Kdv Tahakkuku Ve Ücret Tahakkuku

Merhabalar ben mesleğe yeni başladım ve birkaç şey danışmak istiyorum. Kdv tahakkukunu neden yapıyoruz geçici dönemlerinde bunu öğrenmek istiyorum. Bir de genel mantığı anlamakta zorlanıyorum, mizan okumakta falan da böyle. Kendimi geliştirmem için ne yapmamı önerirsiniz?

Son düzenleme:
kdv tahakkukunda aylık çalışan 191-391 hesapları kdv beyanıyla birlikte aktarmamız gereken hesaba aktarıyoruz 190 veya 360 şeklinde.mizan ile beyanlarımız aynı oluyor.geçici vergi döneminde mizanı kontrol ediyoruz.191 ve 391 hesapların kapatılarak olması gerektiği hesapta 190 veya 360 izlemek için.

KDV Kanunu işletmelere müşterilerinden tahsil ettikleri KDV ler den kendi ödediklerini düştükten sonra kalanını ödemelerini emreder. Ödeme işleminin her ayın sonunda yapılan mahsup kaydına bağlı olarak yapılması gerekir. Bir ay içinde Alınan KDV ve Ödenen KDV toplamları biribirinden muhasebe kayıtları ile çıkarılır.

Alınan KDV ler 391 HESAPLANAN KDV HESABINA alacak,
Ödenen KDV ler 191 İNDİRİLECEK KDV HESABINA borç, yazılır

Her iki hesap ay sonunda kdv tahakkuk kaydı ile alacaklı ise borçlu, borçlu ise alacaklı yazılarak mahsup edilir. Aradaki farklara göre:
391 HESAPLANAN KDV > 191 İNDİRİLECEK KDV = 360 ÖDENECEK VERGİ VE FONLAR
191 İNDİRİLECEK KDV > 391 HESAPLANAN KDV = 190 DEVREDEN KDV HESABI
391 HESAPLANAN KDV hesabı fazla ise: 360 ÖDENECEK VERGİ VE FONLAR HSESABI Alacak,
191 İNDİRİLECEK KDV hesabı fazla ise: 190 DEVREDEN KDV HESABINA borç yazılır.
190 DEVREDEN KDV ise bir sonraki ayda indirilmek üzere bekletirilir.
360 ÖDENECEK VERGİ VE FONLAR HESABI'na yazılan tutar bir sonraki ay KDV beyannamesi ile vergi dairesine ödenmek zorundadır.

NOT: Kendinizi geliştirmek için bol bol muhasebe ile ilgili yevmiye kayıtları vs.. makaleleri okuyabilirsiniz. Ya da forumlarda bu tarz sorulan soruları takip edip kendiniz geliştirme imkanı bulabilirsiniz.