fonradar

Kıdem tazminatına hak kazanırmı ?

üstdalar bir personel 01.04.2010 tarihinde işe girişi yapılıyor resmi kurumda hizmet alım personeli olarak çalışmaya başlıyor ve 31.12.2010 tarihinde ihaleyi giriş yaptığı firma kaybediyor ve firmamız işe alıyor 03.01.2011 tarihinde sözleşme başlaması ile beraber işe başlıyor personel 01.04.2011 tarihinde idare bize apar topar personeli işten çıkarttırdı şimdi bu personel tazminata hak kazanmış oluyormu .(bizim firmamızada 03.01.2011 tarihi girişi)

Ynt: Kıdem tazminatına hak kazanırmı ?

mmuhasebe06 ' Alıntı:
üstdalar bir personel 01.04.2010 tarihinde işe girişi yapılıyor resmi kurumda hizmet alım personeli olarak çalışmaya başlıyor ve 31.12.2010 tarihinde ihaleyi giriş yaptığı firma kaybediyor ve firmamız işe alıyor 03.01.2011 tarihinde sözleşme başlaması ile beraber işe başlıyor personel 01.04.2011 tarihinde idare bize apar topar personeli işten çıkarttırdı şimdi bu personel tazminata hak kazanmış oluyormu .(bizim firmamızada 03.01.2011 tarihi girişi)

anladığım kadarıyla ihaleyi kaybeden firmayla sizin bir bağlantınız yok. Bu durumda kıdem tazminatı yükümlülüğünüz yoktur.

Burada resmi kuruma hizmet veren taşeron firmamısınız? Resmi kurumda çalışacak işçi sizin işveren dosyası ile mi ssk lı oldu? Bunları söylersiniz daha açıklayıcı olur.

daha önceki firma ile alakamız yok onlar ihaleyi kayıp etti bizde kaldı ihale

Evet üstad kurumda taşeron firmayız yani ihale bizde kaldı ve bizim ssk dan açtırdığımız dosya numarası ile çalışıyor personel aslında benim soruyu sorarkenki teredüttüm şu kıdem tazminatı firmalardan birbirine devir ediyor ancak bize devir etmeyişinin sebebi 01.04.2010 da işe girmiş ve 31.12.2010 da çıkış yapılıp 03.01.2011 de bizim işe başlamamızla tekrar girmiş yani arada boşluk olması sebebi ve 365 günü doldurmayışı ile devir etmez diye düşünüyorum yanlışmı düşünüyorum yardımlarıız için şimdiden teşekkürler.

İşten çıkarılma sebebi kurumda biri ile yakınlık yaşaması ama kurum bize tutanak falan tutturmadı biz bunu istemiyoruz çıkartın diye apar topar çıkarttı yani işten çıkış kodu 04

Peki 01.01.2011 ve 02.01.2011 tarihlerinde bu işçi 31.12.201 tarihinde çalıştığı yerde görevine devam etmiş mi?
Firmanın ihaleyi kaybettiği tarih değil de işçinin ihaleyi kaybeden firmadan çıkış tarihi önemli sanırım bu durumnda.
BAhsedilen tarih yılsonu, hemen ardından gelen gün ise pazar günü.
İhaleyi almanızın ardından çalışan işe devam etti ise, sözleşmenin 3 ocakta başlamış olması çok fazla bir şey ifade etmeyecektir diye düşünüyorum
İşin devri olduğundan, çalışanın kıdem hakkı da devam edecektir.
Dervirden sonraki 2 yıl içinde siz ve bir önceki firma ortak sorumlu olacağından sizin bünyenizde geçen zaman için kıdem tazminatından siz sorumlusunuz diye düşünüyorum.
Çalışanın üst işveren- eski işveren ve size dava açması durumunda kıdem tazminatı almaya hak kazanacağını düşünüyorum.

01.01.2011 Tarihi ve 02.01.2011 tarihinde işçi kurumda çalışmadı ama üstad kurum ihaleyi 03.01.2011 tarihinde başlayacağı şekilde yaptığı için bizde girişleri 03.01.2011 tarihinde yaptık

hatta ilgili personel işsizlik maaşı almak için iş kurumuna gitti işsizlik maaşı bağlamamışlar arada 2 gün boşluk olması sebebi ile