KDV İadesinde YMM in ücret hesaplanaması

3065 Sayılı KDV Kanununun 11/1-c maddesine göre ihraç kayıtlı teslimler nedeniyle oluşan KDV iadesi işlemi nedeniyle Yeminli Mali Müşavirliğine müracaatta bulunulmuştur. İadenin talep edildiği dönem beyannamesinde iadenin bir kısmı tecil terkin uygulamasından yararlanmış, kalan kısmı için iadesi talep edilmiştir. Burada YMM nin tasdik ücreti için iadesi talep edilen tutar üzerinden mi, yoksa tecil edilen KDV nin dahil edilerek toplam ihraç kayıtlı teslimler nedeniyle oluşan KDV tutarından mı YMM ücretinin hesaplanması gerekir

kdv iadesinde YMM.nin ücreti

sayın emingebes
iadesini talep ettiğiniz tutar üzerinden YMM.nin ücretini hesaplarsınız.

Re: kdv iadesinde YMM.nin ücreti

meltemg' Alıntı:
sayın emingebes
iadesini talep ettiğiniz tutar üzerinden YMM.nin ücretini hesaplarsınız.

Evet ben de öyle düşünüyorum fakat çalışmış olduğumuz YMM daha önce yapılan ücretlerin yanlış olduğunu beyan edip ihraç kayıtlı satışların KDV tutarından hesaplanması gereklini beyan ediyor. bu konuyla ilgili benim ispalayabileceğim bir kaynak bulmak gerekiyor.

Sayın emingebes

Açıklanan ücret tarifesinde hangi tutarın baz alınacağı konusunda bir kesinlik yok.Sanırım bu nedenle uygulamada 2 şekilde de hesaplama yapılabiliyor.Bu konu ile ilgili YMM.niz ile görüşüp bir çözüm getirmelisiniz.

YMM Raporu Daha Önceden yapilan mahsuplarida iceriyorsa yani rapor bunlarin toplami üzerinden düzenleniyorsa ücret toplam üzerinden hesaplanir.

ihraç kayıtlı satışlarda YMM.ücreti

sayın gökhan33

tabiki işyerinin geçmiş ssk ve vergi borçları için talep ettiği kdv den yaptığı mahsuplar YMM.nin ücretinde dikkate alınmaz,ancak kdv beyannamesinde 391 rakamı 191 den fazlaysa tecil edilen tutar ortaya çıkar ve bu durumda ihraç kayıtlı satışlar için hesaplanan KDV.rakamı ile iade talep edilen rakam farklı olur.YMM.lerin bir kısmı bu iade için kendi ücrelerini hesaplarken tecil olacak tutarı dikkate almamakta sadece ihraç kayıtlı satışların KDV.lerini baz almaktadır.
iyi çalışmalar dilerim