Kıdem tazminatımın hesaplanmasındaki süre hk.

HZLS_İK

Tanınmış Üye
Merhaba Arkadaşlar ,

31.12.2011 de çıkışımı aldım malesef :mad: ve öğrenmek istediğim şöyle bir durum var.

çalışma tarihlerim

01.09.2003 / 30.08.2004
17.06.2005 / 31.12.2011

tazminatım hesaplanırken her iki çalışma sürem de göz önünde bulundurulmalı diye biliyorum ama
yine de emin olmak için sizlere sormak istedim. İlk çıkışımdan herhangi bir tazminat almadım dolayısı ile
ikinci çıkışımla birlikte ilk çalışma sürem de hesaplanmalı değil mi..? Bu konu ile ilgili yönetmelik , mevzuat , anayasa kararı ne varsa lütfen bana ulaştırır mısınız..?

Konu başlığı ve içeriğinde Yardım/Acil/Lütfen gibi ifadeler kullanmak yasaktır.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Ynt: Kıdem tazminatım :( önemliiiii

ilk ayrılışınız istifa değilse aynı grup şirketlerde devir söz konusu ise her iki çalışma süresi için de kıdem tazminatı alabilirsiniz...

30/8/2004 de çıkışınız var girişiniz 17/6/2005 arası çok fazla olduğundan grup firması değil, ilk den kendi isteğinizle ayrılmamışsanız kıdem tazminatı almak 10 yıl süresi olduğundan mahkeme vererek alabilir siniz. 2.işverenden kendi isteğinizde ayrılmadıysanız izin,kıdem ve ihbarınızı alabilirsiniz
saygılar

keremcem ' Alıntı:
30.08.2004 te ayrılma sebebi ne idi?

İstifa değil , sözleşme bitimi diye çıkarmışlardı ama sözleşme belirli süreliydi ve altı aylıktı. Ben 359. günde sözleşme bitimi diye işten çıkarılmıştım ama sözleşme süresi dolalı 6 ay olmuştu. Tam bir yıl olmadğı için zaten kıdem alamıyordum ihbar da çok bir şey tutmaz diye o zamanlar uraşmak istemedim , eyvallah dedim çıktım. Tabi yaşım da daha 18 di. Ve soranlar için söylüyorum , iki ayrı şirket değil arkadaşlar , aynı işyerinde iki girişim var ve şuana kadar herhangi bir tazminat almadım.

Daha önceki sürenin 359 günle kalması, o süre için kıdem tazminatına hak kazandırmıyor ,
diğer yandan 6 aylık sözleşmenin , süresinden çok sonra ama kıdem tazminatına hak kazanma süresinden hemen önce sözleşme bitimi adıyla sonlandırılması da pek inandırıcı gelmez sanki :)

Derim ki,
ilk dönem çalışmanızın da kıdem tazminatı hesabında değerlendirilmesi için bastırın.

Öncelikle ilk dönemdeki belirli süreli sözleşme " belirsiz süreli olmuş"
İlk dönem işveren çıkardığı için süreye eklenmelidir.

teşekkürler herkese , sonucu bildiririm , inşallah problem çıkmaz :(

Selamlar
Nizam üstadında belirttiği gibi ilk yapılan belirli süreli sözleşme,çalışmanız devam ettiğinden belirsiz süreliye dönmüştür.Sözleşme bitimi dediğinize göre ortada tarih belirtilerek hazırlanmış bir sözleşme var..Şayet 30.08.2004 tarihinde çıkışınız bile verilseydi bu dönemler için tazminat hakkınız olmayacaktı.
Devamında yaptığınız çalışma da ise aslında sözleşmeniz belirsiz süreli olarak yenilenmesi gerekiyordu.
"Keşke'leri" veya "yapılsaydı" gibi kelimeleri bir kenara koyarsak, bana göre durumunuz şudur..

1- İlk çalışma döneminde sözleşme bitiminde bile işten ayrılsaydınız tazminat hakkınız olmayacaktı.
2- 6 aylık bir fazla çalışma sonucunda "istifa" ederek ayrıldığınızdan veya "tazminat haklarım saklıdır" şeklinde bir ibra imzalanmadığından yine tazminat hakkınız olmayacaktır.
3- İkinci çalışma döneminiz 2005 te ve neredeyse 1 yıl sonra başlamış.Haliye ilk çalışmada verilen "istifa" tazminat anlamında ikinci çalışmaya eklenmeyecektir.
4- eğer o aradaki 1 yıllık sürede işyerinde çalışmışsanız fakat ssk gösterilmemişse belki sigortasız çalıştırılma yönünden bir sıkıştırma yapabilirsiniz.Eğer işyerinde bile çalışmamışsanız o bir yıl zaten boş sayılacak.
5- 2005-2011 arası çalışmanız tazminat gerektiren sebeple sona ermişse bu tarihler için tazminat alabilirsiniz.Önceki çalışmanızı bence hesaba katmayacaklardır.Tamamen işverene kalmış diyebilirim.
Dava konusu tabiki yapabilirsiniz.Aradaki ince detay şu:
sözleşme bitim sürenizde çıkışınız verilmemiş,1 yılın dolmasına 1 gün kala çıkışınız verilmiş.
Sözleşme şartlarının dışına çıktığı için şirket kendini tazminat yükümlülüğünün altına sokmuş gibi görünüyor ama hem 1 gün eksik var,hem de istifa diye çıkış verilmiş.
Bu çalışmanız bana göre muallakta....
Saygılar.

twolf ' Alıntı:
Selamlar
Nizam üstadında belirttiği gibi ilk yapılan belirli süreli sözleşme,çalışmanız devam ettiğinden belirsiz süreliye dönmüştür.Sözleşme bitimi dediğinize göre ortada tarih belirtilerek hazırlanmış bir sözleşme var..Şayet 30.08.2004 tarihinde çıkışınız bile verilseydi bu dönemler için tazminat hakkınız olmayacaktı.
Devamında yaptığınız çalışma da ise aslında sözleşmeniz belirsiz süreli olarak yenilenmesi gerekiyordu.
"Keşke'leri" veya "yapılsaydı" gibi kelimeleri bir kenara koyarsak, bana göre durumunuz şudur..

1- İlk çalışma döneminde sözleşme bitiminde bile işten ayrılsaydınız tazminat hakkınız olmayacaktı.
2- 6 aylık bir fazla çalışma sonucunda "istifa" ederek ayrıldığınızdan veya "tazminat haklarım saklıdır" şeklinde bir ibra imzalanmadığından yine tazminat hakkınız olmayacaktır.
3- İkinci çalışma döneminiz 2005 te ve neredeyse 1 yıl sonra başlamış.Haliye ilk çalışmada verilen "istifa" tazminat anlamında ikinci çalışmaya eklenmeyecektir.
4- eğer o aradaki 1 yıllık sürede işyerinde çalışmışsanız fakat ssk gösterilmemişse belki sigortasız çalıştırılma yönünden bir sıkıştırma yapabilirsiniz.Eğer işyerinde bile çalışmamışsanız o bir yıl zaten boş sayılacak.
5- 2005-2011 arası çalışmanız tazminat gerektiren sebeple sona ermişse bu tarihler için tazminat alabilirsiniz.Önceki çalışmanızı bence hesaba katmayacaklardır.Tamamen işverene kalmış diyebilirim.
Dava konusu tabiki yapabilirsiniz.Aradaki ince detay şu:
sözleşme bitim sürenizde çıkışınız verilmemiş,1 yılın dolmasına 1 gün kala çıkışınız verilmiş.
Sözleşme şartlarının dışına çıktığı için şirket kendini tazminat yükümlülüğünün altına sokmuş gibi görünüyor ama hem 1 gün eksik var,hem de istifa diye çıkış verilmiş.
Bu çalışmanız bana göre muallakta....
Saygılar.

istifa diye çıkış verilmedi , firma çıkardı beni. Üstelik beni sözleşme bitimi diye çıkardıklarını söylemişlerdi ama ben evraklara baktım 22-Diğer nedenler olarak göstermişler. Üstelik mutlaka biliyorsunuzdur , kıdem sürelerinde birleştirme diye bir durum var , ve buna benim durumumdan daha iyi bir örnek olamaz sanırım ;)

ve çıkış verildiğinde herhangi bir evrak ta imzalamadım. Sözlü olarak bildirildi , dediğim gibi yaşım da ufak olduğu için pek üstünde durmamıştım :)

twolf ' Alıntı:
... hem 1 gün eksik var,hem de istifa diye çıkış verilmiş.
HAZELSU ' Alıntı:
Ben 359. günde sözleşme bitimi diye işten çıkarılmıştım...
1 gün önce değil, 1 yılın tamamlanmasından 6 gün önce çıkış yapılmış sn.Twolf :)
Kıdem tazminatı hesabında 12 ay x 30 gün değil, dolu dolu bir takvim yılı doldurulup doldurulmadığına bakılır diye biliyorum ben .

İlk Giriş tarihi: 01/09/2003
Çıkış ise : 30/08/2004

Eğer çıkış 31/08/2004 de olsaydı bir yıl tamamlanmış oluyordu.
Sanırım işveren burda uyanıklık yapmak istemiş.

365 gün içinde 1 günün veya 6 günün lafımı olur..5 gün için birbirimiz üzmeyelim :)
İşverenin hareketini bekleyelim bakalım.İnşallah çok güzel hareket yapar, hepimiz alkışlarız :)

twolf ' Alıntı:
365 gün içinde 1 günün veya 6 günün lafımı olur..5 gün için birbirimiz üzmeyelim :)
İşverenin hareketini bekleyelim bakalım.İnşallah çok güzel hareket yapar, hepimiz alkışlarız :)

;D ;D ;D Kabul,

Ynt: Kıdem tazminatımın hesaplanmasındaki süre hk.

evettt , çok şükür ki tazminatımın tamamını alıyorum. Bir problem çıkmadı , hepinize çoook teşekkürederimmmm :) ohhhhhh rahatladım valla :)

Ynt: Kıdem tazminatımın hesaplanmasındaki süre hk.

Adınıza sevindim.Geçmiş olsun..Güle güle harcayın.bu arada işveren açısından güzel hareketti alkışlıyorum :)