fonradar

Kıdem Ve İhbar Tazminatı Hk.

merhaba

01.04.2013 tarihinde işe başladım. 30.04.2015 tarihinde iş bitimi dolayısla şirket beni işten çıkardığı zaman alacağım haklar neler olur. kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı alabilirmiyim. ihbar tazminatını hangi durumda alabilirim.kıdem ve ihbar aynı durumda alınabiliyor mu.( bürüt maaş 2000 tl).

Belirli süreli iş sözlemesi yapıldı ve bu 01/04/2013-30-04-2015 dönemi için ise süre bitiminde ayrıldığınızda hiçbir tazminat alamazsınız.

hayır belirli süreli iş sözleşmesi değil.30.04.2015 tarihinde sözleşme bitim tarihi değil. sadece iş bitimi o tarihte olacak. 1 yada 2 ay daha uzayabilir iş. yani sözleşme belirsiz süreli iş sözleşmesi. bu durumda kazanılan haklar neler olur kıdem veya ihbar tazminatı olarak.

Son düzenleme:
Eğer işin sona ermesi sebebi ile çıkışınız olursa ihbar tazminatı alamazsınız.İhbar tazminatı işverenin işçiyi önceden haber vermeden direk işten çıkardığı zaman verilir.Anca sizin durumunuzda işten hangi tarihte çıkacağınızı biliyorsunuz.

Kıdem tazminatı alabilirsiniz.Şimdi 2015 yılında damga vergisi kesinti oranı değişebilir veya sizin maaşınız değişebilir onu bilemeyiz.Ancak şu an ki duruma göre 2.000,00 TL brüt maaş üzerinden çıkışınız yapılırsa net 4.132,78 TL kıdem tazminatı alırsınız.

Sİzin sözleşmenizde tam olarak ne yazıyor, belirsiz süreli iş sözleşmesi mi yazıyor, yoksa sözleşmenin bitim tarihi olarak işin bitmesi mi belirtilmiş?

iyi akşamlar benim kıdem tazminatına hak kazanmakla alakalı daha değişik bir sorum olacak. 1998 yılında 16 yaşında olan ve çalışmaya başlayan bir kişinin girdiği anda sigortası yapılmış ve bu firmada halen çalışmakta olduğunu farz edelim. 15 yıl ve 3600 günden faydalanması mümkün müdür? eğer 18 yaş sınır kabul ediliyorsa, bu kişi 18 yaşını doldurduğunda yıl 2000 olmakta bu yüzden faydalanamaz gibi bir düşünce ortaya atılabilir mi? cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

eğer 18 yaş sınır kabul ediliyorsa, bu kişi 18 yaşını doldurduğunda yıl 2000 olmakta bu yüzden faydalanamaz gibi bir düşünce ortaya atılabilir .
Öyle zaten,
SSK hizmet başlangıcı olara 18 yaşın doldurulup 19 yaştan gün alındığı tarih kabul edilir, yani 2000yılı,
hizmet başlangıç yılı 2000 olduğundan da 15 yıl 3600 gün şartından yararlanamaz o kişi.

sgk birimlerini(170) arayıp bu durumu bildirdim fakat onların sistemine göre bu kişi sizin söylediğinizin aksine tazminat hakkını savunabilir. gerekçesi ise sigorta başlangıcının 18 yaş değil 1999 yılı gerekli ay ve günü baz alınarak yapılmasıdır. yani sigorta başlangıcı 1999 yılından önce olmuş fakat bu yıl öncesinde 18 yaşını doldurmamış, bu durumda tazminat hakkının doğması için 18 yaşını doldursun doldurmasın 1999 yılından önce herhangi bir sigorta grişi olan kişinin sgk girişi 1999 gerekli ay ve günü olarak baz alınabilir...??

Ben aksi bir şey söylemedim ki tazminat konusunda??? Hatta tazminat konusunda hiç bir şey söylemedim. Yani benim söylediğimin aksini söylediler diyebileceğiniz bir durum yok :)

Sİzin sorunuz 3600 gün 15 yıl için hangi tarih dikkate alınır idi, ben de sadece onu yanıtladım.
İlk mesajınızı tekrar okursanız, tazminattan bir kez bile bahsetmediğinizi siz de görebilirsiniz.

SGK birimleri, 3600 gün 15 yıl şartı için işe başlangıç tarihi konusunda ne buyurdular peki?

açılan konu başlığı itibariyle ben tazminat kelimesini söylememiş olsam dahi ki böyle bir durum söz konusu değil ilk yazımda da bundan bahsettim; konumuz kıdem tazminatı ve buna doğal olarak hak sağlayan 15 yıl ve 3600 gündür. yani konunun içeriğine dalıp genel durumu sanırım görmezden geldiniz. velhasıl benim sizin söylediklerinizle uyuşmayan ve sgk birimlerinden öğrendiğim şey ise "2000 ile 1998 yılları arasında kalan malum tarih, sigortalının daha önce belirttiğim durumu göz önüne alındığında 2000 yılı başlangıcı malum tarihe yani geriye çekilebilir ve 15 yıl 3600 gün kapsamına girmesine, dolayısıyla bu kanunun kabul ettiği doğal olarak elde edilen kıdem tazminatına hak kazanmasına olanak sağlar."
benim amacım burda 170 den öğrendiğim bilgilerin doğruluğunu bir de sizlerle paylaşmak ve teyit etmektir. teşekkür ederim.

açılan konu başlığı itibariyle ben tazminat kelimesini söylememiş olsam dahi ki böyle bir durum söz konusu değil ilk yazımda da bundan bahsettim; konumuz kıdem tazminatı ve buna doğal olarak hak sağlayan 15 yıl ve 3600 gündür. yani konunun içeriğine dalıp genel durumu sanırım görmezden geldiniz. velhasıl benim sizin söylediklerinizle uyuşmayan ve sgk birimlerinden öğrendiğim şey ise "2000 ile 1998 yılları arasında kalan malum tarih, sigortalının daha önce belirttiğim durumu göz önüne alındığında 2000 yılı başlangıcı malum tarihe yani geriye çekilebilir ve 15 yıl 3600 gün kapsamına girmesine, dolayısıyla bu kanunun kabul ettiği doğal olarak elde edilen kıdem tazminatına hak kazanmasına olanak sağlar."
benim amacım burda 170 den öğrendiğim bilgilerin doğruluğunu bir de sizlerle paylaşmak ve teyit etmektir. teşekkür ederim.
Yanlış bilgi vermişler size,
SGK kanununda açıkça belirtilir, 18 yaşından önceki kayıtlı çalışmalarda, prim günleri kabul edilir ama hizmet başlangıç tarihi olarak 18 yaşın tamamlanmış olduğu tarih dikkate alınır.
O tarihe baktığınızda da 2000 olduğundan , 3600 gün 15 yıl şartından yararlanamaz,
3600 gün 15 yıl şartından yararlanamayacağı için de kurumdan ilgili yazıyı alamaz, ilgili yazıyı alamayacağı için de ,o kanun maddesine dayanarak kıdem tazminatı alıp ayrılamaz.

peki tazminat brüt ücret üzerinden hesaplanıyor. bu brüt ücret sgk da görünen primimiz mi. bazı arkadaşlar var 3500 maaş alıyorlar sgk da görünen prim 4800 civarları. kıdem buna göre mi alınıyor. anlaştığı maaş 3500 tl. sgk da primin yüksek görünmesinin sebebi ne.

Son düzenleme:
Evet sgk hizmet dökümünde gözüken brüt ücret üzerinden hesaplanır tazminatlar.Aldığı maaş net 3500,00 TL ise bunun brütü daha yüksek olur tabiki ve bu brüt üzerinden hesap yapılır tazminat için.Net ücret üzerinden değil.

Evet sgk hizmet dökümünde gözüken brüt ücret üzerinden hesaplanır tazminatlar.Aldığı maaş net 3500,00 TL ise bunun brütü daha yüksek olur tabiki ve bu brüt üzerinden hesap yapılır tazminat için.Net ücret üzerinden değil.

Brüt üzerinden hesaplanır. Ancak kıdem tazminatının her altı ayda bir değişen tavanı vardır. Bu tavanı aşamaz. İhbar öyle değil. Sınır yok. Ancak ihbar da gelir vergisine tabidir.

4800 den daha fazla. yurtdışı çalışanları içinde tavan uygulaması varmı. adamlar resmi olarak çalışıyorlar. adam devlet vergidiği haklar neticesinde sgk primleri yatmıyor.şirket te böyle bir hak var. bu durumda bu kişilerin tazminatları ne olur. maaşları türkiye hesaplarına yatıyor ama.türk firması sadece yurtdışında faaliyet yürütüyor.

Eğer firma T.C de kurulmuş ve kanunlarfına tabi ise değişen birşey yok. Yani firma Türkiyede çalına yurt dışında ise maaşlar yine burdan yatıyordur. Birşey değişmez.

Eksik yatan sigorta primleri nasıl hesaplanır? Bir formülü varmı, brüt maaş üzerinden bir yüzdesi varmı, eski yıllara göre karşılaştırınca % 38-% 42 gibi bir oranlar çıkıyor. Doğrusu nasıl bilen varmı?

Son düzenleme:
Merhaba;
benim sigorta resmi olarak girişim 01.10.2000 şu an için 3.600 gün primim var. ffakat 1998 staj yapmış olmama rağmen sigorta başlangıcım yapılmamış. okul atlamış. emeklilik için bu giriş sayılmadığından üzerinde uğraşmadım. fakat şuan ki yasa ile 15 yıl 3600 gün prim üzerinden çalıştığım şirketimden kıdem tazminatı almak istiyorum. bu konuda nasıl bir işlem yapabilirim.