fonradar

Kendi Kendine Fatura Kesmek

Merhaba; araç tamir bakım işi yapan firmamız var. Bu firma yıllar önce ana bayii den tamir bakım için kullanılan alet edavat almış. ve stoka yazılmış. Şimdi ana bayii (Re....lt) firması diyorki bunlar stokta görünmeyecek çıkışını yapın..
1- Faturamı kesmemiz gerekecek kendi kendimize( yani stoktan demirbaşa almamız gerekiyor)
2- Fatura kesersek güncellenmiş bir bedelleri yok bu ürünlerin
3- %18 li fatura keseceksek, hem gelire hem gideremi işlememiz gerekecek.

şuandaki son muhasebeb kaydı şu

153- xxx
191 x
320- xxx

4- bu konuda görşü olan varmı yardımlarınız bekliyorum

bu ürünler stokta şu an mevcut mu? anladığım kadarıyla değil.

demirbaş ile ne ilgisi var?

ürünler kayıp çalınmış veya faturasız mı satılmış?

gelirse bilgi verilir cevap.

şöyleki ; renault firmasından malzeme alınmış çeşitli aparatlar tamrde kullanılan el aletleri gibi. bunlar şimdi tamir servisinde kullanılmışlar. Ancak oto kontrol sistemi ile renault firması bunları bizim firmanın stokunda görüyor. ve diyorki bunların çıkışını yapın. bana mantıklı gelen stok tan çıkarıp demirbaşa almak. ama üzeirnden çok yıllar geçmiş. daha önceki muhasebesini bilmiyorum eski kayıtlar falan nerde bilmiyoruz. yani 153 stok hesabına alınmış ürünler bunlar.rünler şu an stokta mevcut evet.

Araç tamir bakımında kullanılan sarf malzemesi niteliğinde ürünler ise muhtelif müşteriler diye yada ortaklara fatura kesmenizi tavsiye ederim.

muhtelif müşteriler olursa söz konusu fatura bedellerinin de ortaklardan alınıp kasaya fiilen konulması gerekir. yada cari hesaplarına virman edilmesi gerekir.

Demirbaş olabilecek vasfa sahip olanları kendi kendinize fatura edebilirsiniz (giriş bedeliyle)

iyi çalışmalar.

yok ben yazmamıştım. benim konu biraz karışık idi. kendi kendine fatura kesmek konusu başka. bizdeki stok tan çıkarıılıp demirbaşa atın dediler. Şötyle bir yok uyguladım. Dedimki bu mal gelmiş yıllar önce 253- yerine 153 yazılmış. bunu virman fişi ile ters kayıt yap. faturaya ne gerek var. ama Renault maıs firmadaki sistemi gördüğü için fatura kesin dedi. bi yine de kesmedik. malzeme halen duruyor ve tamir bakım yaparken el alaetleri vb gibi olarak kkullanılıyor. stok tan aldık demirbaş . birde fiş düzenledik oldu bitti. fazal kurcaladınmı iş karışık geliyor insana yine de cevaplarınız için teşekkürler.