fonradar

Kıdem Tazminatı Yazısı ve Sigortalı Hesap Fişi Hakkında

Merhaba,
Haziran sonunda prim günü 3602 olacak (Sigorta girişi 1995) ve SGK'dan Kıdem tazminatı yazısı alıp şirkete ileterek çıkış yapmak istiyorum.
Ancak şirket Temmuz 20 de SGK ya ödeme yapıp bilgi gönderiyormuş.
Personel Müdürlüğü Haziran sonunda Sigortalı Hesap fişi ile bildirebiliriz, belki yazıyı alabilirsin diyor.
Konuyla ilgili bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.
Teşekkürler

Herkese merhaba

Sn. kenan76 sigortalı hesap fişi ile sgk'dan kıdem tazminatı alabilir yazısını alınmasında sakınca yoktur.

SGK hali hazırda çalışmakta iken ay içinde emeklilik nedeniyle işten çıkışı yapılıp işyerince sigortalı hesap fişi düzenlenmekte olup buna istinaden emeklilik başvurusu yapılabilmektedir.(Aynı durum kıdem tazminatı alabilir yazısı içinde geçerlidir.)

30.06.2022 tarihli çıkış ile birlikte sigortalı hesap fişini 01.07.2022 tarihinde alabilirsiniz.(iştten çıkış kodu 14 emeklilik için yaş dışında diğer şartların tamamlanması)

SGK'ya dilekçe ile başvuruda bulunup SGK tarafından incelendikten sonra kıdem tazminatı alabilir yazısını kurumdan alıp işyerine yazının aslını dilekçe ekinde verebilirsiniz.

Merhaba Sn. Hava Kuvvetleri,

Cevabınız için çok teşekkür ederim.
Önemli bir noktayı aydınlattınız.

SGK'ya dilekçe ile başvuru belli bir süre alan süreç midir yoksa aynı gün Kıdem tazminatı alabilir yazısı verilerek sonuçlanır mı?
İyi günler dilerim.

Çıkış yapılmadan önce SGK dan o yazının alınması gerekir. Alınan gerekli şartları sağladığınızı belirtir yazı ile işverene artık çalışmak istemediğinizi, ilgili yazıya istinaden sözleşmenizi feshettiğinizi belirten bir dilekçe / ihbar ile kıdem tazminatınızın ödenmesi talebinizi iletirsiniz ekine yazıyı da ekleyerek.

Merhaba Sn. Hava Kuvvetleri,

Cevabınız için çok teşekkür ederim.
Önemli bir noktayı aydınlattınız.

SGK'ya dilekçe ile başvuru belli bir süre alan süreç midir yoksa aynı gün Kıdem tazminatı alabilir yazısı verilerek sonuçlanır mı?
İyi günler dilerim.
SGK her ne kadar sistemden kayıtları kontrol etsede herhangi bir sorunla karşılaşır veya şüphe duyar ise arşivden fiziki dosyayı inceleyebilir.(ilk sigortalı işe giriş bildirgesi)

Normalde aynı gün içinde kıdem tazminatına esas yazıyı alabilirsiniz.

Bunu doldurun. Sonra çıkış verin. Fakat Temmuz ayında vereceğiniz Haziran bildirgesi ile uyuşması lazım ona göre bordro ssk primlerini kesinleştirin
1653955389322.png

1653955418794.png

Hepinize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Yeni farkettiğim bir konu kafamı karıştırdı ve sormak istedim. 3450 gün 4A, 155 gün 4B den geliyor. e-Devlet sigorta kayıt belgesinde toplayarak gösterdiği için en baştan toplam geçerlidir fikrindeydim. Ancak şüpheye düştüğümden sormak istedim. Şimdiden kıymetli bilgileriniz için teşekkürler. Saygılarımla.

Merhaba,
Haziran sonunda prim günü 3602 olacak (Sigorta girişi 1995) ve SGK'dan Kıdem tazminatı yazısı alıp şirkete ileterek çıkış yapmak istiyorum.

3450 gün 4A, 155 gün 4B den geliyor. e-Devlet sigorta kayıt belgesinde toplayarak gösterdiği için en baştan toplam geçerlidir fikrindeydim. Ancak şüpheye düştüğümden sormak istedim. Şimdiden kıymetli bilgileriniz için teşekkürler. Saygılarımla.
Aslında sizin konunuzda açıkta kalan bir nokta daha var. Sigorta giriş tarihinizdeki yaşınız!
15yıl hizmet süresi +3600 gün şartında bahsedilen 15 yıl hizmet süresi başlangıç tarihi olarak , eğer 18 yaşınızı doldurmadan girişiniz yapıldıysa , o 15 yıl hizmet süresi başlangıcınız 18 yaşınızı doldurduğunuz gün olarak kabul edilir. Yani örneğin doğum tarihiniz 01.11. 1981 diyelim, 16 yaşında 30.06 1995 tarihli girişiniz ve prim gününüz var ama henuz 16 yaşındasınız , hizmet yılı başlangıcınız 30.06.1995 olarak değil, 18 yaşınızı tamamladığınız 01.11.1999 olarak kabul edilir. Eğer böyle bir durum varsa 15 yıl +3600 gün şartına girmez .
Yada 1995 yılında staj yaparken yapılmış olan girişiniz var, bu durumda da giriş tarihiniz o tarih değil, adınıza uzun vadeli sigorta kollarına ilk prim ödendiği tarih kabul edilir. 2 farklı kuruma ait çalışmalarınız 2008 öncesi aralıkta da olduğundan hizmet birleştirmesi yapmanız gerekir.

Sn Keremcem, dikkat çektiğiniz konuları şöyle yanıtlamaya çalışayım.
1976 Eylül doğumlu 19 yaşında aşağıdaki şekilde uzun vadeli sigorta kolunda başladı.

4a506/4 Aylık Bordro100385434081996/011Asıl505.01.1996
4a506/4 Aylık Bordro100385434081995/031Asıl3001.12.1995

Son bahsettiğiniz 2 farklı kurum 2008 sonrasıdır.
Halen çalıştığım işyerinin kaydı 2019 da başlamış, devam ediyor. Ve kısa süre denediğim şahıs şirketi de 2012 tarihli.
Bu durum hizmet birleştimesi yapmaya gerek olmadığı anlamına mı gelir sizce?
5510 S.K. 4/1-a (SSK) kapsamında ....... sigorta sicil numarasıyla 19/08/2019 tarihinden itibaren tescili bulunduğu tespit edilmiştir.
5510 S.K. 4/1-b (BAĞ-KUR) kapsamında ........ sicil numarası ile 19/09/2012 tarihinden itibaren tescili bulunduğu tespit edilmiştir.
Teşekkür ederim. Saygılar.