fonradar

Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi' ne Mal ve Hizmet Teslimi

aturkan

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesine KDV Dahil TL fatura düzenlenmiş. İhracat beyannamesi de yok. Burada KDV Durumu nedir, KDV istisnası var mıdır? Ya da İhracat beyannamesi ile mi çıkışı olmalıdır?

sayın aturkan,

üniversiteye düzenlediniz faturanın ayrıntısını yazarmısınız ?

İyi Günler.

1-KKTC'ye yapılan ihracatın diğer ülkelere yapılan ihracattan farkı yoktur, dolayısıyla KDV Kanunu md.11 kapsamında istisnadır.

2-Ancak hizmet ifası varsa, bu durumda KDV Kanunu madde 12/2 ve 26 Nolu KDV Genel Tebliği K bölümünde sayılan şartlardan bedelin döviz olarak Türkiyeye getirilmesi şartı mevcut olmadığından hizmet ihracatı istisnasından faydalanılamaz.

1-KKTC'ye yapılan ihracatın diğer ülkelere yapılan ihracattan farkı yoktur, dolayısıyla KDV Kanunu md.11 kapsamında istisnadır.

2-Ancak hizmet ifası varsa, bu durumda KDV Kanunu madde 12/2 ve 26 Nolu KDV Genel Tebliği K bölümünde sayılan şartlardan bedelin döviz olarak Türkiyeye getirilmesi şartı mevcut olmadığından hizmet ihracatı istisnasından faydalanılamaz.

Koray Bey burdaki sıkıntı ihracat beyannamesi düzenlemeden yurtiçi firma/kurum gibi fatura kesilmiş olması. Yine de bilgiler için teşekkürler.

O zaman gümrük hattından geçmeden KKTC'ye mi gitmiş bu mallar? Kaçak mı gitmiş diğer bir ifadeyle?

Ben de onu çözmeye çalışıyorum, faturayı kesen arkadaş bu durumları bilmeden kesmiş, karşımıza çıktı fatura, yol yakınken iptal edip ihracatını yapalım diye soruyorum.

O halde ya o faturayı iptal etmeniz gerekiyor, ya da varsa ihracat beyannamesini bulmak ve/veya mal henüz gönderilmediyse gümrükten geçirerek usulüne uygun olarak GÇB ile ihrac etmek.