Kendi isteğiyle cıkan işçinin dava açması?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Mehaba
Bundan 2 ay önce calıştırdığım işyerimden 3 yıllık bir personelim işten ayrılacağını belirtti sebeb ise maaşının az geldiği ve zam olmadıgından dolayı, bende olumlu karşıladım dilekçeye vs gerekde duymadım eski personelim olduğu içinde pek dikkatede almadım cıkışını verdim daha sonra ihbarını çekmişdim, sonra bu personelin bana dava actığını öğrendim dava sebebi olarak " maaşına zam yapılmamasından dolayı işten ayrılması olarak" istedikleride kıdem,ihbar,bayram vs olarak davacı bulunmakda ne gibi sonuclarla karşılaşırım ve ne yapmam gerekli sizce? iyi çalışmalar.

Ynt: Kendi isteğiyle cıkan işçinin dava açması?

Merhaba,

- İşveren olarak, devletin belirlemiş olduğu (asgari ücret) en az ücret kadar 6 ayda veya yılda bir defa zam yapılıyormuydu? Yani asgari ücret sınırının altına düşmüyordunuz değil mi?

merhaba sayin Aykay
evet personelimin ayligi asgari üçretti asgari üçret altinda maaş alması söz konusu değildi, zam yapıyordum belirli sürelerde lakin bu yıl zam yapamadim ekonomik krizden dolayı kimseye yapılmadı ayrımda söz konusu değildi personelimde zaten işveyirim ekonomik açıdan krizde oldugunun bilinciydeydi diğer personellerim gibi.

Zam yapılması ile ilgili bir sözleşme maddesi yoksa, diğer çalışanlara yapıp ona yapmama gibi bir durum yoksa, canınızı sıkmanıza da gerek yok.

Madde yok fakat benim personele güvenip yapmadıgım kendi çıktıktan sonra ssk cıkışını verdim daha sonra ihbar çektim ve personelin cıkarken dilekçe vs imzalı birşey almadım eski personelim zarar görmem düşünçesiyle ama bunlarla karşılaşacagımı ummuyordum şok etkisi yarattı bendede dava açma sebebi olarakda( zam yapılmadı, resmi dini bayramlarda çalıştım paramı alamadım gerekçesi) karşı tarafın avukatı bana anlaşma yolana gidelim demekde şuan iyiçe uçuruma düşmüş gibiyim gibi geldi sanki bana?

Zam yapılmadı diye kendisi sözleşmesini fesih edip kıdem ihbar isteyemez. Ancak fazla mesai, hafta sonu çalışması izin ücreti vb gibi şeyler için dava açabilir.

Merhaba Sayın Ngurol
personelle görüştüm bu olaydan sonra işten kendi ayrıldıgını daha sonra tazminat istedigini bildirdi bende kendisine işten kendisinin çıktıgını belirttim tazminat hakkınız söz konusu yoktur dedim dava metnide bu şekil(aylıgıma zam yapılmadı , tazminatimi alamadim, dini resmi bayramlar calisdim diye) davaya gitmelimiyim yoksa anlaşmalımıyım?

Şimdi olayı ayırıp incelemek lazım:
1-Zam yapılmadı; Yapılmak zorunluğu yok, şayet mevcut maaşı indirilmediyse
2-Taminatımı alamadım; Hangi tazminatını?
3-Bayramlarda çalıştım; Çalıştığını ispat yükümlülüğü personele aittir. Çalıştı ise hakkaniyet ölçüleri içersinde fazla mesainini ödeyip elinden ibraname alın iş bitsin.

Yada tüm talebi toplam neymiş. Bir öğrenin bakalım. Dava ile avukat harç vs masrafları ile uğraşmaya değmez ise sıkı pazarlık yapıp anlaşın derim.

Sayın Ngurol
Personelin avukatı ile görüştüm bana dedikleri;
Dini, resmi bayramlarda çalıştıgının Hafta tatili, kıdem, ihbar, asgari geçim indirimi,vergi iadesi,
alamadıklarını belirtti bu sebeblerden dolayı dava açtıgını söylemekde personel kovulmadıgını bana belirtiyor avukatına kidem tazminatinida istedigini belirtiyor fakat kovuldum diye yazılı sözlü tebligi yok
avukat bana istenilen degerleri hesaplayip dönecegini belirtti

İstifa dilekçesi yoksa beni işveren çıkarttı diye iddia eder. İşiniz zor

Sizin aklı başında bir müşaviriniz yokmu?. Bu çok basitçe bir hata.

Bu tür şeyleri siz yapacağınıza mali müşavirinize bıraksanız başınıza bunlar gelmezdi. Kusura bakmayın ama elinizde hiçbirşey yok. Ne istifa ne ibraname hiçbirşey. Siz sonuna kadar haklı da olsanız adam bir şahit ile sizden istediği herşeyi mahkemde alır.

Merhaba,

Açılan davanın adı; "Maaşa zam yapılmadığından dolayı istifa" deniliyorsa. İşçi burada %100 haksız. Çünkü maaşına zam yapılmadığından dolayı işçinin istifası veya bırakıp gitmesi onun haklı olduğuna işaret değildir. Bu durumda dava açılsın siz o işçi hakkında gerekli belgeleri istendiğinde mahkemeye ibraz edin ve bu davayı kazanacağınızdan hiç şüphe etmeyin. Karşı tarafın avukatı, sizinle uzlaşmaktaki amacı, bu davayı kaybetme olasığılığını gördüğü için böyle bir yöntem tercih ediyor. Kesinlikle yanaşmayın ve dava açılsın. Bunların neticesinde işçinin yasal hakları da, ödenmemiş olacak.

Diğer bir husus, yukarıdaki yorumlara bakıldığında birtakım prosedürlerin zamanında yapılmadığı ve bu sebepten dolayı sizin haksız olduğu kanısına varılmış. Bütün bu işlemlerin yapılmamasından dolayı işvereni idam sehpasına yollamışlar. Siz de istemezdiniz işçinin bırakıp gitmesini veya dostça ayrılıp gitmesini. Fakat olmamış.

Son olarak Yargıtay kararı gönderiyorum, bu karar da sizin durumunuzla örtüşüyor ve bu davanın açılmasından dolayı müsterih olun;

İşçiye Zam Yapılmamasının Haklı Fesih Nedeni Olmayabileceği

YARGITAY 9. HUKUK DAİRESİ
Esas No : 2004/19803
Karar No : 2005/8930
Tarih : 17.03.2005

Davacı, ihbar ve kıdem tazminatı, fazla çalışma ve yıllık izin ücreti, tatil gündelikleri, ikramiye, ciro primi ile ücret alacağının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.

Yerel mahkeme, isteği kısmen kabul etmiştir.

Hüküm süresi içinde davalılar avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

Karar : 1- Dosyadaki yazılara, toplanan delillerle kararın dayandığı kanuni gerektirici sebeplere göre, davalının aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yerinde değildir.

2- İşverenin işçiye zam yapmaması işçi için haklı fesih sebebi olmaz; kaldı ki aynı işyerinde o dönem için hiçbir işçiye zam yapılmamıştır. İşverenin eşit işlem borcunda aykırılık eylemi bulunmamaktadır. Şu durumda işçinin iş sözleşmesini feshi haksız olup kıdem tazminatı isteminin reddi gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.

SONUÇ : Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 17.03.2005 gününde oybirliği ile karar verildi.

Sayın Aykay

Şuan dava açıldı mahkeme bu ay olcak , karşı tarafın avukatı ile görüşmemde bana davanın " Dini, resmi bayramlarda çalıştıgının Hafta tatili, kıdem, ihbar, asgari geçim indirimi,vergi iadesi, ayrıca aylıgımı artirmadigi için " dava açıldığını belirtti bana karşı tarafın avukatı ve anlaşabiliriz isterseniz diye not düşüldü avukat tarafından.kovuldugum diye yazılı sözlü beyanıda yok, Benim hatam personelime dürüst ve samimi davranmamdan kaynaklandı :-[ belirttiginiz dava uyarmı bilmiyorum, Ayrıca bu personelin eski ortagimin yanında calıştıgı ve ondan kışkırtmalar aldıgınıda öğrendim.
alamadıklarını belirtti bu sebeblerden dolayı dava açtıgını söylemekde

Aykay ' Alıntı:
Merhaba,

Açılan davanın adı; "Maaşa zam yapılmadığından dolayı istifa" deniliyorsa. İşçi burada %100 haksız. Çünkü maaşına zam yapılmadığından dolayı işçinin istifası veya bırakıp gitmesi onun haklı olduğuna işaret değildir. Bu durumda dava açılsın siz o işçi hakkında gerekli belgeleri istendiğinde mahkemeye ibraz edin ve bu davayı kazanacağınızdan hiç şüphe etmeyin. Karşı tarafın avukatı, sizinle uzlaşmaktaki amacı, bu davayı kaybetme olasığılığını gördüğü için böyle bir yöntem tercih ediyor. Kesinlikle yanaşmayın ve dava açılsın. Bunların neticesinde işçinin yasal hakları da, ödenmemiş olacak.

Diğer bir husus, işçinin bırakıp gitmesinin ardından burada mali müşavir de olsa hiçbirşey yapamaz. Kaldı ki mali müşavir işletme içeresinde veya işçi çıkmadan gerekli müdahaleyi yerinde yapmakla mükelleftir. Yoksa çıkan işçinin evine veya yeni işyerine gidipte sen şu evrakları imzalamamışsın bunları bir imzala bakim mi diyecek. Yok böyle birşey.

Son olarak Yargıtay kararı gönderiyorum, bu karar da sizin durumunuzla örtüşüyor ve bu davanın açılmasından dolayı müsterih olun;

İşçiye Zam Yapılmamasının Haklı Fesih Nedeni Olmayabileceği

YARGITAY 9. HUKUK DAİRESİ
Esas No : 2004/19803
Karar No : 2005/8930
Tarih : 17.03.2005

Davacı, ihbar ve kıdem tazminatı, fazla çalışma ve yıllık izin ücreti, tatil gündelikleri, ikramiye, ciro primi ile ücret alacağının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.

Yerel mahkeme, isteği kısmen kabul etmiştir.

Hüküm süresi içinde davalılar avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

Karar : 1- Dosyadaki yazılara, toplanan delillerle kararın dayandığı kanuni gerektirici sebeplere göre, davalının aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yerinde değildir.

2- İşverenin işçiye zam yapmaması işçi için haklı fesih sebebi olmaz; kaldı ki aynı işyerinde o dönem için hiçbir işçiye zam yapılmamıştır. İşverenin eşit işlem borcunda aykırılık eylemi bulunmamaktadır. Şu durumda işçinin iş sözleşmesini feshi haksız olup kıdem tazminatı isteminin reddi gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.

SONUÇ : Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 17.03.2005 gününde oybirliği ile karar verildi.

Merhaba,

Siz işletme olarak işçinin çalıştığı dönem de şunlara tam olarak riayet ettiniz mi;

- Maaşını zamanında ödediniz mi ve bunları öderken maaşını aldığına dair herhnagi bir evrak imzalatıp bir nüsha da verdiniz mi?
- Çalışma ve mesai saatlerine dikkat edip, ücretlerini zamanında ödediniz mi?
- Sigorta primlerini zamanında başlatıp, herhangi bir eksikliğe sebep vermediniz değil mi?
- Personel özlük dosyası oluşturup, içerisinde gerekli evrakları tamamladınız mı?

Son olarak, hemen şimdi vakit kaybetmeden, herhangi bir avukatla görüşün ve vekaletinizi veriniz. Kesinlikle hakimin karşısına, avukatsız çıkmayın.

Sayın Aykay

Belirttiğiniz başlıkların hepsi yapıldı herhangibi bir uyuşmazlık geçikme vs ayrım yapılmadı
Avukatımla görüştüm işimizin zor olduğunu belirtti bana :-[ kendinin çıkmasının lehimize çevirmeye çalışacagız diyerek telkinde bulundu. Ayrıca bu personelin eski ortağımın kışkırtmasıyla bu süreçe gelindiğinide öğrendim ve şuanda eski ortagımla beraber çalışmakda.

Aykay ' Alıntı:
Merhaba,

Siz işletme olarak işçinin çalıştığı dönem de şunlara tam olarak riayet ettiniz mi;

- Maaşını zamanında ödediniz mi ve bunları öderken maaşını aldığına dair herhnagi bir evrak imzalatıp bir nüsha da verdiniz mi?
- Çalışma ve mesai saatlerine dikkat edip, ücretlerini zamanında ödediniz mi?
- Sigorta primlerini zamanında başlatıp, herhangi bir eksikliğe sebep vermediniz değil mi?
- Personel özlük dosyası oluşturup, içerisinde gerekli evrakları tamamladınız mı?

Son olarak, hemen şimdi vakit kaybetmeden, herhangi bir avukatla görüşün ve vekaletinizi veriniz. Kesinlikle hakimin karşısına, avukatsız çıkmayın.

Merhaba,

Sizin lehinize olan faktörler şunlardır;

- Davanın, maaş'a zam yapılmadığından dolayı istifa edilmesi,
- İşveren olarak siz işçinin yasal haklarını ödemeye hazırlık yaparken, işçinin kendisi mazaretsiz (dava başlığı mazaret değildir) bırakıp gitmesi ve bu sebepten dolayı yasal haklarını da kaybetmiş olması,

Personelin eski ortagımın yanında aynı sektörde aynı işe başlaması lehime bir sonuç çıkartabilirmi?

Merhaba,

İşçinin ayrılmasından sonra, istediği her yerde işe başlayabilir. Fakat iş sözleşmesinde, rekabet koşulları çerçevesinde "belirli bir yıl aynı sektörde çalışamaz" diye bir ibare varsa çalışamaz.

Ayrıca şöyle bir durum varsa, sizin yanınızda çalışırken bir başka çalışanınızın yanında ben felanca (rakip) firmaya gidecem veya vb sözler sarfedip, diğer çalışanları kışkırtıyorsa ve işletme içerisinden şahit bulundurabilirseniz lehine kısmen etki yapabilirsiniz. Çünkü burada işçinin, doğrulukla bağdaşmayacak tutum ve davranış içerisine girmiş bulunmaktadır. Dolayısıyla diğer işçilerin performansını da olumsuz yönde etkilemiş oluyor.

Sayın Aykay

Aynen dediğiniz oldu eski ortağımdan tatsiz şekilde ayrıldıktan sonra personellerime tetkiklerde ve yüksek ücretler önererek ayartmaya çalıştı ve sadece bu personelde bu şekilde işten ayrılda, ve 2 ay süre ile diğer yanımda çalışan personelimide ayartarak kışkırtmalarla onunda işten ayrılıp eski ortagımın yanında çalışmaya başlaması söz konusudur elimde iş söşleşmem yok bu denli fakat bun kışkırtmayı ispatlayabilirim yanımda çalışanlarlada eskiden o personellerle çalışan kişilerin ispatiyla

Aykay ' Alıntı:
Merhaba,

İşçinin ayrılmasından sonra, istediği her yerde işe başlayabilir. Fakat iş sözleşmesinde, rekabet koşulları çerçevesinde "belirli bir yıl aynı sektörde çalışamaz" diye bir ibare varsa çalışamaz.

Ayrıca şöyle bir durum varsa, sizin yanınızda çalışırken bir başka çalışanınızın yanında ben felanca (rakip) firmaya gidecem veya vb sözler sarfedip, diğer çalışanları kışkırtıyorsa ve işletme içerisinden şahit bulundurabilirseniz lehine kısmen etki yapabilirsiniz. Çünkü burada işçinin, doğrulukla bağdaşmayacak tutum ve davranış içerisine girmiş bulunmaktadır. Dolayısıyla diğer işçilerin performansını da olumsuz yönde etkilemiş oluyor.

Diğer çalışanlarınız, bu kişinin zam yapılmamasından başka bir sebep göstermeden, kendi isteğiyle ayrıldığına , eski ortağınızdan benzer tekliflerin kendilerine de geldiğine şahitlik ederler mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...