Kıdem Tazminatımı almak için..

meduzam

Katkı Sunan Üye
doğum tarihim: 20.03.1972
1999 da yaş tashihi yapıldı.SGK emekliliği etkiliyor mu

ssk ilk işe giriş tarihim : 25.10.1993
şu an itibariyle prim günüm : 4.713
halen özel şirkette sigortalıyım.

işten ayrılırsam kıdem tazminatımı alabilir miyi.
15 yıl sigoratlılık 3.600 gün olunca alınabiliyor mu kıdem tazminatı
çalıştığım işyer,nde 7 yıldır çalışıyorum
ne yapmam lazım kıdem tazminatımı alabilimem için.

Ynt: Kıdem Tazminatımı almak için..

Yaş tashihi sigortalı ilk giriş tarihinden sonra yapıldığı için emeklilik hesabında dikkate alınmaz, ilk tarih geçerlidir. 15 yıl, 3600 gün sayısı için SGK'ya başvurup "Kıdem tazminatı alabilir" yazısını alıp. işyerinize başvurun. Son işyerinizdeki süreye ait kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

Kıdem tazminatı alabilir yazısını vermiyorlarmış, çalışanı nereye yönlendirebilirim.

Neden vermiyorlarmış sebep bildirmişler mi?

3600 günle emekli olabilmek için yaşınıda doldurmuş olması gerekmez mi???

sayın aşkınbulduk ben hep kademeli emeklilik şartlarını düşündüm.Yani diyorsunuz ki 3600 gün primi dolduran kişi yaş şartını emeklilik için doldurmasa dahi kurumdan yazı alıp işverene ibrazla tazminatanı alabilir doğrumu??

kısmi emeklilik şartlarından sigortalılık süresi ve prim gün sayısı şartlarını sağlayanlar sgk dan kıdem tazminatı alabilir yazısını işverene ibraz ederse kıdem tazminatı alır.

sayın turkasia
sizin demek istediğinizi anlayamadım" kısmi emeklilik derken " biraz daha konuyu açabilirmisiniz.ben bu 3600 günve 15 yıl doldurup kıdem almanın hiç bir şeklide emeklilikle alakası olmadığı sanıyordum başka bir ayrıntımı var ?

melissa ' Alıntı:
sayın turkasia
sizin demek istediğinizi anlayamadım" kısmi emeklilik derken " biraz daha konuyu açabilirmisiniz.ben bu 3600 günve 15 yıl doldurup kıdem almanın hiç bir şeklide emeklilikle alakası olmadığı sanıyordum başka bir ayrıntımı var ?

Sayın melissa anlatayım, olay tamamen emeklilikle alakalıdır. kısmi emekliliğin diğer adı yaştan emekliliktir. 08.09.1999 tarihinden önce işe başlamış sigortalılar 3600 gün 15 yıl sigortalılık ve yaş şartlarını yerne getirerek kısmi emekli olabilirler. 3600 gün ve 15 yıl sigortalılk süresi olan kişiler bu yüzden kıdem tazminatı alabilir yazısı ediniyorlar.

08.09.1999 - 30.04.2008 arasında işe başlayan sigortalılar kısmi emeklilik için 4500 ve 25 yıl sigortalılığa tabidirler

01.05.2008 ve sonrası işe başlayanlar kısmi emeklilik için 5400 güne tabidirler