Kdv yüklenimi

- İhrac edilen malın üretiminde kullanılan ve Yurt içinden temin edilen hammaddeler için ödenen KDV miktarı ispatlanabilir şekilde beyan edilirse bu miktar iade olarak alınabiliyor veya mahsup ediliyor!

yazısına rastladım bir yerde buna göre

serbest bölgede hammeddesını başka bir ülkeden aldıgımız ürünü bölgeye ithalat kdv si ödemeyerek getirdiğimizden dolayı ihraç yaparken kdv olarak yazamıyormuyuz ? kdv iadesi alamıyormuyuz

Ynt: Kdv yüklenimi

Yüklenmediğiniz KDV'yi nasıl iade talep edebilirsiniz?

İşte bunu soruyorum yurt dışından aldığımız hammedenin kdv sini yükleyemiyormuyuz

Sayın tamer10

Cevabım çok netti. Yüklenmediğiniz KDV'yi nasıl iade talep edebilirsiniz?

Öncelikle iade KDV'nin amacından bahsetmek gerekir. Yani konu şu; Ben ihracat yapıyorum ve bu ihracatı yaparken mamülün bünyesine giren KDV'ni tespit etmem gerekir. Siz ürettiğiniz/aldığınız mamüle ilişkin bir KDV ödemediyseniz dolayısıyla sizin yüklendiğiniz KDV olmayacaktır.

Bunuda siz tespit edebilirsiniz. Ben (x) mamülü ihrac ettim, ancak ben bu (x) mamülünü üretirken çeşitli hammaddeler aldım ve bu alımlarıma ilişkin kdv ödedim. İhracat yapıyorum ve dolayısıyla kdv tahsil edemiyorum. Benimde bu yüklendiğim KDV'yi iade alma hakkım doğuyor, o yüzden bu mamüle ilişkin ödediğim ne kadar kdv varsa onları tespit ediyorum ve iade talep ediyorum.

Umarım anlatabilmişimdir.

Saygılar.

tamer10 ' Alıntı:
- İhrac edilen malın üretiminde kullanılan ve Yurt içinden temin edilen hammaddeler için ödenen KDV miktarı ispatlanabilir şekilde beyan edilirse bu miktar iade olarak alınabiliyor veya mahsup ediliyor!

yazısına rastladım bir yerde buna göre

serbest bölgede hammeddesını başka bir ülkeden aldıgımız ürünü bölgeye ithalat kdv si ödemeyerek getirdiğimizden dolayı ihraç yaparken kdv olarak yazamıyormuyuz ? kdv iadesi alamıyormuyuz

Eğer hammadeyi serbest bölgede işliyor ve gönderiyorsanız ( yurda sokmadan) ithalde kdv doğmayacağından iadesindede kdv olmayacaktır.

Ancak serbest bölgeye gelen malı yurda sokup böylece kdv ödediyseniz, daha sonra işleyip tektar serbest bölgenize gönderiyorsanız iadesini elbette alabilirsiniz.