kendi isteğiyle işten ayrılan personelde yıllız izin durumu

Üyelik
13 Haz 2005
Mesajlar
1
merhabalar herkese
benim sorum
işten kendi isteğilyle ayrılan personelin
hak ettiği yıllık izinler veriloyurmu
verilmiyormu
konu hakkında bilginizi paylaşırsanız memmun olurum
herkese teşekkürler....
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
636
Konum
bursa
Re: kendi isteğiyle işten ayrılan personelde yıllız izin dur

Merhaba;

Her iki durumdada veriliyor.Personel ister istifa etsin, isterseniz siz çıkartın her türlü iş akdi feshinde kalan yıllık izin hakları ödenir.

Kolay gelsin.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
91
YILLIK İZİN ÖDEMESİ

Sayın Formdaşlar

Yıllık izin ödemesi yaptığınızda Mutlaka bir tediye makbuzu ile ödeme yapınız biz aşağıdaki örnek matbuyla ödeme yaptık mahkeme kabul etmedi işçiye ödediğimiz yıllık izin ücretini mahkeme kararıyla tekrar ödedik.

YILLIK İZİN ÜCRET HAKEDİŞ ÖDEMESİ

TARİH:.............

İŞE GİRİŞ TARİHİ:
İŞTEN ÇIKIŞ TARİHİ:
SİGORTALI ADI:
S.S.K NO:
ADRES:BRÜT:
GELİR VERGİSİ :
DAMGA VERGİSİ:
NET ÖDENEN:


2003/2004 YILI 14 GÜNLÜK YILLIK İZİN ÜCRET KARŞILIĞI OLAN ..................................................... NAKTEN TESLİM ALDIM.


İŞVEREN İŞÇİ
ADI SOYADI
İMZA
ŞAHİT 1 ŞAHİT 2
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
636
Konum
bursa
Re: YILLIK İZİN ÖDEMESİ

Merhaba;

Daha kolay bir yöntem ise son ayın puantajına ilave etmektir.Bordroda gösterdiğinizde işlem bitiyor.

Kolay gelsin.
 
Üyelik
12 Haz 2005
Mesajlar
142
Re: YILLIK İZİN ÖDEMESİ

HResources' Alıntı:
Merhaba;

Daha kolay bir yöntem ise son ayın puantajına ilave etmektir.Bordroda gösterdiğinizde işlem bitiyor.

Kolay gelsin.

ekleme yapayım.
Puantaja eklerken matbu yıllık izin formunuz varsa kullanması gereken yıllık izin gün kadar gün için yıllık izin formu doldurun. İzne çıkış tarihi ve izinden dönüş tarihi olan ve işçiye imzalatın. Adı Soyadı ve imzasını kendi eliyle yazsın. Zaten ücretli yıllık izin işçinin ssk günü açısından bir problem çıkarmaz çünkü gün yine 30 (çıktığı ay tam çalışmışsa) yazmak gerek.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
91
YILLIK İZİN

Saygıdeğer Formdaşlar

İşçi ve işveren anlaştı işveren dediki ben senin yıllık iznini ödeyecem fakat sen yine çalışacaksın ben seni sadece bordroda izinli gösterecem dedi işçinin 16 günlük ücretini ödedi Makbuzsuz herhangi bir kağıdı imza attırmadan çünkü o ay 16 günlük izinli olacak sadece işveren matbu yıllık izin istek formunu imzalattı ve izin belgesini imzalattı işçi işten ayrıldı farzedelim ki kötü ayrıldı mahkemeye gitti işveren benim yıllık izin ücretimi ödemedi bordroda izinli gösterdi bende imzaladım fakat ben o bordrodaki ve imzaldağım evraklardaki gün çalıştım çalıştığma dair örnek Fatura Tahs.mak fotokobileri derse bu durumda işverenin izleyeceği yol nedir Konu biraz karışık gibi ?
 
Üyelik
12 Haz 2005
Mesajlar
142
şöyle bir durum da var;

eğer işçiyi işten çıkarırken veya istifa ettiğinde ibraname imzalatırsanız ve ibranamede ödediğiniz bütün önelleri yazarsanız herhangi bir sorunla karşılaşacağınızı sanmam. Birde ibranameyi işçinin adı soyadı kısmını işçi elle kendisi yazsın.

Zaten işçi kötü niyetli bile olsa bütün haklarını aldığını ve şirketi ibra ettiğini söylüyorsa sorun kalmamış demektir. İbranameyi imzalamazsa sizde izin ücretlerini vermezsiniz, oda mahkemeye gider mahkemede zaten yıllık izin ücretini ödemeniz gereken kadar bulacağı için uyanık işçi ve sizin aranızda herhangibir sorun kalmaz. Değil mi :)
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
636
Konum
bursa
Merhaba;

Sadece bir dipnot düşmek istiyorum.Mahkeme bazında işveren olarak ibraz niteliğinde sunacağınız İbraname hiç bir şekilde kabul edilmiyor.

Kolay gelsin.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
91
YILLIK

eğer işçiyi işten çıkarırken veya istifa ettiğinde ibraname imzalatırsanız ve ibranamede ödediğiniz bütün önelleri yazarsanız herhangi bir sorunla karşılaşacağınızı sanmam

Sayın Formdaşlar melek 81 yukarıdaki düşüncesini yazmış kötü niyetli İşçi ibranameyi imzalamam dedi farzedelimki o aykı ücretinide almadı sen benim yıllık izin ücretimi ödemedin fakat iyi niyetli işveren güvendi ödedi ve izinli olduğu gün çalıştırdı kötü niyetli işçide yıllık izindeyken çalıştırılmayacağını bildiği için izinli gündeki gününde fatura tahs makb.fotokobisini aldı.Sonuç olarak yıllık izin hiçbir şekilde ödenemez kullanıldırılması gerekir yoksa iyi niyetli işveren bu durumda kaybeder
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
205
Konum
bALIKESİR
Arkadaşlar Merhaba,
Burada anlattıklarınız gerçekten çok önemli ama başıma gelmediği için herhangibir bilgim yoktu izn konusunda.Bu konuyu biraz daha uygulamaya yönelik açabilirmisiniz lütfen.Foruma ilavelerinizi ve yıllık izin yönetmeliğini okudum ancak merak ettiklerim şunlar;
1-Yıllık izin kullandırılan işçinin o aya ilişkin aylık bildirgesinde iznli mi gösteriyoruz.
2-Yıllık izin ücreti altında ayrıca bir ücret mi ödüyoruz yoksa izinli olduğu halde ücretini ödediğimizi mi belgeliyoruz.
3-ayrı bir ücret ödüyorsak bundan ssk kesecekmiyiz yoksa sadece gv ve dav. mi?
4-Yıllık izin alma hakkı kazanan işçi 30 tam günden bir yıl mı?yoksa yevmiye hesabı çalışan işçi de girdiği aydan itibaren bir yıl süreyle çalışmış olması izin hakkı kazandırırmı?
5-Ücret bordrosu tanzim ederken yapılması gereken farklı bir uygulama varmı?
Teşekkürler
 
Üst