fonradar

KDV İade İstenmesede Vergi Dairesine Bildirilecek İstisnalar ?

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
Ağustos 2014 dönemine ait KDV siz olarak kesmiş olduğumuz satışlarımız mevcuttur.
KDV iadesi talebimiz olmayan ihracat ve yatırım teşvikli satışlarımız var
Her iki satışımızla ilgili vergi dairesine ne zamana kadar ve hangi evraklarla bildirim yapmamız gereklidir
Teşekkürler

Sayin serhan,

Tesvikli yatirimlar icin vergi dairesine evrak teslimi yapmiyorsunuz. 308 kod ile beyan etmek yeterlidir.

Bilg.

D. DİĞER HUSUSLAR1. İade Hakkının İndirim Yoluyla Kullanılması
İade hakkı doğuran işlemleri bulunan mükelleflerin bu işlemler dolayısıyla yüklendikleri vergileri nakden veya mahsuben iade olarak talep etmek yerine indirim yoluyla giderme tercihinde bulunmaları mümkündür. Tercihini bu yönde kullanan mükellefler tarafından iade hakkı doğuran işlem bedelleri KDV Beyannamesinin “Tam İstisna Kapsamına Giren İşlemler” ve “Diğer İade Hakkı Doğuran İşlemler” tablolarında beyan edilir; ancak tabloların "Yüklenilen KDV" veya "İadeye Konu Olan KDV" sütunlarına "0" (sıfır) yazılır. Bu şekilde beyanda bulunan mükelleflerin, iade için istenenler hariç, iade hakkı doğuran işlemi tevsik eden belgeleri beyanname ekinde ibraz etmeleri gerekir. Tebliğde bu başlık altında yazılan ibareye göre beyanname ekine ne koyacağız ki sistem buna müsait değil ekstradan dilekçe yazıcam ne bileyim gçb koy fatura fotokopisi koy ne o ben ihracat yaptım yok diplomatik satış yaptım yok 3065 le aldığım malı ihraç ettim yani şimdi iade istediğimiz ihracat için sisteme giriş yap hiçbir evrak verme ama sen gel iade istemediğin yüklenilene 0 yazdığım için daireye evrak ver olacak iş değil işler tersine dönüyor inanın dairedeki memura bu konuyu sorun bilmeyecektir haberi yoktur bence gereksiz büyük ihtimal önceki tebliğdeki bu ibareyi aynen alıp yeni tebliğe yapıştırdılar. Daire ilgili aydaki iade istemediğim satışımın evraklarını çok istiyorsa bir yazıyla talep eder bende veririm. İnanın şimdi kalkıp dilekçe verin tuvalet kağıdı yapacaklardır diye düşünüyorum...

merhaba üstadlar...yatırım teşvikli bir faturamız bulunmaktadır. fakat biz iade yerine indirim konusu yapacağız...kdv beyannamesini doldururken dikkat etmem husus varmıdır acaba?ilk defa yapacam