fonradar

Kıdem Tazminatını Almayan İşçinin Askerlik Dönüşü İşe Alınması

İlk işe giriş tarihim 21.11.2006.Askerlik için işten ayrılış tarihim 22.10.2008.Askerden 15.05.2009 tarihinde döndüm ve Askerlik dönüşü tekrar işe giriş tarihim ise 02.06.2009'dur.Askere giderken kıdem tazminatımı almadım.Bugün tarihi ile istifa edersem işveren hiç kıdem tazminatı ödemem diyor.Oysa askerlik için çıkışım yapılmıştı ve ben kıdem tazminatımı hakettiğim halde almamıştım.Bu durum da işveren haklı mıdır?Haksızsa bana ne tavsiye edersiniz?Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

Ynt: Kıdem Tazminatını Almayan İşçinin Askerlik Dönüşü İşe Alınması

İş mahkemesinde dava açarak, askerlik sebebiyle ayrılmanızla hak kazandığınız kısmı alabilirsiniz.

kilicefe ' Alıntı:
İlk işe giriş tarihim 21.11.2006.Askerlik için işten ayrılış tarihim 22.10.2008.Askerden 15.05.2009 tarihinde döndüm ve Askerlik dönüşü tekrar işe giriş tarihim ise 02.06.2009'dur.Askere giderken kıdem tazminatımı almadım.Bugün tarihi ile istifa edersem işveren hiç kıdem tazminatı ödemem diyor.Oysa askerlik için çıkışım yapılmıştı ve ben kıdem tazminatımı hakettiğim halde almamıştım.Bu durum da işveren haklı mıdır?Haksızsa bana ne tavsiye edersiniz?Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

Hakkınızı almanız beklenir, ancak bazı şeyler kanuni sürelere bağlanmıştır. Hatta işverenin bazı tasarrufları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra 6 gün içerisinde itiraz edilmesi gereken durumlar dahi var, sorununuz o durumlardan biri olmayabilirse de, bir avukata danışırsanız işi daha sağlama almış olursunuz.

Bu tür davalarda ispat zorunluluğu olduğunu biliyoruz. Çalışan da işverende ispat etmek zorundadır. kıdem ve ihbar tazminatlarının bankadan yatırılma zorunluluğu yok siz çıkarken sizi askerlik sebebiyle çıkartmışlarsa kıdem bordrosunu imzalattılarmı? şayet imzalatmışlarsa ve olay buraya kadar gelmişse işiniz biraz zor imzalatmamışlarsa onların işi zor

tazminatlar banka hesabınıza yatması gerekir. (maaşlarında artık bankaya yatma zorunluluğu var, son 6 aydır değişmediyse). askerlikten dolayı kıdem tazminatı vermek zorunda işveren. ayrılırken neleri imzaladığınızı hatırlayın, bir kopyası elinizde vardır umarım. ibranamenin içindeki kıdem tazminatını da aldım ibaresini görmeden imzaladıysanız ispat zor, bankaya yatırmadıklarından birşey tutturabilirsiniz ama elden verdik diyebilirler. (artık elden ödemenin yasal olmadığını biliyorum)

Çıkış işlemi yapılırken hiç bir şey imzalamadım.Hiç bir belge düzenlemediler.Cevaplarınız için çok teşekkür ederim

Peki size istifa etmeyi düşündüren sebep-ler nedir?

Çalıştığım iş yerinde ne yol parası ne de yemek parası var ayrıca 2 senedir hiç zam almadım.Bu arada ben bir çok eğitim aldım kendimi yetiştirdim ve bir çok sorumluluk aldım.Fakat maaşımda en ufak bir oynama olmadı.Bu yüzden çıkıp başka yerde başlamayı düşünüyorum

kilicefe ' Alıntı:
Çalıştığım iş yerinde ne yol parası ne de yemek parası var ayrıca 2 senedir hiç zam almadım.Bu arada ben bir çok eğitim aldım kendimi yetiştirdim ve bir çok sorumluluk aldım.Fakat maaşımda en ufak bir oynama olmadı.Bu yüzden çıkıp başka yerde başlamayı düşünüyorum
Kıdem tazminatında zaman aşımı 10 yıldır.
Askerlik sebebiyle çıkış işleminizin yapıldığı gün işlemeye başlayan bu 10 yıllık süre içinde, o döneme ilişkin kıdem tazminatınız ödenmedi ise, dava açarak talep edebilir ve alabilirsiniz.