fonradar

Kedi Köpek Satışında Kdv Oranı

canan

Katkı Sunan Üye
1- Veterinerlik hizmetinin yanında kedi köpek kuş almaktayız genelde bunlar faturasız elimizde bulunduğundan (faturası olmayan kişilerden alındığından) biz bunların girişini müstasil makbusuylamı yapacaz herhalde stopaj oranını birde tam olarak netleştirmek istiyom sizce.
2- kedi köpek kuş satışlarında kdv oranı diğer kdv listesine baktım net ifade kullanılmadığından bence %18 diye görüyom yanılıyorsam düzeltmenisi dilerim.
şimdiden yardımlarınız için teşekür ederim.Herkese kolay gelsin

müstahsil üretici demektir eğer bu hayvanlar bir üreticiden alınıyorsa ki böylebir şey oldunu sanmıyorum. mustahsil kullanılabilir çiftçi muafiyeti kapsamındaki üretme çiftliklerinden alınıyorsa muhtasil makbuzu ile alırsınız aksi takdirde faturalı almalısınız . Yok münferit kişilerden alıyorsanız bu işi iş edinmeyen kişilerden gider pusulası ile almanızı tavsiye ederim gider pusulasında stopaj kesintisi olmayacak
satışlarınızda 1 ve 2 sayılı yanı %1 lik ve %8 lik kdvde adı zikredilmiyorsa genel orana yani %18 tabidir

Ynt: Kedi Köpek Satışında Kdv Oranı

sayın osman bey ben gider pusulası ile giriş yapmadım müstahsil makbusu ile köpeklerin girişini yapıyorum birde %4 stopaj yapıyorum. Şimdi listelere bakıyorum kedi köpek satışaları kısmı diye bir yer görmediğimden %18 kdv uyguluyordum ama başka bir yerde gördüm %8 kdv uygulanıyor köpek satışlarından kişi muhasebecisini aradı yeni değişti falan dedi ama ben listelerde göremiyom.Bu konuda yardımlarınızı bekliyom.

1-artı konuyu biraz daha açmak istiyom ben köpekleri yetiştiricicli,ğini yapıyorum yeni doğan bir köpeğin girişini yapmak durmundamıyım buna dabir açıklık getirilmesi konusunda yardımınızı bekliyom.
2- Dışardan aldığım köpek konusundada hal şüpjhem var gider pusulasımı %4 stopaj ile müstasilmi
3- birde kdv %8 mi? 18 mi?

Canlı diğer hayvanlar (yalnız tavşanlar, geyikler, dağ keçisi, keklik, devekuşu, bıldırcın, çulluk, yabani ördek ve kazlar, sülün, beç tavuğu)

furkan bey herhalde burdaki diğer hayvanlar sınıfında olduğundan %8 kullanıyoruz kdv oranını.Ok teşekürler ederim.birde müstasil olayına bir açıklık getiremedim kendi yetiştirirse ne yapacak nasıl deftere girişini yapacak

Temin edilen kedi, köpek, süs balıkları vs. evcil hayvanlar üretim çiftliklerinden temin ediliyor ise Müstahsil makbuzu düzenlenerek %2 tevkifata tabi tutulmalıdır. Piyasadan temin edilenler için gider pusulası düzenlemek yeterli ayrıca bir tevkifata gerek yoktur.

KDV genel orana tabidir. II sayılı liste genelde Gıda maddeleri üzerine kuruludur.

ynt:Kedi Köpek Satışında Kdv Oranı

merhabalar canan hanım..beni mazur görmenizi rica ve temenni ediyorum ama her şeyden evvel inanılmaz yazım yanlışları yapmaktasınız. mesleğimizi daha hukuki ve üst bir dille ifade etmemiz gerekirken bu denli hatalarıızn(ki bu hatalar çokça göze batmakta ve inanılmaz özensiz yazıldığı çok açık) beni üzdü açıkçası. dili daha düzgün ve hukkuki bir şekilde yazmamız önemli olmakla birlikte, özel ve sosyal hayatımızda buna herhangi bir engel de bulunmamaktadır. ben de bir kaç yazı yolladım bu forma ve irdelendiklerinde bende de bir takım hatalar bulunabilir fakat aşırı derecede göze batmaları bence hoş bir görüntüye yol açmıyor. anlayışınız için teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim. serkan aymaz