fonradar

KGMDS Başkanı tarafından yapılan açıklama

deeper_blue

Katkı Sunan Üye
Kamu Gözetim Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu Başkanı Sn. Seyit Ahmet Baş önümüzdeki süreçle ilgili açıklama yapmıştır. İlgili Açıklama aşağıda sunulmuştur.

Kurumumuz (Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu) 26/09/2011 tarihli ve 660 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Başbakanlığa bağlı olarak kurulmuş olup, 26/11/2011 tarihli tezkere ile Maliye Bakanlığı?yla ilgilendirilmiştir.

Bilindiği üzere ?bağımsız denetimden geçmiş finansal raporlama? yeni Türk Ticaret Kanunu?nda (TTK) işletmeler için zorunlu kılınmaktadır. Bu doğrultuda yeni TTK şirket murakıplığı sistemini kaldırarak bağımsız denetim sistemini getirmektedir. Yeni dönemde finansal tabloların hangi kaidelere göre oluşturulduğu, bu tabloların kimler tarafından ve nasıl denetleneceği hususları önem arz etmektedir. 660 sayılı KHK ile kurulan Kurumumuz bu üç konuda belirlemeleri yapacak tek otorite konumundadır. Bir başka ifadeyle, Kurumumuz muhasebe standartları, denetim standartları ve bağımsız denetçilerin yetkilendirilmesi ile gözetilmesi hususlarında tek yetkili merci olmuştur. Bu kapsamda, Kurumumuz ülkemiz açısından önemli bir kazanım olup, yeni TTK?nın etkin bir şekilde hayata geçirilmesine büyük katkı sağlayacaktır.

Genel olarak finansal raporlama standartları ve bağımsız denetimin amacı, ticari işlemlerin olabildiğince gerçek mahiyetleriyle kayıtlara alınmasını sağlamak ve bu kayıtları temel alarak oluşturulan finansal tablolar vasıtasıyla kullanıcılara doğru bilgi sunulmasını sağlamaktır. Yeni TTK ile öngörülen sisteme paralel olarak, 660 sayılı KHK çerçevesinde Kurumumuz, uluslararası standartlara uygun olarak finansal raporlama ve denetim standartlarını oluşturmayı, bağımsız denetçilerle denetim kuruluşlarını yetkilendirerek bağımsız denetimde uygulama birliğini sağlamayı, kamu gözetimi yapmak suretiyle denetim hizmetinin uluslararası kalite standartlarında verilmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

Kurumumuzun kuruluşuyla birlikte AB müzakere sürecinde, şirketler hukuku faslında da önemli bir ilerleme kaydedilmiştir. 660 Sayılı KHK ile AB?nin bağımsız denetime ilişkin müktesebatına uyum sağlanmıştır.

Yeni TTK?nın yürürlüğe girmesinden sonra Kurumumuzun oluşturulmasına ilişkin 660 sayılı KHK ile verilen kararın ne derece isabetli olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Kurul, üyelerinin atanmalarını müteakip, kanunla kendisine verilen görevleri yürütebilmek amacıyla yapılanma çalışmalarına başlamıştır. Önümüzdeki dönem idari kapasiteyi ve mevzuatı oluşturma dönemi olacaktır. Bu geçiş süreci sonrasında Kurumumuzun görevlerini etkin bir şekilde yürüteceğine olan inancımızın tam olduğunu belirtir, saygılar sunarım.

Seyit Ahmet BAŞ
Başkan

Ynt: KGMDS Başkanı tarafından yapılan açıklama

Nihayet bir açıklama oldu, ama benim bu kurumdan da hiç umudum yok açıkçası.
Gerçi daha hiç bir şey görmedik ama endişelerim şunlar.

1-Açıklama bile bir kaç ayı bulduğuna göre diğer önemli işler kaç ay-yılda olacak ?
2-Maliye bakanlığına bağlı olarak nasıl özerk karar verilecek, bağımsız olunacak
3-Özerk olarak kalma için (hiçbir bakanlığa vs. bağlanmadan) istekte bulunmaları veya direttiklerini hiç duymadık,

saygılarımla

İçinde Turmob'un bu egitimlerinin referans kabul edileceğine dair bir açıklama yok.
Özünde bu kurulun içinde TURMOB yok.
Temsilcisi bile akademisyen. ???
O halde tıpkı Muhasebe standartları kurumu'nun aktif ve pasifleri ile KGMDSK'na devir edildi ise aynı şekilde Turmob'un da bu kurula devir edilmesinin meslek örgütü açısından fevkalade olumlu olacağına inanıyorum.
En azından aidat ödeme külfetinden kurtuluruz.
saygılarımla,

kafalardaki soru işaretlerinden hiçbirisinin cevabı yok.

en azından ikincil mevzuat için belirgin bir süre belirtseymiş...

Zaten bu kurul özerk olsun diye kurulmadı ki. Herşeyin başında kontrolun tamamen Maliyenin olması ilkesi var.

Allah aşkına Kurul kurulalı neredeyse 3 ay olacak. Somut bir tatbikat yok. Biliyoruz yeni bir milat zor iş. Ancak TTK ertelenmeyecek diyorlar. Hala ikincil düzenlemeler ortada yok. Sayın Kurul Başkanı yapacağız diyor Yaptık demiyor. Kusura bakmayın fakat bu iş biraz televizyondaki reklamlara benzedi az sonra yakında vs. Gecikme yüzünden kamuoyuna mesaj mi veriliyor? Ben mi yanlış düşünüyorum birisi bana açıklasın lütfen.

Değerli Meslektaşlar

Açıklamanın dikkat çekici bir yönü de büyük ölçüde TTK'dan bahsetmesi. TTK'ya yönelik mesaj veriliyor. Halbuki gerekçede bağımsız denetimin tek elde toplanması vardı. Gerçi tek elde toplama mesajı veriliyor. Ancak SPK ve diğer yürürlükte olan denetimlere verilmiş bir mesaj yok. TTK denetimi ile ilgili düzenlemeler yapılıp ta diğer denetim düzenlemeleri ilgili kurulların yetkisinde mi devam edecek? Açıklamalar olayları netleştirme yerine bence belirsizlikleri arttırıyor. Bir an önce düzenlemeler yapılmalı. Eğer yeterli hazırlık yoksa 1 yıl TTK ve diğer düzenlemeler ertelenmeli. Bu da kamuoyuna açıklanmalı Aksi halde kamuoyunda belirsizlik ortamı oluşuyor diye düşünüyorum
Saygılarımla

Sn. nguroy bu kurum elbette tarafsız olmalıdır. Kendisi bağımsız olamayan bir kurum başkalarının fikirlerini uygular. Artık iş onu yönetenlerin insafına kalmıştır. Şimdi hangi bakanlık olursa olsun bu iyi değildir. Sonuçta hükümetin bir birimi olmaktadır ve ülkemizde hükümetlere bağlı kurumların nasıl işlediği de ortada olan bir gerçektir. Bunu herkes kendisine göre algılayabilir ama çok sakıncalı buluyorum. Ben şahsen kurum ve bizlerin gerçekten bağımsız olmasını isterim.

Saygılarımla

Tüm bu gelişmeler hatta yTTK yasalaşma süreci "bu kanunu istemezük ama ab zoruyla çıkardık. ikilcil düzenlemeler yetişmediğinden erteledik." diyebilmek için gibi.

gokhanuy ' Alıntı:
İçinde Turmob'un bu egitimlerinin referans kabul edileceğine dair bir açıklama yok.
Özünde bu kurulun içinde TURMOB yok.
Temsilcisi bile akademisyen. ???
O halde tıpkı Muhasebe standartları kurumu'nun aktif ve pasifleri ile KGMDSK'na devir edildi ise aynı şekilde Turmob'un da bu kurula devir edilmesinin meslek örgütü açısından fevkalade olumlu olacağına inanıyorum.
En azından aidat ödeme külfetinden kurtuluruz.
saygılarımla,
kesinlikle türmobu bu kurumu devretmeli zaten mesleği geşliştirmek yada daha güzel şeyler yapmak amacıyla hiç bir çalışmaları yok odada belli bir topluluk var oda aidat alıp onu yemekle ilgileniyorlar...

devlet memuru olmak isteseydim çok uzun yıllar önce olurdum. TÜRMOB un maliye bakanlığına bağlı bir kurumun altına bağlamak düşüncesi bile kötü............

hali hazırda maliye ve diğer kamu kurumlarının angaryalarından şikayet eden bir meslek mensubunun bu yönde fikir beyan etmesi acı......

Kusura bakmayın...

deeper_blue ' Alıntı:
devlet memuru olmak isteseydim çok uzun yıllar önce olurdum. TÜRMOB un maliye bakanlığına bağlı bir kurumun altına bağlamak düşüncesi bile kötü............

hali hazırda maliye ve diğer kamu kurumlarının angaryalarından şikayet eden bir meslek mensubunun bu yönde fikir beyan etmesi acı......

Kusura bakmayın...

İşte olayın özü bu. Şimdi iyi kötü seçimle gelenler var. maliye bakanlığına bağlanınca tamamen " MEMUR" olunacak.

deeper_blue ' Alıntı:

Kusura bakmayın...

Daha kötüsü ise meslek mensuplarının Odaları ve birliği marifeti ile dejenere edilmesidir ki,kırtasiye memuru bile daha onurlu kalmıştır.
Devlet memuru olmayı bende hiç istemedim.Hiçbir imtihanına girmedim.Bağımsız olmanın,üretilen katma değerin kamuda değil üretimde kullanılmasının, gelişimi taşımasının şiarını edindim.Gel gör ki onca geçen zaman içinde kamusal baskının ne değerleri ve fikirleri çöpe dönüştürdüğünü de gördüm.Metale vucut verenlerin işportacılıkta kaçak sigara sattıklarına,tornalarının vergi ödeme uğruna,ayakta kalma uğruna haraç mezat satıldıklarına ve kredi canavarı ile bir gecede fabrikalarının kapandıklarına tanık oldum.
Bu insanlar bizim milli sermayemiz idi.
Milli sermayesi olmayan bir ülkenin geleceğinin olmadığını burada anlatmaya gerek yok sanırım.
Kağıt parçalarının finansal bir değere hukukdışı yönden ulaştırılmasında yapılan hataları bu insanlar yapmamştı.Onlar sadece dönemsel fırtınalarda küçücük bile olsa varolabilmeleri için savaşmıştı.
Sanayiciyi-taciri yolunacak kaz gibi görüp,bunlar zaten vergi kaçırıyorlar tarzında bir devlet görüşü üretir iseniz gelecekteki durumunuz sadece finansal kuruluşların iştahlarını kabartır.
ürettiğini vadeli satan bir sanayiciden KDV sini peşin alacaksınız vergisini peşin alacaksınız arkasından da bunu milli bir değer göreceksiniz.Yetmezmiş gibi %200 enflasyon ile aldıklarınıza kar koyar iken,sanayicinin alacaklarını erezyona ugratacaksınız.Bu politikada varlığını sürdürebilen koç babayiğitlerin hiçbiri temiz değildir.Muhasebecileri de temiz değildir.İşte reddetseniz bile "kirlenmek güzeldir"jargonunu taşımak milli bir onurdur.
Bunları hiç gündeme koymayan odalar, yemekleri-orman dikme faaliyetleri-bowling turnuvaları,kırtasiye faaliyetleri,kadın hakları,tatil beldelerindeki konferanslar,forumlar gibi aktiviteleri genel amaçları içinde eritmiş iseler yanlış giden şeylerin odaları kurulmuştur demektir.
Söylenilecek o kadar çok şey var ki lakin bunları dinlemek isteyenlerinde olması gerekiyor.
Suya yazılan yazıyı kim okur ki?
Sevgili deeper_blue' nin naziresine bir cevap olabildi isem ne mutlu bana.

saygılarımla,

KGMDS nin başbakanlığa bağlı bir kurum olarak kurulması acı bir durum,muhasebe standartları kurulu nispeten özerkti ve idare eden insanlar duayendi devlet kurumu niteliğnde olmadığı için daha bir güven veriyordu..

KGMDS de İşlerin ağırdan alınması dağ fare doğurmayacak anlamına geliyorsa ,etraflı ve objektif bir çalışma ortaya konacaksa beklemek umut verici olur,fakat bu seferde TTK daki hata ve eksikliklerin bir an önce düzeltilmesi ve uygulama tebliğlerin de bildirilmesi gerekir.TTK nın denetim ve muhasebe ile ilgili getirdiği standartların yürürlüğe girmesi 2013 fakat o zamana kadar da tüm düzenlemelerin yetişmesi şüpheli gözüküyor.

Benim görüşüm bağımsız dış denetim işinin kimsenin tekelinde olmaması , fakat yetki verilirken de liyakat ve kalitenin gözetilmesi yenilikçi gelişmeyi sağlayacak rekabet ortamının yaratılmasıdır.Halka açık şirketleri şu firmalar veya şu lisanslara sahip olanlar denetler KOBİ lere bir SMMM atayalım denetçi olsun,YMM ler şu imtiyazlara sahip olsun dediğiniz vakit meslek mensubunun piyasadaki prestij ve saygınlığı da o ölçüde dağılıyor.İnsanlar,ekonomi çevreleri meslek mensubunu kim ve nerede görecek veya meslek mensubu dediğimiz kişi nerede konumlandırılacak.Her zaman tek bir vasıf olması ve o vasfa sahip olacak kişinin de her yönüyle o unvanı hak etmesi gerektiği görüşündeyim.Ben SMMM im YMM yim veya denetçinin kıdemlisi yim partnerim,baş denetçiyim bu nedir ,böyle bir unvan kargaşası hangi meslek grubunda var.Meslek mensubuyum ;bağımlı veya bağımsız İç veya dış denetim yapıyorum hepsi bu kadar olmalı. Meslek mensubuna " Muhasebeci " imajının yerini alacak daha saygın bir imaj kazandırılması bence en zor olanı.Kurum yetkilendirme ile ilgili tebliği yayınlarken umarım bunları da hesaba katar,,

Gökhan bey;

İafede ettiğiniz hususlara katılmamk ve aynı duyguları paylaşmamak mümkün değil bende DemirBank gibi bir bankanın 3 günde operasyonla batıp yabancı bir bankaya peşkeş çelildiğini yaşan biriyim.

Ancak sadece rutin işlerimizin dışın da gerek siyasi olsun gerekse mesleki olsun meslektaşlar olarak geleceğimiz için bir çok cephede mücadele etmek zorundayız, TÜRMOB ve dolayısıyla bağlı bulunduğumuz odalarınız en son dayanağımız ve kalelerimiz, altında toplanabileceğimiz bir çatı.....

Bu çatının olmaması durumunda toplanabileceğimiz bir yerimiz malesef yok (sayın YMM üstadlar ayrımlaştırmaya çok hevesliler) dolayısıyla ''secim'' ile gelen bir yönetimin yine seçim ile değiştirilmesi mümkün ken gidip Maliye Bakanlığına bağlanması talep etmek işin kolaycışığına kaçmaktan başka bir şey değil.

Birileri hayatımızı kolaylaştırsın, birileri bizim içinde mücadele etsin, haklar kazansını beklemek bu meslek mensuplarının en kötü özelliği... seçim zamanı kaçımız odalarımıza oy vermeye gidiyoruz, kaçımız tüm listedeki adayların öz geçmişini inceleyip, yönetime seçildiklerinde uygulayacakları programları öğreniyoruz. ben söyleyeyim %5 bile mucize sayılır.

SMMM ücretlerinin devlet eliyle toplanmasından tutunda, TÜRMOB un maliye bakanlığına bağlanmasına kadar forumda beyan edilen fikirler işin kolaycılığına kaçmaktan başka bir şey değildir.

Bu meslek bağımsız, donanımlı, vizyoner meslek mensupları üzerinde yükselecektir. Aksi Mandacılıktan başka bir şey değildir.

Lütfen birazcık gayret.........Geleceğiniz için........

Sayın arkadaşlar kurumdan hala açıklama yok, 35 gün önce önümüzdeki günlerde açıklama yapacağız demişlerdi ama daha önce söylediğim gibi ben bu kurumdan, başkanından ve ekibinden hiç mi hiç umutlu değilim. Belirsizliklerden dolayı ara ara kendimizi kandırıp devamlı iyimser bekleyişlere giriyoruz ama bence bu kurum ve benzerleri eskileri bile aratacak gibi gözüküyor.
Tısss tıssss bekle bekle nereye kadar, sonra da ertelemeler yapacaklar, hep aynı klişe söylemler olacak ve bizler içinden su çıkmayacağını bildiğimiz taşlara bakıp bakıp yeşereceğiz.