KDV İadesi 6 Aylık Sorunlar

Üyelik
2 Nis 2009
Mesajlar
1
Değerli arkadaşlar;
Firmamız 2008 Yılında ilk altı aylık kdv iadesini temmuz 2008 beyannamesinde istedi.
ikinci 6 aylık iadeyide 2009 ocak ayı beyannamesinde tahakkukukunu yaptı ve iade istedi.Buraya kadar herşey normal.
2009 yılı şubat ayı ssk ödemelerimizi kdv iadesine(ilk 6 aylık iade) mahsubunu istediğimizde vergi dairesi bunun olamayacağını usule aykırı olduğunu belirtti ve sadece vergi dairesi boçlarımızı mahsup edebileceğimizi bildirdi.Yani muhtasar kdv2 gibi...
Yorum ve görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.
Herkese iyi çalışmalar...

Lütfen başlık açmadan önce Forum Kuralları'nı okuyunuz. Forum'da büyük harflerle başlık ve mesaj içeriği yazmak yasaktır.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
653
Konum
ank
Ynt: KDV İadesi 6 Aylık Sorunlar

böyle bişey olmamalı bence muhtemelen başka bir sorun var. eğer kdv iade alacagınız var ise ki 6 aylık dediğinize göre indirimli orana tabi kdv iade alacagını görünüyor bunu ssk doğalgaz ve elektrik borçlarına göre mahsubunu isteyebilirisini
bunun ilgili kdv 99 tebliğinide açıklama mevcut
.2. Mahsubu Talep Edilebilecek Borçlar Bu Tebliğin yayımı tarihinden geçerli olmak üzere, 2006/Ocak ve izleyen vergilendirme dönemlerine ilişkin indirimli orana tabi işlemlerden doğan KDV alacakları, mükellefin kendisine ait ithalde alınanlar da dahil vergi borçlarına ve SSK prim borçlarına mahsup edilecektir. Bu alacakların, 01/10/2006 (bu tarih dahil) tarihinden itibaren elektrik ve doğalgaz borçlarına da mahsubu talep edilebilecektir.
 
Üyelik
21 Ağu 2008
Mesajlar
486
Ynt: KDV İadesi 6 Aylık Sorunlar

Sayın AyAşAr'ın da dediği gibi böyle birşey olmamalı. Eğer ihracat veya indirimli oranlı her ne olursa olsun vergi alacağınız doğmuşsa öncelikle vergi borçlarınız kapatılır ve bu borçlarınızı kapattıktan sonra SSK borçlarınızada mahsup isteyebilirsiniz. Bunda hiçbir sıkıntı yok. Siz iade servisiyle veya ilgili Md. Yrd. ile görüşün, neye istinaden olmayacağını öğrenin.

Saygılar.
 
Üyelik
5 Nis 2009
Mesajlar
3
Ynt: KDV İadesi 6 Aylık Sorunlar

İndirimli orana tabi işlemlerden dolayı KDV iade talebinde bulunduğunuzu varsayarak, yıl içinde mahsuben iade istediğinize göre, bu iade talebinin en geç ocak/2009 sonunda muaccel hale gelecek olan vergi borçlarına mahsup isteyebileceğinizi, şayet ocak/2009'dan sonra muaccel hale (ödenmesi gereken) bir vergi borcu var ise, kdv beyannamesinde düzeltme yaparak, iade talebinin farklı şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Usul olarak bir hata var anladığım kadarıyla. Selamlar.
 
Üyelik
6 Eki 2006
Mesajlar
35
Konum
İstanbul
Ynt: KDV İadesi 6 Aylık Sorunlar

İndirimli orana tabi işlemlerden dolayı KDV iadelerini Ssk ya mahsup yapabilirsiniz. Ancak o tarihte vergi dairesine borcunus olmaması gerekir. Varsa öncelikle bu borca mahsup yapıldıktan sonra diğer kurumlara olan borcunuza mahsup talep edebilirsiniz. Vergi dairesi herhalde bocunuz olduğu için mahsup yapamazsınız demiştir.

Mahsuplarınızın hemen yapılması için Kdv servisindeki memurlarla arayı iyi tutmak gerekiyor :)
 
Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
24
Ynt: KDV İadesi 6 Aylık Sorunlar

selamlar, kdv iade alacağınız, yapım işleri tevkifat uygulamalarından doğan kdv alacağınız ise 1.000 tl nin üzerinde mahsup yapamazsınız.(YMM raporu ve vergi inceleme raporu hariç-95 nolu tebliğ)
 

Benzer konular

Üst