Kıdem Tazminatı Alabilir mi ?

Meraba arkadaslar oncelikle hepinize hayirli cumalar.
Yakladik 10 senedir bor madeninde tasoren iscisi olarak calisiyorum. Ve gectigimiz yil ocak ayinin subat ayinda yeni ihaleyi alen firma tarafindan isten cikarildim. Ve 18 aydir halen geri alicaklar beni en son kafayi bozup dun dilekcemi verdim tazminat icin. Benimle birlikte isten cikanlar tazminatlari hemen verenler 2 ay icinde aldilar ama benim gibi 1 yili geckin surede verenler alamiyomus gerekce olarak ise son 1 yilda full calismak lazimmis diyorlarmis. Ve burasi oyle biyekerki 10 senede 12 kere ayni isyerine giris cikis yapmisim. Surekli ya 4 ya 6 ayda bir ucretsiz isine cikarirlardi. Sizce dilekcem onaylanmazsa ne olabilir ne yapabilirim. Ve not olarak sunuda belirtiyim. Ocak 2015 te ara ihale ile bi firmayla sozlesme imzaladij tabi malun istifada imzalattilar acik tarihli imzalamayanlara direk cikis veriyolar. Bunun bi zarari olur mu ? Suan isler rayina girmis giris cikislar durmus ama bize faydasi yok.
Hepinize iyi forumlar diliyorum.

Merhaba,
Alt işverenlerde değişse bile asıl işveren aynıdır. Ve ihale bitiminde ihaleyi alan yeni firma size işe davet yazısı gönderdiği ve sizinde başvuru yapmadığınız takdirde hiç bir hak talep edemezsiniz.Fakat tarafınıza ulaşan herhangi bir herhangi bir yazı yok ise konuyu bir avukatla görüşmenizi tavsiye ederim.

Hic bi davet gelmedi direk yeni listede adi yoktu. Anlam veremedigim ilk verenler sorunsuz aldi 2 ay icinde bize zorluk cikariyolar. Ne degisti yeni yasa falan mi cikti

Anlaşılan o ki,
a-yeni işi alan yeni firma davet yazısı göndermemiş,(göndermek zorunda veya değil ayrı konu ama kendi işçileriyle de bu işi yürütecek olabilir)
b-başkaca olumsuzluk yok ise k.tazminatı yüksek ihtimal doğmuş,
c-işçi talep etmiş ama kimden?bilmiyoruz,
olayımızda asıl- alt işveren konusu var gibi,işi yeni alan firmadan talep edemeyebilir ise de son işverenlikten ve esasen asıl işverenden talep edebilir.