fonradar

Kg olarak stoğa giren malın m2 olarak çıkışı

firmamız yüklü bir malzeme alışı yaptı faturada malın birim kg fakat bizim satışlarımız m2 üzerinden bu malı m2 üzerinden stoğa alıp satışımızıda m2 üzerinden yapmamızda bir sakınca varmıdır.

Ynt: Kg olarak stoğa giren malın m2 olarak çıkışı

İyi akşamlar Sayın tutaste çok güzel bir konuya değinmişsiniz.Biz de aynı şekilde m2 olarak gelen malı adet olarak satıyoruz bazen, fakat ben malın cınsının yanına ölçüleri de yazıyorum ne kadar m2 olduğunu müşterinin de görmesi açısından, stoktan da m2 olarak düşüyorum.Bazen öyle malzemeler oluyor ki malzeme işlendikten sonra adet olarak satılması gerekiyor ...Acaba bu şekilde yapılmasında bir sakınca var mı?

Selamlar.
Kendi görüşüm ilgili malın ölçü birimi düzgün bir stok takibi ve alan ve satan için önemlidir.Örneğin bir top kumaş 100 m2'ye tekabül ediyorsa alışı top cinsinden satışıda m2 cinsinden olabilir.Satışı da 1 top değilde 100m2 olarak çıkılabilir.Alan veya satan için bu birimler anlaşılır olduktan sonra problem olmayacaktır.Kanunlarımızda giriş ölçüsü ne ise çıkış ölçüsüde o olmalı şeklinde bir uyarı veya uygulamaya rastlamadım.Burada aslolan bana göre malın cinsidir.Yani elma girişine armut çıkışı yapılmadığı sürece örneğin 20 kg elma girişine karşılık 1 kasa elma çıkışı diye yapılabilir.20 kg'ın 1 kasaya karşılık geldiğini bildikten sonra problem olmayacaktır.Fakat burada en önemli husus, 3.şahıslarında bahsedilen ölçülerin birbirlerine eşit anlama geldiklerini bilmeleri gerekir.Örneğin dışarıdan stokları kontrol eden bir 3.şahsın bu ölçüleri anlaması zorlaşacaktır.Firmalar kendi içlerinde zaten ne yaptıklarını bilmektedirler,bana göre önemli olan işte buradaki 3.şahıstır.(kurum,kişi vb) Bu karışıklığa veya izahat yapmaya gerek duymamak için en uygunu birimin girdiği ölçüyle çıkmasıdır.Örneğin ihracaat durumlarında kdv iade kontrolü açısından girdi ve çıktı karşılaştırılmasında zorluklar yaşanabilir.Bu karışıklığı firma değil ama atıyorum vergi idaresindeki inceleme memuru yaşayabilir.Ticari belgelerin açık ve kolay anlaşılır olması açısından bu şekilde yapılması,çok gerekmedikçe bu tip farklı giriş-çıkış ölçüleri kullanılmaması yerinde olur.Konu ile ilgili örnek kararlar var mı,açıkçası onuda araştırmadım.Sadece kişisel görüşüm bu şekildedir.Saygılar.

kg olarak alınan malı m2 ye çevirerek ( ki bunu firma yetkililerinin bir tutanağı ile yaparsanız iyi olur ) kayıtlarınıza alablilirsiniz

Aldığınız malı ambardan işletmeye çekerken veya ticari işletmelerde müşterilere satış yaparken hangi ölçü birimi ile çıkış yapıyorsanız ambara da o şekilde girmeniz gerekir. Bunun sebebi de ileriki zamanlarda yapılan işlemler hatırlanamıyacağından takibi kolay olması açısındandır. Alınan mal muhtemelen tek faturada birçok ambara giriş içereceğinden, ambara girişte sizin ambar çıkışı kullanacağınız ölçü birimi ile giriş yapılması zaten daha kolay olacaktır.