Kıdem Tazminatı Zamanaşımı İle İlgili.

Merhabalar,

2008 yılında 6 sene çalıştığım şirketimden bir işçi yakınıyla kavga etmem sebebiyle çıkarıldım. O moral bozukluğu ile ne kıdem tazminatı ne de başka birşey talep ettim. Ama kıdem tazminatı zamanaşımını duyunca aklıma geldi. Sgk kayıtlarında ay ay tüm primler yatmış. Ben bir avukat aracılığıyla dava açsam bu tazminatı almaya hak kazanabilir miyim?

Yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ederim.

Öncelikle işçilerin yapmış olduğu kavga nedeni ile suçlu olan tarafı veya tarafları işveren işten çıkarabilir.Sizin durumunuz buna uygunmu ona bakmak lazım?
İşveren işyerindeki huzuru sağlamak ile sorumludur, böyle bir huzursuzlukta karşı tarafı işverene bildirmeliydiniz, kavgaya karışmadan.
İşverende kavga olmuşsa savunmanızı alması gerekirdi, suçlu suçsuz ayırımı yapmalıydı.
Yapılabilecekler, işe geri dönüş davası açamazsınız artık, süresi geçmiş.
Haklı olduğunuzu düşünüyorsanız Kıdem ve ihbar tazminatı almak için dava açabilirsiniz anca...

Çıkış esnasında işvereninizin bildirdiği işten çıkış nedeni (kodu) önemli... Eğer 4857 17.maddeden bildirdiyse çıkış tarihinizden itibaren 5 yıl içinde alacak davası açabilirsiniz (kıdem ihbar izin ücret vs.) alacaklarda zaman aşımı 5 yıldır.

Ancak kavga nedeni ile 4857 25.maddeden çıkarıldıysanız normalde kıdem alamazsınız bunun içinde kavga edildiğine huzurun bozulduğuna ve sağlıklı çalışma ortamının kalmadığına dair tutanakların tutulmuş olması gerek. Size de bu çıkışın bildirilmiş olması gerek. Böyle bir ihtar veya bildirim yoksa alacak davası açabilirsiniz.

Bu kavganın sebebi karşı tarafın saldırmasından kaynaklandı. O zaman haklarımı bilmediğim için sorgulayamadım. Ayrıca işe iade düşüncem kesinlikle yok. Sadece geçmiş yaşananlardan dolayı bu haksızlığa karşı intikam almak istiyorum. Olaydan sonra şirkete uğramadım zaten. Gelmemi dahi istemediler ve çıkışımı yaptılar. Herhangi bir şey imzaladığımı (alacağımın olmadığına dair) hatırlamıyorum.

Alacağınız olmadığına dair evrak dahi imzalamış olsanız birşey değişmez ödediklerini ispat etmek zorundalar. Haklarımı aldım isim soyisim imza bu hukuk önünde geçersiz. Ödediysen belge sunacaksın (banka dekontu, ödeme makbuzu vs.) Tek önemli nokta bu kavga ile ilgili tutanak tutulup 25.maddeye göre çıkarttılarsa ve sizde bunu kabul ettiyseniz o zaman bi sonuç alamayabilirsiniz. Eğer gerçekten bu parayı almak istiyorsanız bir sgk merkezine gidip orada ilgili dönem Prim ve Hizmet Belgesinden işten çıkış nedeninizi öğrenmeniz 4857 / 17 ise zaten kıdeminizi rahat alırsınız. 4857 ye 25 ise o zaman uzun sürebilir şahitler, tutanaklar vs

Çıkış kodu çok önemli değil, mahkeme bakmaz bile hangisi ile çıkarıldığına.
Kaldıki, kodu belirlemek işverenin elinde olan birşeydir.İşçi haksız neden ile çıkarsa bile işveren kendisini koruyacak en uygun kodu seçecektir.Çıkış kodu taraflı bir bilgidir yani, mahkeme işçi lehine değilse itibar etmez.

Mahkemeye de şahit veya belge dayanak sunamazsanız da çok fazla şansınız olmaz.Ortada somut bir kavga olayı var, olayın üzerinden yıllar geçmiş ve sağlam şahitler olmadan işiniz çok zor görünüyor.Şiddet görmeniz avantajınız olur.

Ayrıca intikam kötü birşeydir:(

Kaldıki, kodu belirlemek işverenin elinde olan birşeydir.İşçi haksız neden ile çıkarsa bile işveren kendisini koruyacak en uygun kodu seçecektir.Çıkış kodu taraflı bir bilgidir yani, mahkeme işçi lehine değilse itibar etmez.

Mahkemeye de şahit veya belge dayanak sunamazsanız da çok fazla şansınız olmaz.Ortada somut bir kavga olayı var, olayın üzerinden yıllar geçmiş ve sağlam şahitler olmadan işiniz çok zor görünüyor.Şiddet görmeniz avantajınız olur.

Evet intikam kötü bir şey ama hakkımı bırakmak istemiyorum, eğer böyle bir imkanım varsa ve olumlu sonuçlanırsa dağıtacağım eşe dosta :)

Olayı kavga olarak değerlendirmesek bile şimdi düşündüğüm zaman başlı başına kanun, hukuk olmadan davranılmış bana.
Saldırıya uğrayan benim, en çok zarı gören gene benim.

Alacağınız olmadığına dair evrak dahi imzalamış olsanız birşey değişmez ödediklerini ispat etmek zorundalar. Haklarımı aldım isim soyisim imza bu hukuk önünde geçersiz. Ödediysen belge sunacaksın (banka dekontu, ödeme makbuzu vs.) Tek önemli nokta bu kavga ile ilgili tutanak tutulup 25.maddeye göre çıkarttılarsa ve sizde bunu kabul ettiyseniz o zaman bi sonuç alamayabilirsiniz. Eğer gerçekten bu parayı almak istiyorsanız bir sgk merkezine gidip orada ilgili dönem Prim ve Hizmet Belgesinden işten çıkış nedeninizi öğrenmeniz 4857 / 17 ise zaten kıdeminizi rahat alırsınız. 4857 ye 25 ise o zaman uzun sürebilir şahitler, tutanaklar vs

Teşekkür ederim. Sgk’ dan çıkış koduma bakacağım.

Çıkış esnasında işvereninizin bildirdiği işten çıkış nedeni (kodu) önemli... Eğer 4857 17.maddeden bildirdiyse çıkış tarihinizden itibaren 5 yıl içinde alacak davası açabilirsiniz (kıdem ihbar izin ücret vs.) alacaklarda zaman aşımı 5 yıldır.

Ancak kavga nedeni ile 4857 25.maddeden çıkarıldıysanız normalde kıdem alamazsınız bunun içinde kavga edildiğine huzurun bozulduğuna ve sağlıklı çalışma ortamının kalmadığına dair tutanakların tutulmuş olması gerek. Size de bu çıkışın bildirilmiş olması gerek. Böyle bir ihtar veya bildirim yoksa alacak davası açabilirsiniz.
Sn.candostum;
ücret alacaklarında zamanaşımı 5 yıl, tazminat alacaklarında zaman aşımı 10 yıldır

Çıkış Kodu şu bakımdan önemli eğer ki işveren 4857/17 ile çıkarmış ise kavgayı bahane edemez ve tazminatı ödemek zorunda kalır.

Hangi işveren kavga eden çalışanı 4857/17 ile çıkarır ki?
Hadi diyelim, iyi niyetli işveren, iyi niyetli işveren de zaten o sebeble fesih bile olsa kıdem tazminatını öder sanırım.

İnsan kurcalayınca başka şeylerde çıkıyor. Ben yoğunluğum sebebiyle Sgk'ya gidip çıkış kodumu öğrenemedim ama internetten baktığım zaman Mart başında şirketten ayrılmama rağmen Nisan sonuna kadar çalışıyorum gösterilmiş. Zaten o dönem hem Mart hem Nisan maaşım ödenmişti. Bu işyerinin muhasebesinde tuhaflıklar olduğunuda gösteriyor. O dönem zaten aklımda yoktu dava açmak ama kendi akıllarınca bir sus payı mıydı çözemedim.

Hangi işveren kavga eden çalışanı 4857/17 ile çıkarır ki?
Hadi diyelim, iyi niyetli işveren, iyi niyetli işveren de zaten o sebeble fesih bile olsa kıdem tazminatını öder sanırım.

Hangi iş veren mart ayında kavga nedeni ile çıkardığı personelini nisan sonuna kadar sigortalı gösterir ki???

Bu durumda Kıdem Tazminatı alma olanağınız daha da artıyor. 30 Nisan' da çıkış nedeni olarak 25.madde diyemezler