fonradar

Kdv'siz Alınan Sertifikayla Fatura Kesilmesi

Merhaba, ben bir federasyona bağlı bir eğitmenim. Bir konu hakkında eğitim veriyorum. Bu eğitimlerden sonra federasyona ücretini yatırarak bir kayıt belgesi ediniyor, bu belgeyi dolduruyoruz. Bu sayede eğitim alanlar çalıştığım konu hakkında sertifikalanmış oluyorlar.

Federasyondan bu sertifikayı alırken bize verilen faturalarda kdv bulunmuyor. (Bu sertifika kdv'den muaf olduğu için) İlgili federasyonun muhasebe birimiyle görüştüğümde bizim de aynı şekilde kdv'den muaf olarak fatura kesebileceğimiz söylenmişti ancak geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım bu şekilde fatura kesilemeyeceğini söyledi.

Ben faturayı şu şekilde kesiyorum.

Belge ücretine örnek olarak 100 TL diyelim
Eğitim ücreti de 400 TL olsun.

Belge : 1 adet 100 TL
Eğitim : 1 adet 400 TL

Toplam : 500 TL
Kdv : %18 (400*0,18) 72 TL

Genel Toplam 572 TL
faturanın orta kısmına da Belge KDV'den Muaftır notu düşüyorum.

Bu şekilde fatura kesmem doğru mudur yoksa olması gereken;
590 TL'lik fatura kesmem midir?

cevaplarınız için teşekkür ederim şimdiden.

bu konu hakkında ek bazı bilgilere ihtiyaç var.. Ancak kısaca, siz bu sertifika bedelini ilgili federasyon adına tahsil ediyorsanız şayet (yani, birebir ek bir bedel almadan yansıtma işlemi) bu bedel herhangi bir mal teslimi/hizmet ifasını oluşturmadığından KDV nin konusuna girmemektedir..Dolayısıyla yaptığınız işlem doğrudur ve hatta faturaya da KDV den muaftır şeklinde bir ibare bulunmasına gerek yok.. kaldı ki KDV Kanununda muafiyet de yoktur..(tam-kısmi istisna vardır)