fonradar

Kıdem Hesabında İkramiye

Arkadaşlarım, üstadlarım bir konuda bilgilerinizden faydalanmak istiyorum.

Kurumumuz 2013 yılında yılda 3 defa ikramiye ödemesi yapıyordu. 6 ayda bir de maaşlara zam yapılıyordu. İşten çıkardığımız bir personel ilde davalık durumdayız ve kıdem+ihbar tazminatı ödemesi yapılması gerekebilir. Nette ve forumda araştırdım fakat kafam biraz karıştı. Karıştığı nokta şu; Biz bu kişiye kıdem tazm. ödemesi yaparken son brüt ücreti+ 3 kez ödenen ikramiyeyi toplayıp 12'ye bölüp brüt maaşın üzerine mi ekleyeceğiz yoksa yılda 3 defa ödenen ikramiyeyi toplayıp 365'e bölerek kişinin günlük brüt ücretinin üzerine mi ilave edip tazminat hesaplaması yapacağız?

Yardımlarınızı bekliyor, şimdiden teşekkür ediyorum.

Saygılarımla.

Son düzenleme:
O halde şöyle sorayım. Bu gidişat doğru mudur? Bizim açımızdan bir mahrumiyet yaratır mı? Yani hesaplama yöntemi bu şeklide mi olmalı?

Son aldığı brüt ücret+ ikramiye payı +yemek+ulaşım+varsa başka yan ödemeler= yüklü ücret*çalışılan tam yıl ve kesiri

Kişinin son ücreti 1.400 TL İkramiyeleri 640+700+700 TL başka bir yan ödemesi yok. Nasıl bir hesaplama yapılacağını gösterebilir misiniz?

Kişinin son ücreti 1.400 TL İkramiyeleri 640+700+700 TL başka bir yan ödemesi yok. Nasıl bir hesaplama yapılacağını gösterebilir misiniz?

Öncelikle 1400 tl ücreti net mi brüt mü ?
Brüt üzerinden gidersek (1.958,28 +895,21 + 979,14 + 979,14 + Yemek bedeli (aylık fatura bedeli / çalışan sayısı)+yol (aylık fatura bedeli/çalışan sayısı) olur.
İşe giriş ve çıkış tarihlerine göre oranlanır.