Kesinti Yoluyla Ödenen Vergilere İlişkin Liste

alper

Katkı Sunan Üye
İlk geçici vergi döneminde Kesinti yoluyla ödenen vergilere ilişkin listeyi hazırlayarak geçici vergi beyannamesi ile birlikte vergi dairesine vermiştim. Listedeki toplam tutarı da , beyannamedeki "mahsup edilecek tevkifat tutarı" kısmında göstermiştim.

Şimdi ikinci dönem beyannamesini hazırlıyorum;
Haziran ayına kestiğim serbest meslek makbuzlarındaki stopajlara göre yeniden liste hazırladım, beyannameye de önceki dönemden devreden tevkifat tutarı ile birlikte bu döneme ait olan tevkifat tutarını girdim.

Sorum işe şu: Şİmdiki beyannamede mahsup edilecek tevkifat tutarı olarak, ilk dönemle birlikte toplam tevkifat tutarı görüldüğü için "kesinti yoluyla ödenen vergilere ilişkin liste " olarak vergi dairesine vereceğim ikinci dönemin listesi mi olmalı yoksa ilk verdiğim liste ile birlikte toplu olarak mı liste düzenlemeliyim?

Ynt: Kesinti Yoluyla Ödenen Vergilere İlişkin Liste

Toplu olarak 01.01.2007-30.06.2007 arasındaki toplam tutarı girmelisiniz.Bu tutarda zaten geçici vergideki tevkifat tutarı ile aynı olmalı.

Teşekkür ederim, iyi çalışmalar.....

Tevkifat listesini vergi dairesne vermeye gerek varmı Sadece yıllık beyanda verilse olmazmı

Olur.ben hep öyle yapıyorum.

Merhabalar,

Kesinti yoluyla ödenen vergilere ilişkin listeyi vergi dairesine onaylattıktan sonra mahsup edilecek borç olmadığından dolayı mahsuben iade istemiycem.Nakit olarak iade talep edebilmek içinde mahsup dilekçesini yani ek-2 yi doldurmak zorundamıyız.Yoksa dilekçe ekinde onaylattım listeleri vermem yeterlimi? Teşekkürler...