fonradar

Kıdem tazminatının kaldırılmasını siz nasıl yorumluyorsunuz?

gul.kurusu21

Katkı Sunan Üye
mrb belkı haberiniz vardır kıdem tazmınatı yerıne kumbara olacakmıs sizce ıyı mı kotu mu? ben hiç olumlu görmedim

Ynt: kıdem tazminatının kaldırılmasını siz nasıl yorumluyorsunuz?

Önemli olan kayıt dışını önlemek. Kumbara olsa ne olur olmasa ne olur.
5000 tl maaş alanı 1200 tl gösteren işveren kumbaraya kaç para atacak ki? :)

bir de kumabarada ki parayı 10 yıldan önce kullanamazmısız ancak 10 yıl para atan kullanabılıyormus:):)

gul.kurusu21 ' Alıntı:
mrb belkı haberiniz vardır kıdem tazmınatı yerıne kumbara olacakmıs sizce ıyı mı kotu mu? ben hiç olumlu görmedim

Var. Ne iyi ne de kötü

nguroy ' Alıntı:
Önemli olan kayıt dışını önlemek. Kumbara olsa ne olur olmasa ne olur.
5000 tl maaş alanı 1200 tl gösteren işveren kumbaraya kaç para atacak ki? :)

Katılıyorum. Bazı işverenler resmide görünen tazminatı ödemekte bile işleri zora sokuyorlar. En azından işçiler bu konuda sıkıntı yaşamazlar.

Kıdem tazminatının kaldırılması yıllardır gündemde, işverenler kıdem tazminatının kaldırılması için sürekli uğraşıyorlardı. Demekki başarmışlar. Kıdem tazminatının kaldırılmasından önce çalışanın iş güvenliğinin sağlanması gerekir. İşçi çıkarmada işverenin önündeki en büyük engel kıdem tazminatıydı, kalkınca işten çıkarmalar daha kolaylaşacak.

Uzun zamandır AB baskısı ile hükümet ve işverenler kaldırmak için zemin yokluyordu zaten.

Bir işyerinde uzun yıllar çalışıyorsunuz. gün geliyor o işyeri sizi sıkmaya başlıyor. kendi isteğiniz ile ayrılıyorsunuz. kendi isteğiniz ile ayrıldığınız için tazminatta alamıyorsunuz. onca yıllık tazminatınız boşa gitti. hiç tazminat alamayacağıma en azından bir miktar elime geçmesini şahsen ben isterim.
açıkçası ben kumbarayı tercih ederim.

Sanki her yer devlet dairesi gibi devlete bağlı sendikalar yırtınıyor arkadaş özelde kıdem tazminatı verilmiyor. Üç maymunu oynamanın alemi yok gidin iş mahkemelerine memleketin alayı mahkemelik.
Böyle bir düzenleme hem patron için hemde işçi için çok güzel olacaktır. Özel sektörde işçinin zaten alamadığı abuk subuk nedenlerle işten çıkarılıp parasını gasp edildiği bir zeminde kumbara bence olması gereken ve hatta çok çok önceden olması gereken bir düzenlemedir.
Burda mühim olan o fondan nasıl faydalanılacağıdır tek sorun bunuda işsizlik sigortasına benzetirlerse ha ozaman işçinin parasını şirketler değil devlet gasp emiş olacaktır.

diyelım kı oyle bır sıstem olacaklar.peki paranın zaman değerı ne olacak 1.yılda kumbarama atılan para ile 10.yılda atılan para aynı olmayacak:) ayrıca 10 yıl boyunca devlet benım kumbaramda kı parayı kullanacak:)

benim paramı şirket kullanacağına devlet kullansın en azından garanti olur.

Garanti konusunda fazla iyimser olmayın. devlet bir süre sonra şu kadar dı ama ödeyemem şu kadar ödenecek derse napıcan?

Arkadaşlar biçok konuda olduğu gibi çalışanlar olarak özlük haklarımız konusunda da yeterince bilgiye sahip olmadığımızı düşünüyorum.

Devletin el atması gereken bir durum uzun zamandır konuşuluyor fakat bir gelişme yok. Çalışanlar açısından zaman zaman aksamalar olsada (nguroy'un dediği gibi) uzun vadede düşünüldüğünde olması gerekir düşüncesindeyim.

Ali TEZEL'in 13.07.2011 Tarihli Kıdem Tazminatı Hk. yazısının okunmasını tavsiye ederim.
Gayet güzel açıklamış her şeyi

Ya işsizlik fonundan.. devletin kazandığı rakamdan haberdarsınız değil mi?

İşsizlik fonundan topladığı paranın ne kadarını kullandığından peki? Devede kulak.. 8-9 senedir çalışıp.. sürekli işsizlik ödeyip.. iş değiştirmediği için ya da farklı sebeblerden ötürü ayrıldığı için işsizlik maaşı almayan kaç milyon SGK'lı var sizce?

Kıdem tazminatını bu şekilde yapacaklarına.. senelerce.. hem kendisi ve işveren tarafından ödenen işsizlik fonunu.. aktarsın bize.. en azından emekliliği hakedenlere ödensin bu meblağlar..

Yok hep bana.. devlete biz mi bakar olduk.. devlet mi bize bakar oldu anlamış değilim..

Herneyse.. iyidir.. hoştur.. ama bu Hazineye aktarılacak mükemmel bir kazançtır.. tamamen kasa düşünülerek yapılan bir sistemdir..

Gerisi hikaye..

Vatana millete.. vatandaşa hayırlı uğurlu olsun..

Meblağ epey fazlalaşınca biryerlere aktarılacağı kesin. Önümüzde işsizlik fon paralarının aktarılması dururken buna şaşırmam.

peki kıdem tazminatı kalkarsa ; atıyorum 8 senedir bir işyerinde çalışıyorum.taminat olayı kalktı.8 yıllık emek ne olacak o arada ::)