fonradar

Kdv İstisnası Sertifikası

ipad dan %60 hibe aldım aldığım malzemelere karşın bana kdv den muhaf oldugumu bunun için de kdv istisna sertivikası verdiler.Ozaman memura başka işlemim varmı diye sordum artık yok dedi.Aradan üç yıl geçti şimdi beni aradılar beyanname vermem gerekiyormuş.Şimdide bana 3 yıllık caza kestiler bunda benim suçum ne beni zamanında neden uyarmıyorlar bu nasıl iş anlamadım.Bu cezadan kurtulmanın bir yolu varmıdır?inşallah konuyu doğru yere açmıştırım cevaplarsanız sevinirim.

Sadece o aldığınız hibe için muaf olabilirsiniz. Diğer tüm işlemleriniz için kdv bey vermek durumundasınız. Sorunuzdan anladığım kadarı ile cevabım bu şekildedir.

Sayın metehan

KDV İstisna Sertifikasının Kullanılması ve Bildirim:

KDV İstisna Sertifikalarının kullanılması ile ilgili açıklamalar kısaca aşağıdadır:

1- Fatura Bedelinin 2.000 TL'nin Üstünde Olduğu Alımlarda Bildirim (EK-7)

- AT Yüklenicisi, öncelikle tedarikçi ile “tedarik sözleşmesi'' yapacaktır.
- Söz konusu tedarik sözleşmesi, sözleşmeye konu mal, hizmet ve işlerin AT Sözleşmesi kapsamında olduğu, hibe yararlanıcısı tarafından “Bu tedarik sözleşmesi ............................................ sayılı AT Sözleşmesine dayanılarak yapılmıştır şeklinde ibare düşülerek onaylanacaktır.
- Tedarik sözleşmesi, herhangi bir şekil şartı olmamakla birlikte, sözleşme taraflarının adı, soyadı/unvanı, sözleşmenin konusunu, bütçesini ve dayanağı olduğu AT Sözleşmesinin numarasını açıkça ihtiva etmelidir.
- Söz konusu sertifika ve tedarik sözleşmesinin örneğini tedarikçiye verip katma değer vergisi ödemeksizin mal ve hizmet alan, iş yaptıran AT Yüklenicisi; Tebliğin (7) numaralı eki tabloyu doldurarak kendisi onaylayacak ve takvim yılının üçer aylık dönemleri itibariyle bu dönemleri izleyen ayın 25. günü akşamına kadar KDV İstisna Sertifikasını aldığı makama (Örneğin KDV İstisna Sertifikasını doğrudan Gelir İdaresi Başkanlığından alanlar, Gelir İdaresi Başkanlığı Avrupa Birliği Müdürlüğüne) bildirecektir.

2- Fatura Bedelinin 2.000 TL'nin Altında Olduğu Alımlarda Bildirim (EK-8)

- AT Yüklenicisi KDV İstisna Sertifikasının örneğini tedarikçiye ibraz edip KDV'siz mal ve hizmet alabilecektir. 2000 TL'nin altındaki alımlar için “tedarik sözleşmesi yapma zorunluluğu yoktur.
- Söz konusu sertifika örneğini tedarikçiye verip katma değer vergisi ödemeksizin mal ve hizmet alan, iş yaptıran AT Yüklenicisi; Tebliğin (8) numaralı eki tabloyu doldurarak imzalayacak ve hibe yararlanıcısına onaylatarak ve takvim yılının üçer aylık dönemleri itibariyle bu dönemleri izleyen ayın 25. günü akşamına kadar KDV İstisna Sertifikasını aldığı makama bildirecektir.
- Hibe Yararlanıcısının onayının gerekli olduğu durumlarda, onaylayan yetkili kişinin kaşesi ve kurum mührü ile imzası mutlaka olmalıdır.

3- Ortak Açıklamalar

- EK-7 ve EK-8 Tablolarının Türkçe veya İngilizce olarak doldurulması mümkündür.
- Bütün bildirimler yetkili kişi tarafından ıslak imzalı dilekçe ekinde gönderilmelidir.
- Öte yandan, AT Yüklenicisi KDV İstisna Sertifikasını kullanarak yaptığı herhangi bir harcamanın olmadığı üçer aylık dönemler için de yine bu dönemleri takip eden ayın 25. günü akşamına kadar, ........ döneminde KDV İstisna Sertifikası kullanılarak yapılan herhangi bir işlem bulunmamaktadır. ibaresi ile bildirimde bulunmak zorundadır.

4- Bildirim Takvimleri

Örneğin; KDV İstisna Sertifikasının tarihi 31.03.2014 olması durumunda, AT Yüklenicisi Sertifika kullanılmamış olsa bile Nisan ayının 25. günü akşamına kadar bildirim yapacaktır.

Takvim yılının üçer aylık dönemleri Bildirim tarihinin son günü

Ocak, Şubat, Mart Nisan 25
Nisan, Mayıs, Haziran Temmuz 25
Temmuz, Ağustos, Eylül Ekim 25
Ekim, Kasım, Aralık (bir sonraki yılın) Ocak 25

Bildirimin hiç yapılmaması, geç veya eksik yapılması durumlarında Vergi Usul Kanunu uyarınca özel usulsüzlük cezası kesilecektir.

Yukarıdaki açıklamalara göre ; Beyannameleri Pişmanlık talepli vermek ve vergi dairesi ile uzlaşmak

Son düzenleme:
Ben 20 bin tl bir hibe aldım makina ve ekipman bunların alışında kdv den muhaf olması için kdv istisna sertivikası kullandırdılar bana.Aldıgım ekipmanları kdv siz olarak aldım.Benim gibi bir sürü arıcı var bunlarda beyanname vermemiş haberleride yok böyle bir işlemden o zaman şimdi bunlaradamı ceza gelecek kafam karıştı iyice.

sonra bu sene üçüncü senem her sene beyanname vermek zorundamıyım ?
Hibe almadan önce böyle bir şey yoktu neden şimdi beyanname zorunluluğu geldi.

Ben 20 bin tl bir hibe aldım makina ve ekipman bunların alışında kdv den muhaf olması için kdv istisna sertivikası kullandırdılar bana.Aldıgım ekipmanları kdv siz olarak aldım.Benim gibi bir sürü arıcı var bunlarda beyanname vermemiş haberleride yok böyle bir işlemden o zaman şimdi bunlaradamı ceza gelecek kafam karıştı iyice.

sonra bu sene üçüncü senem her sene beyanname vermek zorundamıyım ?
Hibe almadan önce böyle bir şey yoktu neden şimdi beyanname zorunluluğu geldi.

Maalesef. Kanunu bilmemek mazaret sayılmıyor.