fonradar

Kdv Düzeltme

didem*

Katkı Sunan Üye
eylül ayı kdv beyannamesini göndermiş olduğum mükellefin ödemesi çıkmıştı. beyannameyi onayladıktan sonra fatura geldi ve düzeltme verdik düzeltme beyannamesi sonucu ödeme çıkmadı. sistemde hala eski ödeme görünüyor. nasıl bir yol izlemeliyim.

Merhaba
Vergi dairesine giderek dilekçe ile düzeltme talep edeceksiniz.Ama büyük ihtimalle,yapılan düzeltme vergi dairesi aleyhine olduğu için izahat isteyeceklerdir.

izahat için alınan ve kesilen fatura fotokopilerini dilekçe ekine koyup götüreyim mi? yoksa sadece dilekçe ile mi başvurmalıyım

Düzeltme Beyanı süresinde mi verildi?
Süresinde ise evrak istemeyebilirler ama bellide olmaz.Bence önce daireyle görüşün.Düzeltme sebebini (mesela faturanın geç ulaşması gibi) izah edin.Ama düşünceme göre olay karışacak :)
Faturanın kesen açısından beyan edildiğinin kontrolünden tutunda ödemesine kadar teyit isteyebilirler.
Buna benzer örneği muhtasar beyanında yaşamıştım.Yanlışlıkla kitayı fazla beyan etmiştim,sonra süresi içinde düzeltme verdim,haliyle vergi azaldı.Buna karşılık vergi dairesi,benden ödenen kira dekontlarını istemişti.
Yani tam olarak sizden ne isteyeceklerine emin değilim.Siz hiçbir evrak eklemeden sadece konuyu anlatan bir dilekçe ile müracaat edin,nabız yoklayın derim.

Çok fazla bir fatura değilse mükellefe söyleyin ödesin.Geciken faturayı da diğer ayın kdv sinde indirim konusu yaparsınız.Tahsin bey'in dediği gibi olay vergi dairesi aleyhine olduğu için bürokrasi kısmı çok uğraştırır.Ben hep öyle yapıyorum.

Çok fazla bir fatura değilse mükellefe söyleyin ödesin.Geciken faturayı da diğer ayın kdv sinde indirim konusu yaparsınız.Tahsin bey'in dediği gibi olay vergi dairesi aleyhine olduğu için bürokrasi kısmı çok uğraştırır.Ben hep öyle yapıyorum.

Merhaba
Düzeltme beyanı verildiği söyleniyor.Yani artık iş işten geçti.Mecburen daireyle görüşülecek.

cevaplarınız için çok teşekkür ederim. maliye de ki arkadaşlar sadece dilekçe ve düzeltilen beyanname ve tahakkukları istediler. yardımlarınız için teşekkürler

düzeltme de özel onay kısmında izahat kısmında gelen faturanın matrahı kdv si fatura no sunu belirterek ödenecek kdv nin yeni gelen faturanın kdv tutarı kadar azaldığını belirterek işlem yapıldığında genelde her hangi bir sevk ve izahata gerek kalmadan işlem yapılıyor.