fonradar

Kdv İadesinde 439 Nolu Satır

elifbe

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,

İhraç kayıtlı indirimli oran satışlarından dolayı kdv iade alacağım doğmaktadır. 2013 yılında bu alacaklarımı kdv beyanıyla beyan etmiş bulunuyorum. Fakat yıl içerisinde iade tutarlarını mahsup edemediğim için 2014 ocak beyanında 405 kod ile isteyemediğim tutarların hepsini 439 kod ile tekrar talep etmek zorunda kaldım. (İnd.Oran alacağının mahsup ve nakit iadesinin yıllık olması gerekliliğinden dolayı)

Sorumu örnekleyerek soruyorum.

Ben eylül ayında diyelim ki. 10.000 TL ihraç kayıtlı bir fatura kestim. Bunun da KDV 'si 1.000 TL , yüklenimi 4.500 TL.... Ben bu 4.500 TL'yi eylül ayında beyan etmiş olmama rağmen sene atlayıp mahsup edemedğimden dolayı 2014 ocak beyanında tekrar 439 kod ile istedim. Fakat indirimli oran iade alacağım olmayan, fatura kdv si olan 1.000 TL'yi ilgili eylül döneminden isteyebiliyorum. Fakat e beyan sisteminden listeleri girdiğimde ilgili beyannamede yüklenim olduğundan eylül yüklenim kdv sini de istiyor sistem. Yani satış listesi, indirim listesi ve yüklenim listesini istiyor. Halbuki ben o aydan yüklenim farkını istemiyorum. Fakat beyanda olduğundan zorunlu olarak 405 kod ile giriyorum.

Bu listeyi ben ocak2014 te 439 kod ile tekrar giriyorum. Haliyle sistem şöyle bir uyarı vermeyecek mi? İlgili faturalarda kdv tutarını aşan belge bulunmaktadır.

Böyle bir sorunla karşılan oldu mu?

Bunu vergi dairesi kdv servisine sordum onlarda bilmiyor yapalım görelim diyorlar?