fonradar

Kıdem Tazminatımı Alabilir miyim?

öncelikle herkese kolay gelsin
ben 2003 ile 2008 ağustos arasında şirkette çalıstım. bu şirket devamlı olarak devletin ihalelerine girdi ve dolaysıyle bizim diplomamız ile ihale aldı. ssk larımızıda düzenli olarak yatırdı. fakat son bir yıldır maaşımızı ödeyeceğim dediği halde ödemedi. bizde işten cıkardı. hiç bir kağıt felan imzalamadım. şimdi hacizlerden dolayı firmayı kapattı sadece bizim elimizde ev adresi var kendisinin telefonuna dahi ulaşamıyorum. önceleri ödeyecegım dedıgı halde halen ödemedi. lütfen yardım edin.

Ynt: Kıdem Tazminatımı Alabilir miyim?

bir an önce Bölge Çalışma müdürlüğüne başvurun. Ayrıca kendinize bir avukat bulun ve Tazminat davası açın. bunların dışında bekleyerek tazminatınızı alamazsınız.

merhabalar
sn.ekilinc ilk olarak bölge çalışma müdürlüğüne mi başvurması gerekiyor yoksa iş mahkemesine mi?sanki daha mantıklısı bir avukat bulup hareket etmek gibime geliyor.

öncelıkle bır avukat bularak işlemlerınızı hızlandırabışırsınız

merhabalar,

02/06/2011 tarihinde başladığım işe 15/11/2012 tarihinde sonlanmış bulunmaktadır. işveren tarafından çıkışım verildiği söylendi. bende işkura gidip işsizlik başvrusu için gittim. bana ekranda çıkışım görünmediğini işverenle tekrardan görüşmem gerektiğini dile getirdiler. bende iş verenimi aradım. bana 15/11/2012 tarihli ihbarnamemi mail olarak attılar. bu ihbarnameyle tekrar işkur a gittim,tekrardan ekranlarına baktıklarında yine göremediler. bende bir kaç gün bekledikten sonra bugün işkuru arayıp,ekranda görünüp görünmediğini sordum. yine göremediklerini sölediler. bende sgk ya gidip kıdem tazminatı alamadığım için şikayette bulundum. şansıma bugünde beni işverenim arayıp,muhasebecinin yalnış yaptığını,benim çıkışımın daha verilmediğini ama bugün kendi tarafımdan istifa edilerek verildiğini yani bu yüzden işsizlik parası alamayacağımı söledi. şimdi benm anlamadığım benim çıkışım verilmediyse bana ihbarnemi mi nasıl gönderdiler. ben işsizlik parasında değilim. tek düşündüğüm alacağım 2496TL lik kıdem tazminatım. ama işverenim yarın gelip bana evraklarını imzala işsizlik paranı alabilirsin diyorlar yani,kıdem tazminatımı veremeyecekler. ben hakkımı sonuna kadar aramak istiyorum.. nasıl bir yol izlemeliyim.

-İşkura ilk başvurunuzda yazılı herhangi bir işlem yapmışmıydınız? İşveren tarafından sözleşmenizin feshedildiğini bildirdiğinize dair herhangi bir yazılı kayıt var mı kurumda?
-İşverenin maille gönderdiği ihbarda , yazan tam olarak nedir?

Sn.Divanederya cevap vermemiş ise de,konu hk.düşüncelerimizi paylaşalım.
a-Salt olarak istifa etmediğinize göre,başlangıçta fesih-ayrılma nedeniniz bilinmemekle beraber,15.11 işinizin sonlanması,bu duruma bağlı olarak 25.11 tarihine kadar hala çıkış nedeninin de sgk-iş kur da gözükmemesi anlaşılır bir durum değildir.
b-işvereninizin sizi arayıp,muhasebecinin yanlış yaptığını,çıkışınızın hala verilmediğini ama bugün sgk na sizin istifa ettiğiniz(işcinin istifası)şeklinde bildirim yapıldığını,bu nedenle de işsizlik ödeneğinden yararlanamıyacağınızı bildirmesi;
1.sözleşmeyi işveren feshetmedi,sen 15.11. de değil(aradaki süre ayrıca ele alınır)bugün istifa ederek işyerinden ayrıldın-ayrılacaksın-ayrılmış oluyorsun demek manasına geliyor.
2.oysa sizin öncesi ve sonrası istifanız sözkonusu değil
3.yani ortada gerçekten bir istifa (işcinin istifası)olayı yok ama ben(işveren) sgk.na böyle bildirdim yada bidireceğim(deniliyor)işveren bunu yapabilir mi? evet, çünkü doğru veya yanlış ,sgk na bildirim yükümlülüğü işverene ait
4.işveren ayrıca diyor ki"yarın gel evraklarını imzala"bu sözün manası,senin adına istifa dilekçesi hazırladık yada senden istifa dilekçesi alacağız,dolayısyle sen istifa etmiş ol,sözleşmeyi biz(işveren)feshetmiş olmayalım(doğru mu,olması gereken bumu yada mevcut iş ilişkis bunumu gerektirir?Hayır.)
Peki ne yapalım?
Zaten şikayetci olmuşsunuz,verdiğiniz bilgiler ışığında yapılan işlem hatalı(yani aleyhinize)bu takdirde izlenecek yol işyerine gitmemek,hiç bir evrakı imzalamamak,şikayetin sonucunu beklemek,siz haklı olup sonuç lehinize olur haklarınız ödenirse sorun yok(düşük ihtimal)ödenmezse tekrar iyi niyet içinde işverenle görüşmek, yine çözülmüyorsa artık konuyu yargıya taşımak.
Takdir size ait.

merhabalar,uzun süredir nete giremiyordum. cevaplarınız beni çok mutlu etti. kendimi çok yalnız hissediyordum.
iş verenenim beni arayarak neden şikayet ettiğimi parayı ödeyeceğini,gidip şikayeti geri çekmemi söledi. bende paramın hesaba yattıktan sonra gidip şikayetimi geri alacağımı söyledim. daha sonra şirketin muhasebecisi aradı. o da yine aynı şeyleri söyledi.bende yine aynı cevaparı verdim bu sefer de kıdem tazmınatını vereceklerini ama ihbarı vermeyeceklerini,kendi isteği ile çıkış verdirtip işsizlikten de faydalanamayacığımı sölediler. bende şikayetimi geri almıyorum,parayı bankaya yatırın dedim. ama henüz dönüş yapmadılar. daha ne kadar beklemeliyim. sonuç benim aleyime mi yoksa leyime mi olur ? teşekkürler.

-Bu süreç doğru işlemiyor,işveren ve muhasebecinin verdiği bilgiler gerçeği-olması gerekeni yansıtmıyor...
-İfadeleriniz (cevaplarınız) doğru,zaten şikayetci olmuştunuz,bu aşamada sonucu beklemek uygun,ortada ne işveren nede faaliyet var,bu nedenle işe iade davası sözkonusu değil,kalan tazminat haklarınız ve var ise f.mesai,bayram ve genel tatil çalışmaları karşılığı ücretler,prim vs.dir.Bu nedenle dava sürecini sonra da başlatabilirsiniz.
-Sonucu tam bilemeyiz ama kanaatim lehinize olacağı yönünde.

-Bu süreç doğru işlemiyor,işveren ve muhasebecinin verdiği bilgiler gerçeği-olması gerekeni yansıtmıyor...
-İfadeleriniz (cevaplarınız) doğru,zaten şikayetci olmuştunuz,bu aşamada sonucu beklemek uygun,ortada ne işveren nede faaliyet var,bu nedenle işe iade davası sözkonusu değil,kalan tazminat haklarınız ve var ise f.mesai,bayram ve genel tatil çalışmaları karşılığı ücretler,prim vs.dir.Bu nedenle dava sürecini sonra da başlatabilirsiniz.
-Sonucu tam bilemeyiz ama kanaatim lehinize olacağı yönünde.

Çok teşekkür ederim . Bende bekliyorum artık. çünkü elimden başka birşey gelmiyor.