nakıt parayı alıyor. ve etler 5 bin 6 bin vs civarında oluyor.

yani. örnek bugun hayvan kesilip et çıkışı yapılıyor.. 3 gun sonra yine 5 gun sonra yine

adam banka yerine komisyoncuya veriyor. komisyoncuda bize getiriyor mesela.. sormamdaki amaç buydu..
bankadan geçmeyip bunları elden kasama sokabilirmiyim bunu merrak etmiştim.

Makbuzlar,kaşeli imzalı olursa ve her iki tarafın kayıtlarında da yer alırsa pek problem yaşanmaz.
Fakat yine de bu tarz ödemelerin ispat şekli çok zordur.
En sağlıklısı ödemelerin bankadan geçirilmesidir.

Ay içinde 8.000 in üzerinde aynı firma ile bu fatura ilişkisi doğmuşsa tevsik zorunluluğu olması gerektiğini düşünüyorum

Aynı firmadan 8.000.-TL'yi geçmeyen 30 tane fatura bile alabilirsiniz (aynı müşterinden bir gün içerisinde birden fazla fatura alınması durumunda toplam tutarın dikkate alınması gerektiğini unutmayalım) ve hepsini de kasadan ödeyebilirsiniz. Önemli olan daha önce de belirtildiği gibi peçeleme şüphesi uyandırmamak ve faturaların aynı mal veya hizmetin parçaları olmaması, yani bir birinden bağımsız olması.