Kdv1 Bey.Hk.

Arkadaşlar (KDV1 BEY Y.içi ve Y.dısı KDV ödenmeksizin Tem. Ed. Mal Bed. HKK) buraya yazılan rakamı nasıl bulabilrim.lütfen yardımcı olmanızı rica ederim.

Bulent249 bey ilginize şimdiden teşekkür ederim.
Üstad Ben bu firmaya yeni başladım. Satışlarımızda direk ihracat var Diib var G.17 var 11/c kapsamında satışlar mevcut.

bulent249

Tanınmış Üye
Diib işlemi biraz karışık... Biraz hesaplama yapmanız gerekiyor... Bir örnekle kabaca açıklamaya çalışayım. Diib alırken ihraç edilecek malların üretiminde kullanılacak hammaddelerin birim sarfları üzerinden yapılan bir hesaplama vardır. Atıyorum diib kapsamında kumaş pantolon üretip ihraç ediyorsunuz.
Bir pantolonda 1,5 metre kumaş sarf ediliyor ve bu kumaşı 17.madde kapsamında kdvsiz temin ediyorsunuz.
kumaşın metresini 100 TL.den alırsak 1,5 m* 100 TL = 150 TL kdv si 27 TL. olur. Pantolonu 200 TL. den ihraç kayıtlı teslim ettiğinizde ettiğinizde
iadeniz 200 TL *0,18 = 36 TL olmaz... 36-27 TL = 9 TL.olur... Kdvsiz aldığınız kumaşa isabet eden kdv yi düştük.... Hesaplama mantığı budur...
KDV Beyannamenizde ihraç kayıtlı teslim tutarına 200, kdv siz temin edilen mal bedeline de 150 TL. yazacaksınız.