Ki̇ra Stopajı

Aylıkları kiraları 1000 TL civarında olan 3 adet basit usulde olan kiracılarım her biri yıllık 12000 TL gibi toplamda ise 35-36 bin TL için gelir vergisi ödemekteyim.Öğrendiğime göre,Kiracıların her biri stopaj olarak bu vergiyi ödemeleriı gerekiyormuş.Fakat 3 kiracımda basit usulde oldukları için bu durumu her bir kiracım ile nasıl halletmem gerekir,stopaj ödeme yükümlülükleri varmıdır? zira İzmir Büyük Şehir'e göre yıllık kira matrahını aşmakta oldukları ifade edilmektedir.

İlginize teşekkürler fakat hadi ben bilmiyordum,yeni öğrenmiş oldum.Beyannamemde bunları işyeri olarak gösterdiğim için vergi dairesininde görmesi gerekmezmiydi.Demekki şimdi gerçek usule geçmeleri gerekecek.2016 vergi beyannamemde stopajlarını ödemişler gibi göstererek beyannamemi verdikten sonra,sorumluluğum bitmiş olurmu?

Selamlar
Şimdi bir saniye..Ortada bir yanlış anlaşılma hatta yanlış anlatma var..
Şimdi siz; "Öğrendiğime göre,Kiracıların her biri stopaj olarak bu vergiyi ödemeleri gerekiyormuş" diyorsunuz. Birincisi bunu nereden öğrendiniz, ikincisi bu konuda herhangi bir tespit mi var?
Daire, basit usul olunduğu için böyle bir talepte bulunmaz.
Yoksa,bu bahsettiğiniz kiralar 2015 yılına ait olup basit usul şartlarını kaybettiğinizden 2016 yılında gerçek usule geçmeliydiniz ve haliyle stopajları 2016'da beyan etmeliydiniz.Sorunuzu böyle mi anlamalıyız.O yüzden yanlış anlatılma var diyorum.
Biraz daha açıklayıcı bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışırız

Dükkanları işyerlerine kiraya veren olarak yanıtınıza sırasıyla şöyle açıklamaya çalışayım;
1.Konu daire olmayıp, işyerleri yani dükkanlardır.Hepside basit usulde vergiye tabidir.
2.Konu yerler miras yoluyla bana geçmiş ve 2015 yılı beyannamesini int.üzerinden kendim 12 aylık gelir olarak online vermiştim.(Emekliyim ve vergiye tabi başka gelirimde yok)
3.Bunu öğrenme konusuna gelince,sohbet esnasında öğrenerek,int.üzerinden araştırmıştım.
4.Konuyu kiracılarıma açtığımda biz basit usulde olduğumuz için stopaj sorumluluğumuz yok dediler.Halbuki kira miktarı 2015 yılı için 6000 Tl aşması durumunda basit usulde kalınamıyor,nasılsa stopaj ödeme sorumluluğu başlıyor,gerçek usulule tabi olmaları gerekiyormuş.
NoT:Bu konuyu int.üzerinden iyice inceliyor,bilgi saahibi olmaya çalışıyorum.Umarım anlaşılır şekilde açıklayabilmişimdir. Teşekkürler.

> MESKEN KİRA GELİRİ ELDE EDEN TAM VEYA DAR MÜKELLEF GERÇEK KİŞİ
> 1-gelir sadece mesken kira gelirinden ibaret ise
> *3.600 TL'nin altında ise beyan edilmez
> *3.600 TL'nin üzerinde ise beyan edilir
> - 106.000 TL'nin altında ise istisnadan faydalanır
> - 106.000 TL'nin üzerinde ise istisnadan faydalanamaz
> - hiç beyanname verilmez veya eksik beyan edilirse istisnadan faydalandırılmaz
> (resen tarhiyat yapılır çünkü)
>
>
> 2-gelir mesken kira gelirine ek olarak toplamada dikkate alınacak nitelikte olan
> ücret+MSI+GMSI+DKİ ' dan ibaret ise
> *mesken kira geliri 1.500 TL'nin altında ise diğer gelirler için beyanname verilmesi
> durumunda mesken kira geliri beyannameye dahil edilmez
> *mesken kira geliri 1.500 TL'nin üzerinde olup 3.600 TL'nin altında ise diğer gelirler için beyanname verilmesi durumunda mesken kira geliri beyannameye dahil edilir elbetteki istisnadan faydalanılmaz
> *mesken kira geliri 3.600 TL'nin üzerinde ise diğer gelirler için beyanname verilmesi
> halinde mesken kira geliri beyannameya dahil edilir,istisnadan faydalanılıp faydalanılmayacağına karar verirken şuna bakılır
> -ücret+MSI+GMSI+DKİ<106.000 TL ise faydalanılır
> -ücret+MSI+GMSI+DKİ>106.000 TL ise faydalanılmaz
>
> ''toplamada dikkate alınacak nitelikte olan'' ifadesinin anlamı örneğin emekli maaşı ücrettir ama istisna bir ücrettir bu yüzden toplama dahil edilmez.
>
> 3-gelir mesken kira gelirine ek olarak ticari kazanç zirai kazanç veya serbest meslek kazancından ibaret ise, istisnadan hiç bir şekilde faydalanılmaz
> *mesken kira geliri 1.500 TL'nin altında ise diğer gelirler için beyanname verilmesi
> durumunda (ki verilmemesi söz konusu olamaz) mesken kira geliri beyannameye dahil edilmez
> *mesken kira geliri 1.500 TL'nin üzerinde olup 3.600 TL'nin altında ise diğer gelirler için beyanname verilmesi durumunda
> (ki verilmemesi söz konusu olamaz) mesken kira geliri beyannameye dahil edilir
> *mesken kira geliri 3.600 TL'nin üzerinde ise diğer gelirler için beyanname verilmesi
> halinde(ki verilmememsi söz konusu olamaz) mesken kira geliri beyannameya dahil edilir
>
>
> İŞYERİ KİRA GELİRİ ELDE EDEN TAM MÜKELLEF GERÇEK KİŞİ
> 1-işyeri kira geliri tevkif suretiyle vergilendirilmiş türden ise
> *gelir sadece işyeri kira gelirinden ibaret ise (birden fazla işyerine de sahip olunabilir)
> -29.000TL'nin altında ise beyan edilmez
> -29.000TL'nin üzerinde ise beyan edilir.
> *işyeri kira gelirine ek olarak başka gelir unsurları da var ise
> -işyeri kira geliri 29.000TL'nin altında olup diğer gelir unsurlarıyla toplanınca da
> 29.000TL'yi geçmiyorsa beyan edilmez
> -işyeri kira geliri 29.000TL'nin altında olup diğer gelir unsurlarıyla toplanınca
> 29.000TL'yi geçerse işyeri kira geliri beyan edilir
> -işyeri kira geliri 29.000 TL'nin üzerinde olup diğer gelir unsurlarıyla toplanınca
> zaten 29.000TL'yi geçeceğinden beyan edilir
>
> 2-işyeri kira geliri tevkif suretiyle vergilendirilmemiş türden ise ve mesken kira gelirinde
> olduğu gibi istisna uygulamasına konu olmayan türden ise (ör,basit usul kiraları)
> *gelir sadece işyeri kira gelirinden ibaret ise
> -1.500TL'nin altında ise beyan edilmez
> -1.500TL'nin üzerinde ise beyan edilir.
> ancak burada özel bir durum var.adamın birden fazla basit usul mükellef kiracısı
> varsa ve birinden 1.000 TL diğerinden 750 TL kira elde ediyorsa ikisi de 1.500 TL'nin
> altında ama toplayınca 1.500 TL'yi aştığından bu adam beyanname verir.
> -sadece basit usul kira geliri 1.500 TL'nin altında ise beyan edilmez diğer
> gelirler için beyanname verilmesi halinde bu gelir beyannameye dahil edilmez
> -sadece basit usul kira geliri 1.500 TL'nin üzerinde ise yıllık beyanname ile beyan edilir diğer gelirler için beyanname verilmesi halinde bu gelir beyannameye dahil edilir
>
> dikkat ederseniz burada yukarıda olduğu gibi bütün gelirler toplanıp bu toplamın 29.000 TL
> karşısındaki durumuna bakmıyoruz.sadece tek başına 1.500 TL geçip geçmediğine bakıyoruz
>
>
> İŞYERİ KİRA GELİRİ ELDE EDEN DAR MÜKELLEF GERÇEK KİŞİ
> 1-işyeri kira geliri tevkif suretiyle vergilendirilmiş türden ise
> *gelir sadece işyeri kira gelirinden ibaret ise (birden fazla işyerine de sahip olunabilir)
> tutarı ne olursa olsun beyan edilmez tevkifat nihai vergileme yerine geçer
> tutarı ne olursa olsun beyan edilmez tevkifat nihai vergileme yerine geçer diğer
>
> 2-işyeri kira geliri tevkif suretiyle vergilendirilmemiş türden ise ve mesken kira gelirinde
> olduğu gibi istisna uygulamasına konu olmayan türden ise (ör,basit usul kiraları)
> *gelir sadece işyeri kira gelirinden ibaret ise
> -1.500TL'nin altında ise beyan edilmez
> -1.500TL'nin üzerinde ise beyan edilir.
> ancak burada özel bir durum var.adamın birden fazla basit usul mükellef kiracısı
> varsa ve birinden 1.000 TL diğerinden 750 TL kira elde ediyorsa ikisi de 1.500 TL'nin
> altında ama toplayınca 1.500 TL'yi aştığından bu adam beyanname verir.
> -sadece basit usul kira geliri 1.500 TL'nin altında ise beyan edilmez diğer
> -sadece basit usul kira geliri 1.500 TL'nin üzerinde ise yıllık beyanname ile beyan edilir (münferit değil)diğer gelirler için beyanname verilmesi halinde bu gelir beyannameye dahil edilir

ben hem mesken hem de işyeri için ayrı ayrı bir şablon oluşturdum...sizin durumunuza hangisi uygunsa bakarsınız

Son düzenleme:
Teşekkür ederim HEYO81,fevkalade açıklayıcı olmuş.Tüm şıklarda örnek verilen 1000,1500 Tl gelirler aylık gelir olarak yorumladım.Ayrıca İŞYERİ KİRA GELİRİ ELDE EDEN TAM MÜKELLEF GERÇEK KİŞİ başlığı altındaki 2nci maddede "basit usul mükellef kiracısı varsa ve birinden 1000 diğerinden 750 kira elde ediliyorsa beyanname verilir,yazıyor.Bu kiralar yıllık kira tutarları 12000 diğeri 9000 TL olacağından,2016 yılı kira matrahı 6300 Tl,yi geçmiş olduklarından,basit usulde kalabilirlermi,gerçek usul olup stopaj ödemeleri gerekmezmi?Kiraya veren olarak benim durum buna benzerdir.Tabiki kiraya veren olarak 29000 geçildiği için beyanname verilecektir.Stopajlardan dolayıda vergi tahakkuk etmeyecektir,diye söyleniyor ama şu an 3 kiracıda basit usulde olduklarından 2015 yılında ben gelir vergisi ödemiştim.2016 da maalesef böyle geçti,yeni öğrendiğim için ve 2017 Martta vereceğm 2016 beyannamesinde tahakkuk eden stopajları ödememiş oldukları halde beyannamede gösterip,tarafıma tahakkuk eden vergiden düşebilirmiyim?

1.500 TL olarak verdiğim rakamlar yıllık hadlerdir...ayrıca bu rakamlar basit usul hadleri değil gelir vergisi mükellefinin yani sizin beyanname verip vermeme ile ilgili durumunuzla ilgilidir...toplamda GMSİ elde eden kişi olarak sizin yılda 1.500 TL den fazla stopaj yapılmamış kira geliriniz varsa beyanname veriyorsunuz..
sizin basit usul olduğunu belirttiğiniz kiracılarınızın basit usulden yararlanıp yararlanmayacakları özel ve genel şartları birlikte sağlayıp sağlayamadıklarıyla alakalı bir durum...yani sadece yıllık 6.300 TL 'lik kira nın altında kalmaları yeterli olmuyor.diğer kriterler de önemli...
anladığım kadarıyla 3 kiracınız da basit usul hakkını kaybetmişler...bu kişilerin herşeyden önce defter tutmaları beyannname vermeleri gerekir...bunları da kendilerinden
öğrenebilirsiniz...gerçek usule geçmişlerse ki geçmiş olmaları gerektiği anlaşılıyor o zaman kira stopajı söz konusu olur..
brüt kira toplamı 29.000 TL'yi geçiyorsa beyanname verirsiniz...stopajlar kiracılarınız tarafından ödensin/ödenmesin vereceğiniz yıllık gelir vergisi beyannamesinde mahsup edilebilecektir...çünkü burada bu kesintiler kiracılarınız tarafından sorumlu sıfatıyla sizin adınıza ödenmektedir yada ödenmelidir...yani devlet ödenmeyen stopajdan sizi sorumlu tutmaz... umarım yardımcı olmuşumdur...

Sayın Heyo81

Paylaşmış olduğunuz aşağıdaki 2.maddeye istinaden
Örnek 1-Mükellef A nın
İşyerinden 70.000 tl brut kira geliri var.
Tek bir mesken'den de 800 tl kira geliri var.
paylaştığınız 2.maddeye göre 800 tl beyannameye dahil edilmeyecek.çünkü 1.500 tl'nin altında,
Örnek 2-
Mükellef A'nın
İŞyerinden 70.000 tl bürüt kira geliri var.
1.meskenden 800 tl kira geliri var
2.meskenden 10.000 tl kira geliri var.
1.mesleni beyan etmeyecek.İŞyeri geliri ile 2.meskeni (10.000 tl) beyanmı edecek?
Yoksa Mesken geliri için 10.800 tl mi beyan edecek?

Teşekkürler.

2-gelir mesken kira gelirine ek olarak toplamada dikkate alınacak nitelikte olan

> ücret+MSI+GMSI+DKİ ' dan ibaret ise
> durumunda mesken kira geliri beyannameye dahil edilmez
> *mesken kira geliri 1.500 TL'nin üzerinde olup 3.600 TL'nin altında ise diğer gelirler için beyanname verilmesi durumunda mesken kira geliri beyannameye dahil edilir elbetteki istisnadan faydalanılmaz

toplam mesken kira geliri yıllık 1.500 TL'nin altında iken (1 den fazla meskeniniz de olabilir ) ister başka geliriniz olsun ister olmasın bu gelir beyannameye dahil edilmez ,dikkate alınmaz
toplam mesken kira geliri yıllık 1.500 TL'nin üzerinde ama 3.600TL'nin altında ise o zaman başka geliri olup olmadığına bakılır
diyelim ki mesken kiram 3000 TL işyeri kiram brüt 25.000 TL toplam 28.000 TL < 29.000 TL olduğundan hiç beyanname vermem
diyelim ki mesken kiram 3000 TL işyeri kiram brüt 27.000 TL toplam 30.000 TL > 29.000 TL olduğundan ikisini de beyan etmek zorundayım yani mesken kiram 3600 TL nin altında bile kalsa beyan etmek zorundayım
diyelim ki mesken kiram toplam 1400 TL işyeri kiram 28.000 TL işte o zaman ikisini toplayıp 29.400 TL > 29000 TL öyleyse beyanname veririm DEMİYORUM...28.000 TL< 29000 TL olduğundan beyanname vermiyorum...
örnek 1 de ki tespitiniz doğru
örnek 2 de mesken kiraları toplam 10.800 TL zaten 3.600 TL yi geçmekte olduğundan mesken kiraları için beyanname verilecek...bu 1
ücret+ MSI+ GMSI+ DKİ<106.000 TL olduğundan 3.600 TL 'lik istisnadan faydalanma hakkı var...bu 2
0 0 10.800 + 70.000 0
şimdi işyeri kirasını beyan edip etmeyeceğimize karar verelim
(10.800 - 3.600)+70.000 = 77.200 > 29.000 TL olduğundan işyeri kirası beyan edilir...bu 3
gayrisafi irat toplamı 10.800 + 70.000........80.800 TL
vergiden istisna tutar..............................3.600 TL
kalan (80.800 - 3.600)............................77.200TL
%25 götürü gider...................................19.300TL (77.200 x 0,25)
beyan edilecek GMSI..............................57.900 TL (77.200 - 19.300)
vergiye tabi gelir (matrah).......................57.900 TL
hesaplanan gelir vergisi...........................12.903 TL
kesinti yoluyla ödenen vergiler...................14.000 TL (70.000 x 0.20)
iade edilecek gelir vergisi ........................1097 TL
umarım faydalı olmuştur

Sayın Heyo81,
Fevkalade açıklama ve ilginiz için çok teşekkür ederim.İhtiyacım olan tüm teknik detayı almış oldum.

Sayın heyo81

Cevap için teşekkürler.

Bu konuda aklıma takılan husus.1.500 tl sınırı. Özellikle soruyu bu amaçla sordum.
Bu sınır Kira Beyannamesi Klavuzunda basit usuldeki işyerlerinden alınan kira gelirin beyanı
Hususunu açıklamak için yapıldığını biliyordum.
Zira 2016 Kira gelirleri Klavuzunun 9.maddesinde bu konu açıklanmış.
Örneğide basir usul vergi mükellefi olarak vermiş.
Bu durumda 1500 sınırının mesken değilde tevkifata tabi olmayan yani stopaj yatırmayan
İşyerleri için geçerli olduğu izlenimi yaratıyor.Buda basit usul mükellefler.
Mesken kira geliri kısmında 1.500 tl hususundan bahsetmiş olsa hiçbir tereddütüm olmazdı.
Kira Beyannamesi Klavuzundan tespit etmek zor.Başka bir kaynaktan bu durumu netleştirmek gerekli.

daha fazla teknik detay arıyorsanız hesap uzmanları kurulunun gelir vergisi beyanname düzenleme rehberini önerebilirim...ancak şundan emin olabilirsiniz ki yukarıdaki şablonda en ufak bir hata veya çelişki bulunmamaktadır...zaten forumda daha önce paylaşmıştım...

Basit usuldeki işyeri kiracıları yıllık kira matrahını geçtikleri yıllık kira ödemeleri,mart ayı 2016 kira beyannamesinde gösterildiğinde,takibeden yıl yani 2017 başından itibaren gerçek usule geçmeleri ve kira stopajı ödemeleri nasıl olacaktır?Beyannamedeki durum vergi dairesinin gözünden kaçarsa sorumlu kim olur ve 2017 deki beyannamede nasıl verilir?Ödenmesi gereken stopajlar,ödenmemiş olsada (gerçek usule geçmediklerinde) 2017 beyannamesinde toplam vergiden mahsup edilebilirmi? Şimdiden bunu bilmekte fayda olur,sanırım.Yanıtlara önceden teşekkür etmek isterim.

Sn.heyo81,Yanıtlarınız fevkalade yararlı olmuştu.Şu endişemede bir yanıt alabilirmiyim,lütfen;
"Basit usuldeki işyeri kiracıları yıllık kira matrahını geçtikleri yıllık kira ödemeleri,mart ayı 2016 kira beyannamesinde gösterildiğinde,takibeden yıl yani 2017 başından itibaren gerçek usule geçmeleri ve kira stopajı ödemeleri nasıl olacaktır?Beyannamedeki durum vergi dairesinin gözünden kaçarsa sorumlu kim olur ve 2017 deki beyannamede nasıl verilir?Ödenmesi gereken stopajlar,ödenmemiş olsada (gerçek usule geçmediklerinde) 2017 beyannamesinde toplam vergiden mahsup edilebilirmi? Şimdiden bunu bilmekte fayda olur,sanırım.Yanıtlara önceden teşekkür etmek isterim."

sy esra48 basit usul son derece istisnai bi uygulama...zaten kısıtlı kişi faydalanmakta....al sat yapıyosa kişi zaten hiçbişekilde faydalanamıyo...yoksa kim ister defter tutmak stopaj ödemek...ne zaman basit usul şartlarını kaybederse takip eden takvim döneminden itibaren gerçek usule geçilir diye biliyorum...yani adam eylül 2016 da şartları kaybederse gidip bildirimde bulunacak 01.01.2017 ye kadar şartları kaybetse de basit usul devam edecek...01.01.2017 den itibaren gerçek usule geçecek...

Sn heyo81,
Çok teşekkürler.Anladığım ben bildirmek zorunda değilim.Beyannamemi veririm.Kiracılarda bildirim yapar yapmaz kendileri bilir.(zaten hepsiyle konuşup bilgilendirmiştim.)