fonradar

Kıdem tazminatı hk.

3 yıl çalıştığım firmamdan istifa ederek ayrıldım ve 6 ay sonra aynı firmada işe başladım ve 2 yıldır çalışıyorum...
Kıdem tazminatı başlangıcım hangi tarihten itibarendir?

Ynt: Kıdem tazminatı hk.

samko71 ' Alıntı:
3 yıl çalıştığım firmamdan istifa ederek ayrıldım ve 6 ay sonra aynı firmada işe başladım ve 2 yıldır çalışıyorum...
Kıdem tazminatı başlangıcım hangi tarihten itibarendir?
İşyerinden kendi istek ve iradesiyle "istifa"ederek ayrılan işci, daha sonra tekrar aynı işyerinde çalışmaya başlar ise bu noktada kıdem tazminatına esas sürenin başlangıcı , son olarak işbaşı yaptığı tarih itibariyledir.

1475 Sayılı İş Kanunun, Kıdem Tazminatı maddesinin 3. fıkrası aşağıdadır.
(İşçilerin kıdemleri, hizmet akdinin devam etmiş veya fasılalarla yeniden akdedilmiş olmasına bakılmaksızın aynı işverenin bir veya değişik işyerlerinde çalıştıkları süreler göz önüne alınarak hesaplanır. İşyerlerinin devir veya intikali yahut herhangi bir suretle bir işverenden başka bir işverene geçmesi veya başka bir yere nakli halinde işçinin kıdemi, işyeri veya işyerlerindeki hizmet akitleri sürelerinin toplamı üzerinden hesaplanır. 12.07.1975 tarihinden itibaren işyerinin devri veya herhangi bir suretle el değiştirmesi halinde işlemiş kıdem tazminatlarından her iki işveren sorumludur. Ancak, işyerini devreden işverenlerin bu sorumlulukları işçiyi çalıştırdıkları sürelerle ve devir esnasındaki işçinin aldığı ücret seviyesiyle sınırlıdır. 12.07.1975 tarihinden evvel işyeri devrolunmuş veya herhangi bir suretle el değiştirmişse devir mukavelesinde aksine bir hüküm yoksa işlemiş kıdem tazminatlarından yeni işveren sorumludur. )

Bu maddede ilk çalıştığım işten itibaren geçerli olduğu yazıyor. bu konuda yorumunuz nedir.

Yorum gerektiren bir durum değil. Yasa ve uygulama gayet açık. Sn Aydemir gerekli açıklamayı yapmış zaten.

Bir önceki iletimde cevaben" istifa"eden işcinin, bu duruma bağlı olarak,hizmet süresinin başlangıcı ikinci defa işbaşı yaptığı tarih demiştim.
Yapmış olduğum araştırmada,bu dilekçeninde tek başına yeterli olmayabileceği,bu bağlamda "ibraname"ninde önemli olacağı/olduğu,şayet ibranamede İŞCİ TARAFINDAN ihtiraz ı kayıt(örneğin;aylık ücret ve fazla çalışma karşılığı ücretimi,primlerimi alamadım,hiç yıllık izin kullanamadım vs.gibi)düşülmüş/yazılmış ise ilk etapda ayrılma nedeni "istifa"olsada,bu durumun dikkate alınabileceği hususunu hatırlatmak isterim.

samko71 ' Alıntı:
Bu maddede ilk çalıştığım işten itibaren geçerli olduğu yazıyor. bu konuda yorumunuz nedir.
Sn.Samko71
1475/M.14 kapsamında ifade ettiğiniz konu(lar)ın sizin olayınız ile ilgisi bulunmamaktadır.Sizin olayınızda "istifa"kavramı,hüküm ve sonuçları itibariyle bir önceki dönemi tamamen sonlandıran,yeni çalışma dönemiyle olan ilgiyi inkitaya uğratan bir nedendir.Bu nedenle "yorum"yaparak ilişkilendirmeniz doğru değildir.