fonradar

Kdv Düzeltirken Dvm Kutucuğu Ne İşe Yarar

selamlar bugün 9. ay kdv düzeltirken dvm, kss ve düzeltmeyi seçtim damga vergisi çıkmadı. bi sakıncası var mı yanlış mı yaptım acaba

Hocam ben bir ara muhtasar beyannamelerde yapılan düzeltmelerden dolayı damga vergisi muafiyeti gündeme gelmişti diye biliyorum. Bu uygulamada geçici bir süre için sadece muhtasar beyannamenin kesintilere ilişkin bölümü için uygulanmıştır. Diğer beyanname türlerinde bu uygulama geçerli değildi sanırsam. Sistemde şu an bu muafiyet seçeneği kaldırılmadı doğrudur ve görüyoruz ki sistem işaretlememiz halinde muafiyeti kabul ediyor demek ki. Ancak bu uygulama geçersiz olacağından ilerleyen zamanlarda cezalı olarak vergiyi ödemek zorunda kalabilirsiniz. Yine buradaki üstadlarımız da konuya hakimdir cevap verebilir

ağustosta çıkan damga vergisi muafiyeti için dvm yi seçip deniyeyim dedim damga vergisi çıkmadı bende onayladım sonradan içime kurt düştü cezalı ödemeyelim yarın dilekçe yazıp vergi dairesine gideyim bari

evet dvm yi işaretlemeyince çıkmıştı ama kanuni süresindeyken sadece düzeltme yapıncada damga çıkıyomuş

Sayın cagribey,

Yaptığınız işlem hatalıdır.

Siz PIS ve DZT kutucuklarını işaretlemeniz gerekirdi.

Bu durumda Vergi Zıyai Cezası + 1.Derece Usulsüzlük Cezası 2 kat kesilir.

dv muaf kutucuğu henüz son verilme süresi geçmemiş tüm beyanlarda işaretlenerek dv çıkmadan düzeltme beyanı vermek içindir.

vergi dairesine gittim şefle görüştüm nasıl başardın falan dedi bende bir arkadaş artık düzeltmelerden damga alınmıcak onu işaretle dedi dedim sonra aklıma takıldı vergi kaçırmış gibi olmayalım diye sormaya geldim dedim. tekrar düzeltme ver damga tahakkuk etsin bir önceki damgasız olanı iptal ederiz dedi yarın tekrar dilekçe ile gidicem

vergi dairesine gittim şefle görüştüm nasıl başardın falan dedi bende bir arkadaş artık düzeltmelerden damga alınmıcak onu işaretle dedi dedim sonra aklıma takıldı vergi kaçırmış gibi olmayalım diye sormaya geldim dedim. tekrar düzeltme ver damga tahakkuk etsin bir önceki damgasız olanı iptal ederiz dedi yarın tekrar dilekçe ile gidicem

Bence mutlaka sorgulatın cezası çıkacaktır ilk başta dediğim gibi.

Kanuni süresinde yapılan düzeltmelerden damga vergisi alınmıyor. Olmayan bir vergi için ceza kesilemez.

Damga Vergisi Kanunu
b) Vergi beyannameleri: (Ek hüküm: 15/7/2016-
6728/28 md.) ((f) bendi dâhil olmak üzere,
beyanname verme süresi içerisinde düzeltme
amacıyla verilen beyannameler hariç)

ba) Yıllık gelir vergisi beyannameleri (18,00 YTL) (47,80 TL.)
bb) Kurumlar vergisi beyannameleri (24,00 YTL) (63,80 TL.)
bc) Katma değer vergisi beyannameleri (12,00 YTL) (31,50 TL.)
bd) Muhtasar beyannameler (12,00 YTL) (31,50 TL.)
be) Diğer vergi beyannameleri (damga vergisi
beyannameleri hariç) (12,00 YTL) (31,50 TL.)
c) Gümrük idarelerine verilen beyannameler (24,00 YTL) (63,80 TL.)
d) Belediye ve il özel idarelerine verilen
beyannameler
(9,00 YTL) (23,50 TL.)
e) Sosyal güvenlik kurumlarına verilen sigorta
prim bildirgeleri
(9,00 YTL) (23,50 TL.)

Kanuni süresinde yapılan düzeltmelerden damga vergisi alınmıyor. Olmayan bir vergi için ceza kesilemez.

Damga Vergisi Kanunu
b) Vergi beyannameleri: (Ek hüküm: 15/7/2016-
6728/28 md.) ((f) bendi dâhil olmak üzere,
beyanname verme süresi içerisinde düzeltme
amacıyla verilen beyannameler hariç)

ba) Yıllık gelir vergisi beyannameleri (18,00 YTL) (47,80 TL.)
bb) Kurumlar vergisi beyannameleri (24,00 YTL) (63,80 TL.)
bc) Katma değer vergisi beyannameleri (12,00 YTL) (31,50 TL.)
bd) Muhtasar beyannameler (12,00 YTL) (31,50 TL.)
be) Diğer vergi beyannameleri (damga vergisi
beyannameleri hariç) (12,00 YTL) (31,50 TL.)
c) Gümrük idarelerine verilen beyannameler (24,00 YTL) (63,80 TL.)
d) Belediye ve il özel idarelerine verilen
beyannameler
(9,00 YTL) (23,50 TL.)
e) Sosyal güvenlik kurumlarına verilen sigorta
prim bildirgeleri
(9,00 YTL) (23,50 TL.)

Sayın dogan76,

Soruda dikkat ederseniz kanuni süresinden sonra olarak tanımlama yapılmış.
Kanuni süresi geçmiş eski beyannamelerin iptal olmadığından ödenmesi gerekir.