Kendi SSK Primimi İşverene Kendim Ödesem Bana Maliyeti Nedir?

İyi günler,

Ben sigortadan yararlanmak için kendi sigorta primimi işverene ödeyerek bir iş yerinde çalışıyor gözükmek istiyorum.

Yani, iş yeri beni Sigortalı işçi olarak çalışıyor gösterecek. Ben de işverene maliyetim ne kadarsa bunu ona ödeyedeceğim.

Öğrenmek istediğim, işverene ne kadar ödemem gerektiği? Asgari ücretle çalışıyor gözükeceğim. Asgari ücretlinin 250 YTL ödemesi gerektiğini duydum, fakat Asgari Geçim İndirimi ve 1 Ocak itibariyle yapılan %5 indirim bunun içinde mi bilmiyorum?

Yani 250 YTL ödedikten sonra Asgari Geçim İndirimi de alacak mıyım? Öyle ise bana net maliyeti 250 - 59 = 191 YTL olur. Yoksa Prim 320 YTL civarında, bundan Asgari Geçim İndirimini vs. çıkarınca net 250 YTL mi ödemem gerekecek?

Evli ve 1 çocukluyum. Asgari Ücret üzerinden prim ödeyeceğim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ynt: Kendi SSK Primimi İşverene Kendim Ödesem Bana Maliyeti Nedir?

Merhaba ;

Bu ugulamayı yapmamanızı öneririm.

Belki siz/lere çok garip gelebilir ama ssk lı görüneceğiniz işyerinin muhasebecisi ben olsam bu girişi yapmam ve de yapmıyorum.

Neden mi ?

Prensip meselesi diyelim.

Vergi kaçırmak vb. amaçla bunu yapmıyorum, zaten gelirim asgari ücrete yakın. Ayda 250-300 YTL sağlık harcamasını zaten yapıyorum. Bari bu parayı sigortaya vereyim ki ilerde emekliliğime faydası olur. Devletin bu konuda bir kaybı söz konusu değil. Yasal olarak sigorta primini ödeyeceğim ve doğal olarak da sigortadan yararlanacağım.

Merhaba ;

Zaten bir geliriniz var ise bu geliri sağladığınız yerden sosyal güvencenizi gerçekleştirmelisiniz.

Amacım kesinlikle konuyu uzatmak değil ,ama sakıncalarından bazıları ;

* Çalışmadığınız bir yerde ssk lı görünerek haksız bir kazanç sağlıyorsunuz,

* Dolayısı ile sağlık yardımlarından yararlanarak devleti zarara uğratıyorsunuz,

* Siz vergi kaçırmıyorum diyorsunuz ama sözde işvereninizin,sizin maliyetinizden dolayı vergisini etkiliyorsunuz,

...v.s v.s

Sayın Qwerty ;

Siğorta durumunuzun ne olduğunu bilmiyorum;
1- Eger durumunuz isteğe bağlı siğorta yatırma yani 1080 gün daha önce siğorta yatırmış iseniz, isteğe bağlı siğorta için kuruma iinizdek siğorta müdürlüğüne başvurun, bu size daha az maliyetli olur,
2- Eger bir işverenle bu konuda nalaştınız ise
asgari ücret 608,40 ytl olup;
ssk 203,81
işs. 18,25
gv 91,26
dv 3,65 toplam maliyet = 316,97 ytl dir.
asgari geçim indirimi bilgilerinize göre 61,60 ytl Aylık AGi İndirimi
ödenecek kısım =255,37 ytl