fonradar

KDV iadesi için istenen evrakların internetten verilmesiyle oluşan sorunlar

Merhaba arkadaşlar imalatçı-ihracatçı bir firmayız Ocak 2010 dönemine ilişkin yaptığımız ihracatlarla ilgili yüklendiğimiz KDV yi iade almak için gerekli evrakları internetten gönderdik. Bugün vergi dairesinden aradılar.Gönderdiğimiz evraklarda bazı sorunlar çıkmış bunların düzeltilmesi isteniyor.

Sorunlardan birincisi, bizim kestiğimiz ihracat faturası 26.01.2010 tarihli yüklenilen kdv listesindeki faturalardan biri 31.01.2010 tarihli olduğu için sistem kabul etmiyormuş. Bu fatura da elektrik faturası ve faturanın tüm KDV si yüklenilmiş değil. Kontrolün sırf fatura tarihi bazında yapılması yanlış, biz bu ihraç mallarını üretmek için ocak ayının 26. gününe kadar kullandığımız elektriğe ödediğimiz KDV ni yüklenilen KDV listesinde bildirdik. Bu sorunu önümüzdeki aylarda ihracat yapılan aydan bir önceki ayın elektrik faturasını bildirerek çözebiliriz. Fakat bu bir malzeme faturası da olabilirdi. Ayın 20 sinde sevk irsaliyesi ile alınan malın faturası 27 sinde kesilebilir. Böyle bir durumda ne yapacağız ? Malın geldiği tarihte faturasının kesilmesini isteyebilirsin diyebilirsiniz. Bu kadar işin içinde birde bununla mı uğraşacağız. Sevk irsaliyelerinin ibrazıyla bu sorun çözülebilir belki ama bunun getireceği iş yükü de malum.

Sorunun ikinciside maliyenin sisteminde gözüken ihracat satış bedeli ile bizim maliyeye bildirdiğimiz ihracat bedelinin farklı olması. Bu farklılık ta bize ihracat yaptığımız firmadan bedelsiz olarak gelen ve 4458 Sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Karar-2000/69 (05.02.2000 t. 23955 s. R.G.) Bakanlar Kurulu Kararının ambalajlarla ilgili 8. maddesine istinaden geçici olarak ithal ettiğimiz metal taşıma paletlerinden kaynaklanıyor. Ürettiğimiz parçaları yurtdışına gönderirken kullandığımız bu paletlerin yurtdışı edilmesi için, üzerindeki malların yanında ikinci bir fatura kesiyoruz. Bu faturaya da " Ticari bir değeri yoktur, gümrük değeri içindir." ve " İş bu fatura muhteviyatı mallar metal taşıma paleti olup, ....... Gümrük Müdürlüğünün ..... tarih ...... sayılı geçici giriş beyannamesi ile ithal edilmiş olup, bu kapsamda boş olarak gelen eşyaların ..... adedinin dolu olarak yurt dışı edilmesi ile ilgilidir." diye şerh düşüyoruz. GÇBlerin 22. satırında toplam fatura bedeli olarak hem parçaların hemde ticari olarak bedelsiz gönderilen taşıma paletlerinin değeri gözüküyor. GÇBde 31. satırda kaplar ve eşyanın tanımı kısmında 1. kalem olarak paletlerin adedi ve fatura bedeli ve tanımında metal taşıma paleti bedelsizdir diye belirtiliyor. 2. kalem olarak ihracatı yapılan parçaların adedi ve fatura bedeli belirtiliyor. İhracattan doğan KDV iadelerinin yapılması için istenen belgelerin internetten verilmeye başlanmasına kadar böyle bir sorunla karşılaşmadık ve iadelerimizi aldık.

Son soruna gelirsek, ürettiğimiz malzemeler için hammadde satın aldığımız bir firmanın bizimle ilgilisi ve ticari ilişkisi olmayan başka bir firmaya yaptığı satışı karşı firmanın Ba-Bs formunda bildirmemesi.

Bu sorunların nedenlerini vergi dairesindeki ilgili memura anlattık ama onlarda bu sorunun Ankaradan çözülebileceğini söylediler. Bu konuyu Vergi İdaresi İletişim Hattına bildirdik 72 saatte bir cevap vereceklerini bildirdiler. Bakalım bekleyip göreceğiz.

Haksız KDV iadesinin önüne geçmek için iyi düşünülmeden oluşturulan sistemin cezalarını bizler çekiyoruz.

Bizim gibi bir durumla karşılaşan başka arkadaşlar var mı ? Bu sorunları çözmek için neler yapılabilir ?

Ynt: KDV iadesi için istenen evrakların internetten verilmesiyle oluşan sorunlar

Bu sistem üzerimizde angarya olarak kaldı, vd ye normal iade dosyasında verilen bir çok bilgiyi yine veriyorum, tek fark GÇB için notere verilen tutardan kurtulduk. Nasıl iş anlamadım. Maliyeden hiç bir kolaylık istemiyorum şu an ki ortam süper lütfen beni/bizi düşünüp kolaylık getirmeyin.

Ynt: KDV iadesi için istenen evrakların internetten verilmesiyle oluşan sorunlar

Buna benzer sorunlar için dün vergi dairesinden bizide aradılar. Bizimde yüklenen kdv fatura tarihleri ihracatın gerçekleştiği tarihten sonraymış bugün gittik görüştük yapmamız gereken düzeltmeler için ilk önce dilekçe getirin dediler daha sonra biz burdan yollamış olduğunuz yüklenen kdv'yi pasif duruma getiricez sizde sonra tekrar yüklenen kdv'yi elektronik ortamda yollayın dediler.

Selam meslektaşlar

Yüklenilen kdv listesi, indirilecek kdv listesi v.s. listeleri mükelefin şifresiyle girip kdv iade bölümünden doldurduktan sonra ayrıca e beyanname programında kdv beyannamesinin ekler bölümündede yüklenilen kdv listesi, indirilecek kdv listesi vs. listeleri ayrıca doldurmaya gerek varmı ?

Hayır yok. En azından şimdilik.

İade sistemi halen güncelleniyor. Faturalaştırmada GÇB kurunun yazılması sistemde probleme neden oluyor.

kanunkaide ' Alıntı:
İade sistemi halen güncelleniyor. Faturalaştırmada GÇB kurunun yazılması sistemde probleme neden oluyor.

Hangi kurun yazılması gerekiyor peki.?

İntaç tarihine göre bir gün öncesi Merkez Bankası alış kuru

kanunkaide ' Alıntı:

Teşekkürler.
Ama bu yeni uygulama bizi çok yoracağa benziyor.!
Bir an önce aksaklıkların düzeltilmesi, ve kılavuz gibi bir yayın ile yardımcı yayın yapılmalı.Yoksa, hatalardan yine muzdarip olacak bizleriz gibi geliyor.!

Kolay gelsin.

kanunkaide ' Alıntı:
Bu sistem üzerimizde angarya olarak kaldı, vd ye normal iade dosyasında verilen bir çok bilgiyi yine veriyorum, tek fark GÇB için notere verilen tutardan kurtulduk. Nasıl iş anlamadım. Maliyeden hiç bir kolaylık istemiyorum şu an ki ortam süper lütfen beni/bizi düşünüp kolaylık getirmeyin.

GÇB üzerindeki kuru veripte listeleri ekleyen oldumu.

Ben.

yukarıda merkez bankası alış kuru üzerinden belirtmişsiniz.güncellememi yapıldı

Evet, kafalarına göre takılıyorlar, ben yaptım olduya devam.

merhaba kolay gelsin

1-firma seri numarasını bildirmemiş biz dogru yapmışız bizden belge basım belgeleri istenilmekte
2-intaç tarihi hafta sonu sistem cumanın kurunuı alması gerekirken perşembe almış bu hata düzeltildi denildi
3-kdv iade dosyalarını verirken indirilecek liste alınıyor satıştan iadeler yoktu bunuda listeye eklenilmesi denilmiştir.

arkadaşlar bir konuda tereddütüm var bunu bir örnekleme ile açıklama istiyorum

ithalatlarda yüklenilen ve listelere yazılırken

mal bedeli 155.691,66
ref fiyat 53870,72
gel ver 8382,50
dv 37,25
yurtiçi 2100

kdv matrahı 220.082,13

firmamız maliyet bedeli +harcama 166552,13

yuklenirken 166552,13/kg =birim fiyat*kullanılan miktar
indirilecek listeye yazarken beyannamenedeki matrahmı ? yoksa firmaya maliyet mi?

kanunkaide ' Alıntı:
ben bu ay iade alıcam ama faturaları kayda alırken vedop kapanış tarihindeki mb döviz alış kurunu mu alacağım yoksa bir gün öncesinin alış kurunumu alıcam. yukarıda kanunkaide arkadaşımız bir önceki günün döviz alış kuru demiş ancak bununla alakalı yasal dayanağı ben bulamadım. ???

Kapanış tarihinin döviz kurunu istiyorlar.
MB nin günlük kuru o gün 15:30 da açıklandığından bir önceki kura göre işlem kabul ediliyor olabilir mi?

1-şirket araçlarına alınan motorin litresini detaylı bir şekilde belirtiyormusunuz.
2-OGS her ay kredi kartından çekiliyor bunu muhasebe fişi diye belirtip vergi numarasına 3333333333 yazıyorum. ne dersiniz.
3-şirketimize ait türk telekoma ait 9 numara var ve 9 fatura geliyor açıklamaya 1 adet yerine aylık diyorum.ne dersiniz
4-aynı faturada kırtasiye temizlik mutfak giderleri oluyor bunları belirtiyorum ancak adet olarak yazmak çok zaman alıyor ne yapmak lazım.örneğin 5 adet klasör 5 adet kalem gibi toplamda 10 adet yazmak demek her faturaya her fişe bu kadar zamanı nasıl harcayacağız.

merhaba kolay gelsin

arkadaşlar bir konuda açıklık getirilmesini istiyorum

yüklenilen kdv listeleri oluştururken elektrik- akaryakıt -yemek bunlar için direkt bir kalemde gider kdv yazılsa sorun olmayacağını düşünmekteyim.fakat satış tarihinden sonraki rakamı yüklenemezsin denilmekte mantık olarak kabul edelim ama hesaplama mantığı zor bu konuda ne yapılması gerekmekte

ocak ayı için firmam için yurt içi ciro %80 yurt dışı %20 satışta yukarıda 3 kaleme oranlama yaptım kdv yuklendim

gider kdv yazdım sizce bu yanlış mı

diğer tarftan maliye size tarihten sonrakine yuklenemezsiniz diyecek

bu konuda görüşlerinizi istemekteyim