Kendi Şirketinde Bağımlı Çalışma

smmm-ankara-

Katkı Sunan Üye
Tek mükellefi ortağı olduğu şirket olan bir muhasebe bürom var, büroyu kapatıp kendi şirketimde bağımlı çalışma'ya geçmek istiyorum. Bu durumda ortağı olduğum şirkette ssk.lı mı bağkur'lu mu çalışmam gerekir ?

mesleği icra etmeyip (bürosu olmayıp) sadece kendi şirketinin beyannamelerini imzalayan var mı? neler yapmam gerek, bilgisi olan var mı?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şirketinizde 4/a kapsamında sigortalı olarak bildiremezsiniz kendinizi.4/b kapsamında sigortalı sayılırsınız.
Bu durumda karar almanız da uygun olacaktır.
Karar aldıktan sonra vergi dairesine yazacağınız dilekçe ile ebeyanname şifresi alabilirsiniz.Ruhsatınızıda isteyeceklerdir.
Haricinde özellikli bir durum olduğunu sanmıyorum.

teşekkürler, şirketle yapılan hizmet sözleşmesi ve eloktronik beyanname sözleşmesini de internetten iptal etmem gerekiyor sanırım, yeni bir elektronik beyanname ve hizmet sözleşmesi göndermek gerkiyor mu, (bağımlı çalışanlar böyle bir bildirim yapıyor mu örneğin)

şirketle mevcut hizmet sözleşmesi ve elektronik beyanname gönderme şifresiniiptal edeceksiniz evet.
Yeni şifre için şirketiniz vergi dairesine dilekçe ile başvuracak dilekçe ekinede ruhsatınızın fotokopisini iliştirecek.E beyanname şifre talep formuda dolduralacak.
Bağımlı çalışanlar açısından yapılacak işlemler ebeyanname gönderme açısından bunlarla sınırlıdır.

merhaba, meslek mensublarının ticari faliyette bulunma yasağına girmiyor mu bu işlem acaba ?

3568 sayılı kanun
Yasaklar
MADDE 45 — Serbest muhasebeci mali müşavirler bu unvanlarla, yeminli mali müşavirler ise bu unvan ve tasdik yetkisiyle; 2'inci maddede yazılı işlerin yürütülmesi amacıyla gerçek ve tüzelkişilere tabi ve onların işlerlerine bağlı olarak hizmet akdi ile çalışamazlar, ticari faaliyette bulunamazlar, meslekle ve meslek onuru ile bağdaşmayan işlerle uğraşamazlar.
kastınız bu ise bence şirket yönetim kurulunda yer almadıktan sonra problem yoktur.Meslek mensubunun bir şirketin ortağı olamasının önünde yasal bir engel yoktur.

mesleki faaliyeti bırakmış olan, sadece kendine ait ticari işletmesinin beyannamesini imzalayacak kişi için ticaret yasağı geçerli olmaz diye düşünüyorum, yanılıyor muyum?, Maddede mali müşavirler "bu ünvanlarla" bu işleri yapamazlar diyor. O ünvanı mesleki anlamda kullanmayı bırakmış bir kişi için ticaret yasağı olmamalı.

Bağımsız çalışmayı bırakıp bağımlı çalışmaya başlamak ünvanı kullanmayı bırakmış olmak değildir.

Merhaba,
bir smmm bağımlı yada bağımsız olarak bir yerde çalışmıyorsa kendine bir işyeri açmışsa mesala cafe, öğrenci yurdu gibi
bu şirketin sahibi olarak muhasebesini tutup beyannamelerini kendi belgesine dayanarak verebilirmi

Maliye bakanlığının beyan imzasına ait tebliği ile açıkladığı şartları sağlıyorsa olur.

Maliye bakanlığı mesleki faaliyette bulunmayıp gelir getirici diğer faaliyeti ile ilgili şifre alarak kendi beyannamesini gönderebilir diyor. Bu durumda ticaret yasağına giriyor olması çelişki zaten.