fonradar

Kdv2 beyannamesi hk.

Bilişim sektöründe faaliyet gösteren bir firmayız. Yurtdısından yazılım ürünleri alıp, Türkiye içersinde satısını yapmaktayız (yazılım ürünlerini şöyle açıklayabilirim: karspersky veya internet sayfalarının güvenliğini sağlayan ürünler. Satın aldığımız bir lisans ve bu lisanslarda internet kanalı ile müşterilerimize ulaştırılıyor. Yani bahsettiğim ürünler internet üzerinden alınıp, satınalan lisanslar)

Yurtdısından alış yaptığımız için, alış faturalarımızın üzerinden %18 KDV Sorumlu Sıfatı ile KDV2?de beyan edilip, ödeniyor. Satışını yaptığım firmalar ise Türkiye içinde olduğu için faturalar KDV eklenerek kesiliyor. Böyle bir durumda da ben her ay KDV2 öderken KDV1?de de sattığım ürünlerin kdvs ??devreden KDV sütununda şiştikçe şişiyor.

%20-25 karla satış yapan bir firma olarak, aldığım ürünlerin için %18, her ay KDV2 de ödüyorum ama sonuç gösteriyor ki %2 ve %7 kar marjıyla ayakta durabilmem imkansız.

Buradaki olayda bir mantık problemi görüyorum. %25 kar oaranımın %18 ini devlete ödüyorum, devreden KDV ise benim hiç bir işime yaramadan büyüdükçe büyüyor.
Sormak istediğim soru ise; Software alımı yapıldığında bunun başka türlü bir muhasebeleştirme yöntemi yok mudur? Devreden KDV?nin sonu nereye kadardır?
Konu ile ilgili yardım ve önerilerinizi rica ediyorum.

Ynt: KDV2

Peki kdv2 de tahakkuk ettirip ödediğiniz tutarları kdv1 beyanında düşmüyormusunuz?

hayır KDV2 yi ödüyoruz. kdv1 de ise sattığımız ürünlerin kdv'si devreden kısımda kalmaya devam.

Sizin mali müşaviriniz yokmu? . yaptığınız işlem hatalıdır.
KDV2 beyanı ve ödemesi KDV1 de mahsup edilir.

Ynt: Kdv2 beyannamesi hk.

Kdv niz neden devrediyor Kdv 1 de indirim konusu yapıyor herhalde arkadaş onun için devredeni var.

Siz kdv2 öderken satış yaptığınız zamanda kdv 'yi alıcıdan tahsil ediyorsunuz bu durumun kar oranınızı etkilememesi lazım.

Ancak hem kdv2 ödeyip hemde kdv 1 de onu mahsup etmez ayrıca kdv1 de öderseniz kar oranınız etkilenir.

Ynt: Kdv2 beyannamesi hk.

Bahsettiğiniz konuda arkadaşların yazdığı gibi hatalı bir durum var.KDV2 ile ödediğniz kdvleri KDV1 de indirim konusu yapmanız lazım.Sizin yapınızdaki bir işletmede devreden KDV olması ve her ay bu devrin artması olağanüstü bir durum. Satışların tamamının belgelendirildiğinden emin misiniz ?