fonradar

Kdv iadesi (gözetim farkı uygulanmış ithlat edilen malın ihracatında)

Merhaba

Yurtdışından farklı gtip kodları ile 5 çeşit kalem ürün ithalat ettik,
daha sonradan bu ürünlerin ihracatını gerçeleştirdik,
burada kdv iadesi talep ederken,

usd*kur =mal bedeli üzerinden mi

yoksa ;

cif bedeli + gözetim farkı ile gümrük vergisi + local masraf sonucu oluşan kdv matrahı üzerinden ödenen kdv yi mi talep edeceğim, ve nasıl ?

teşekkürler ,

Ynt: Kdv iadesi (gözetim farkı uygulanmış ithlat edilen malın ihracatında)

AYSE ' Alıntı:
ganlayisli ' Alıntı:
......
usd*kur =mal bedeli üzerinden mi

.......
teşekkürler ,

Doğrusu budur.

teşekkür ederim , buna ilişkin bir özelge varmıdırı diye soraccakken şöyle bir yazıya rastladım ,

6. İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı'nın 2.6.2008 tarih ve 4920 sayılı özelgesi;

"İthal edilen ve genel oranda vergi uygulanarak yurtiçinde satışı gerçekleştirilen ürünler için GümrüktE ÖdeneN KatmA DeğeR vergisinin genel esaslar çerçevesinde indirim konusu yağılması, indirimle giderilemeyen kısmının ise daha sonraki dönemlerde indirim konusu yapılmak üzere sonraki döneme devredilmesi gerekir. Bu verginin red veya iadesi mümkün değildir. Ancak, ithalatı gerçekleştirilen ürünlerin aynen veya işlendikten sonra ihraç edilmiş olması halinde, ithalde ödenen ve indirim yoluyla giderilemeyen katma değer vergisinin iadesi mümkündür."

diyor

yazı , aksini belirtmiyorsa, sizin doğrudur dediğiniz uygulamak daha kolay olacaktır,

teşekkürler

İade talep ederken kurları hesaba katmanıza gerek yok. 5 kalem mal ithal ettiğinizi söylüyorsunuz. İade talep ederken her kalem mal için ödediğiniz kdvyi esas alacaksınız.
1.kalem 10 adet... ödenen kdv 100 TL. 100/10 = 10 TL/adet kdv
2.kalem 5 adet... ödenen kdv 1000 TL. ise = 1000/5= 200 TL/adet kdv.
1.ve 2.kalemlerden 1 er adet ihraç edildiğini kabul edersek iade kdv'niz 210 TL.olur.

bulent249 ' Alıntı:
İade talep ederken kurları hesaba katmanıza gerek yok. 5 kalem mal ithal ettiğinizi söylüyorsunuz. İade talep ederken her kalem mal için ödediğiniz kdvyi esas alacaksınız.
1.kalem 10 adet... ödenen kdv 100 TL. 100/10 = 10 TL/adet kdv
2.kalem 5 adet... ödenen kdv 1000 TL. ise = 1000/5= 200 TL/adet kdv.
1.ve 2.kalemlerden 1 er adet ihraç edildiğini kabul edersek iade kdv'niz 210 TL.olur.

bülent bey açıklama için çok teşekkür ederim,

fakat benim sorum,

ggb de kdv matrahı hesaplanırken, mal bedeli üstünden , cif(navlun+sigorta) ve gümrük vergisi dahil edildikten sonraki oluşan kdv matrahından vergiyi ödüyorum,

verdiğinz örneğe istinaden, birim başına düşen navlun+sigorta ve gümrük vergisinide bulup bunların kdv sinide eklememiz gerekicek değil mi ?

tşk

Benim söylediğim gümrük makbuzundaki kdv'dir. KDV Matrahı nasıl hesaplanırsa hesaplansın sizin isteyeceğiniz iadenin gümrükte ödediğiniz kdv üzerinden hesaplanması gerekir. Ayrıca ihracatla ilgili diğer giderleriniz varsa onları da isteyebilirsiniz. (Gümrük/Fabrika nakliye,gümrük komisyoncusu, fabrika/gümrük nakliye.vs. gibi giderlere ait kdv ler)
Not: Gümrük beyannamesi üzerinde her kalemin kdvsini ayrı ayrı görebilirsiniz.

bulent249 ' Alıntı:
Benim söylediğim gümrük makbuzundaki kdv'dir. KDV Matrahı nasıl hesaplanırsa hesaplansın sizin isteyeceğiniz iadenin gümrükte ödediğiniz kdv üzerinden hesaplanması gerekir. Ayrıca ihracatla ilgili diğer giderleriniz varsa onları da isteyebilirsiniz. (Gümrük/Fabrika nakliye,gümrük komisyoncusu, fabrika/gümrük nakliye.vs. gibi giderlere ait kdv ler)
Not: Gümrük beyannamesi üzerinde her kalemin kdvsini ayrı ayrı görebilirsiniz.

bülent bey açıklamalarınız için teşekkür ederim
iyi çalışmalar