Kesin Mizan Bildirimi

elifbe

Katkı Sunan Üye
Kesin mizan bildirimi kapanış fişi öncesi mizan mı oluyor? Yani 1-5 hesaplar kapalı mı olacak. Ayrıca yine aynı şekilde 6 ve 7 nolu hesaplar da kapanmış mı olacak bildirim verilirken.

Teşekkürler.

Eğer kapanış fişi öncesi olsaydı adı "Kesin Mizan Bildirimi" değil, "Genel Geçici Mizan Bildirimi" olurdu.

Sayın Koraykarakaya

Ben mi yanlış düşünüyorum. Kapanış fişinden sonra zaten açık hesap kalmayacaktır. Benim bildiğim kadarıyla bütün kayıtlar bittikten sonra oluşan mizan kesin mizandır. Kesin mizanın bakiyeler kısmı kapanış kaydını oluşturur.

Kesin mizan bildirimi kapanış fişi öncesi mizan mı oluyor? Yani 1-5 hesaplar kapalı mı olacak. Ayrıca yine aynı şekilde 6 ve 7 nolu hesaplar da kapanmış mı olacak bildirim verilirken.

Teşekkürler.

Sayın koraykarakaya'nın dediğine katılmak ile konuyu daha fazla anlaşılması için detaylı açıklıyorum.

Öncelikle kesin mizana bakalım, dönem sonu işlemlerine ait yevmiye ve büyükdefter kayıtlarının yapılarak büyükdefter bakiyelerinin dönem sonu kayıtlarından sonra düzenlenen mizandır.

TDHP çercevesinde dönem sonu kayıtlarına bakacak olursak,
Maliyet hesaplarının yansıtma hesapları aracılığı ile 151 hesabına devredilmesi,maliyet ve gider hesaplarının gelir hesaplarına yansıtılması gerekir.
193 hesabın 371 hesaba devredilmesi (burada 370 hesap bakiyesine dikkat edilmesi gerekir)
Gelir tablosu hesapları ise 690 hesaba aktarılması gerekecektir.Mali bir kar var ise 691 hesabın karşılık ayrılması 370 hesap,
690 hesabın /692 hesaba aktarılması daha sonra dönem net kar/zarar hesabına aktarılması gerekir.

Bu durumda kesin mizanı yakalamış oluruz.

Bu durumda bahsettiğiniz 6 kodlu ve 7 kodlu hesapların borç/alacak toplamları birbirine eşit olacak/bilanço hesapları kapatılmadan devir öncesindeki mizan ile karşılaştırabilirsiniz.

Çok kısa sürede yazdım hızlı oldu eksik bilgi var ise affola.

İyi Günler.