Kıdem ve İhbar Tazminatı, Maaş Alacağı, Yıllık İzin Ücreti hk.

Merhaba

Araştırma yaparken forumunuza rastladım ve bir çok aklıma takılan soruların çözümlerini buldum. 14.09.2009 tarihinde giriş yapmış olduğum şirketten 27.08.2012 tarihinde işverenin çık git dükkanı kapat git sözü ile tek taraflı olarak işime son verilmiştir. 13 Günlük Maaş alacağım, Kıdem ve İhbar Tazminatı alacağım ve yılı doldurduğu için Yıllık İzin Ücreti alacağım olduğunu araştırdım ve hesaplattım. Fakat işverene 29.08.2012 tarihinde sözlü olarak telefon üzerinden görüşmemizde durumu bile anlatmaya müsade etmeden telefonu suratıma kapattı.

Yasal haklarımı ararken ilk olarak ihtar çekmenin avantaj kazandıracağını öğrendim sayenizde.
30 Ağustos 2012 Resmi Tatil olduğundan 31 Ağustos 2012 tarihinde notere bir ihtarname vereceğim. Fakat doğrumu yanlışmı hazırladığım ihtarmeyi kontrol ederseniz sevinirim. Ne kadar hazırlasamda hatalar olabilir. Mesleğim Gözlükçü(Optisyen) hesaplamara göre yaklaşık tutar 13-14 bin TL civarında. Hazırladığım ihtarname aşağıda incelerseniz doğrusu yanlışını söylerseniz çok sevinirim. Çektikten sonra zaten avukata bildireceğim.

İHTARNAME​

İHTAR EDEN (İşçi) : ... .....

İHTAR EDİLEN (Muhatap - İşveren) : (Şirket Ortakları) .... ve ....

ADRES : ..........................................

KONU: Kıdem ve ihbar tazminatı, maaş alacağı, fazla mesai ücreti alacağı, yıllık izin ücreti alacağı, sosyal haklardan doğan alacağın, dini ve resmi tatil ücreti alacağının tarafıma ödenmesi talebidir.

AÇIKLAMALAR :
1) ... şirketiniz ile, tarafınızla 14/ 09/2009 tarihinde yapmış olduğum iş sözleşmesi gereği, ... Mahallesi, ... Caddesi ... Nolu adresinde bulunan .... adlı şirketinizde 1650 - TL ile Optisyen(Mesul Müdür) olarak görev yapmaktayım..
2) Şirketiniz tarafından ....' ın iş sözleşmesi haksız, dayanaksız ve tek taraflı olarak 27/08/2012 tarihinde feshedilmiştir.
3) 4857 sayılı İş Kanunu’ nun 32. maddesinde;
“İş sözleşmelerinin sona ermesinde, işçinin ücreti ile sözleşme ve Kanundan doğan para ile ölçülmesi mümkün menfaatlerinin tam olarak ödenmesi zorunludur.”
düzenlemesi yer almaktadır.
4) Yapılan bu haksız fesih nedeniyle işçi şahsım adıma doğmuş olan; kıdem ve ihbar tazminatı , maaş alacağı, yıllık izin ücreti alacağımı, dini ve resmi tatil ücreti alacağımı, sosyal haklardan kaynaklanan (yol, yemek ve asgari geçim indirimi) alacağımı 5 gün içinde tarafıma ödemenizi, aksi takdirde alacakların tahsili için hukuksal yollara başvuracağımı, ileride açılması muhtemel davalarda yargılama giderleri ve vekalet ücretinin de tarafınıza yükleneceğini ihtaren bildiriyorum. 31/08/2012

İHTAR EDEN
...​

Sayın Noter,
Üç suretten ibaret olan işbu ihtarnamenin bir suretinin dairenizde saklanmasını, bir suretinin muhataba memur veya APS vasıtasıyla tebliğini ve muhataba tebliğ şerhini havi bir suretinin de tarafımıza verilmesini saygı ile talep ediyorum. 31/08/2012

EK : Ad Soyad
- Hesaplamalar İmza

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
merhaba,
bir çalışanımız ihbar önelini kullanmaksızın istifa dilekçesi tarihinde işten ayrıldı ve ihbar tazminatını da ödemeyi kabul etti.şimdi nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olabilirseniz sevinirim,teşekkürler.

27.08 henüz çok taze bir tarih. Belki de işveren sözleşmenizi feshettiğini bildiren bir ihbarı noter kanalıyla adresinize gönderdi ama henüz size ulaşmadı.

İçerik olarak güzel hazırlanmış bir yazı ancak;
- işverenin çık git -kapat dükkanı diyerek sözleşmenizi fesjetme sebebi NE İDİ?
Eğer sizin kusurunuzdan kaynaklı bir sebepse, o tazminatlara hak kazanamıyor da olabilirsiniz.0
-Yılı doldurduğum için izne de hak kazandım demişsiniz, 2009 tarihinden sonra kaç kez ücretli yıllık izin kullandınız. Eğer 2010 eylül ayıyla 2011 eylül ayı arasında 2009-2010 çalışam süreniz için) izin kullandıysanız, 2011 eylül ayından sonra da bir izin kullandıysanız, 2011 eylül ayından 2012 ağustos 27sine kadar olan tarih aralığındaki çalışma sürenizle yeni bir izne HAK KAZANMAMIŞ durumdasınız. Buna dikkat edin derim.
- Mesul Müdür olarak çalışıyor olmanız nedeniyle fazla çalışma ücreti konusunda sıkıntı olabilir.
- Dini ve resmi tatil ücretinden kastınızı anlayamadım , ama eğer dini ve resmi tatil günlerinde ÇALIŞTIYSANIZ ayrıca 1 er günlük ücrete hak kazanırsınız çalıştığınız her gün için.
- Sosyal haklardan kasteddiğiniz yol-yemek ücretleri, eğer sözleşmenizde yazılı olarak tanımlanmamışsa, bu ücretleri işverenin verme zorunluluğu yoktur.
Maaşınız da , bordrolarınızı incelemenizi öneririm, ücretiniz X +AGİ= 1650TL olabilir mi acaba?

27.08 henüz çok taze bir tarih. Belki de işveren sözleşmenizi feshettiğini bildiren bir ihbarı noter kanalıyla adresinize gönderdi ama henüz size ulaşmadı.

İçerik olarak güzel hazırlanmış bir yazı ancak;
Eğer sizin kusurunuzdan kaynaklı bir sebepse, o tazminatlara hak kazanamıyor da olabilirsiniz.0
-Yılı doldurduğum için izne de hak kazandım demişsiniz, 2009 tarihinden sonra kaç kez ücretli yıllık izin kullandınız. Eğer 2010 eylül ayıyla 2011 eylül ayı arasında 2009-2010 çalışam süreniz için) izin kullandıysanız, 2011 eylül ayından sonra da bir izin kullandıysanız, 2011 eylül ayından 2012 ağustos 27sine kadar olan tarih aralığındaki çalışma sürenizle yeni bir izne HAK KAZANMAMIŞ durumdasınız. Buna dikkat edin derim.
- Mesul Müdür olarak çalışıyor olmanız nedeniyle fazla çalışma ücreti konusunda sıkıntı olabilir.
- Dini ve resmi tatil ücretinden kastınızı anlayamadım , ama eğer dini ve resmi tatil günlerinde ÇALIŞTIYSANIZ ayrıca 1 er günlük ücrete hak kazanırsınız çalıştığınız her gün için.
- Sosyal haklardan kasteddiğiniz yol-yemek ücretleri, eğer sözleşmenizde yazılı olarak tanımlanmamışsa, bu ücretleri işverenin verme zorunluluğu yoktur.
Maaşınız da , bordrolarınızı incelemenizi öneririm, ücretiniz X +AGİ= 1650TL olabilir mi acaba?
Adresime gonderme degil tazminat odememek icin tutanak tutturmus 29 unda aradigimda telefonu suratima kaptti ve bende 29 unda karar vrrdim ihtarname icin.

Bana cik git dukkani kaat kilitle git dendi bu lafin uzerinede kimse durmaz.
2011 ile 2012 arasinda izun kullanmadim. Resmi ve dini maddesini kaldirmistim zaten etik olmayacagi icin.
Sozlesmemde 1650 tl uzerinden alacagim fiyat yazilidir yani aramizda yaptigimiz sozlesme geregi hicbir sey ilave edilmeden aldigim ucrettir.
Yemek ve ev yardimi aliyorum 3 yil boyunca bunlari aldim. Sozlemem uzerinde yazili degil fkat kanitlayabilirim.
Aklima takilan suan bugun ogrendim 28 inden beri tutanak tutturdugudur bu bir sorun teskil edermi.
Ceptelefonundan yaziyorum hatalar icin ozur dilerim.
Cevaplariniz icin simdiden tesekkurler

Elbette sn.keremceme katılıyorum.
Sn.Dedekorkut un olayı sözlü gelişme ile başlamış,bu nedenle ispat sorunu doğacak,bu bağlamda her iki tarafın yapacakları olacak,işci yönünden yapılan doğru ise de işverenin de devamsızlık hususunun gerekçe göstererek fesif yolunu tercih etmesi mümkün,sonuç olarak çözüm yeri mahkeme olacak,dava sürecinde de İSPAT sorunu öne çıkacak,zira bu davada feshin; neden ve hangi tarafca yapılmış olduğu üzerinde durulacak ve bu tespite göre karar verilecek.

Adresime gonderme degil tazminat odememek icin tutanak tutturmus 29 unda aradigimda telefonu suratima kaptti ve bende 29 unda karar vrrdim ihtarname icin.

Bana cik git dukkani kaat kilitle git dendi bu lafin uzerinede kimse durmaz.
2011 ile 2012 arasinda izun kullanmadim. Resmi ve dini maddesini kaldirmistim zaten etik olmayacagi icin.
Sozlesmemde 1650 tl uzerinden alacagim fiyat yazilidir yani aramizda yaptigimiz sozlesme geregi hicbir sey ilave edilmeden aldigim ucrettir.
Yemek ve ev yardimi aliyorum 3 yil boyunca bunlari aldim. Sozlemem uzerinde yazili degil fkat kanitlayabilirim.
Aklima takilan suan bugun ogrendim 28 inden beri tutanak tutturdugudur bu bir sorun teskil edermi.
Ceptelefonundan yaziyorum hatalar icin ozur dilerim.
Cevaplariniz icin simdiden tesekkurler
Eğer hala işverene noter ihtarını göndermediyseniz, şu anda , hemen, notere gidip, tarihini de belirterek sözleşmenizin işveren tarafından sözlü olarak feshedildiğini belirterek, yukarıda bahsettiğiniz haklarınızın ödenmesini bildirin. ( ki devamsızlık nedeniyle sözleşmeniz feshedildi durumuna düşmeyin )

derim

Olayın kısa sürede gerçekleşmesini gösteren banka kameraları var tabi ses kaydı yok. O an oradan geçen 1 arkadaşım ve öğle yemeği molasında yanımda olan eşim var.yani sözün özü 2 şahidim var bir kişi daha var fakat şahid olmam dedi.
İhtarnameyi bugün sabah noter kanalı ile gönderdim. Bir avutakada da danıştık bugün ücretinide belirtin demişti ücretide hesalayıp ekledim.
İlginiz için teşekkürler. şuan bu sorunun durumu sizce ne olur arkadaşlar.

...
...
Aslında en başta sorduğum soru idi bu. Neden bu duruma gelindi, işverene bu sözleri söyletecek bu kararı aldıracak ne oldu?

Atladınız sanırım, bir yanıt vermediniz.
Son iletinizde ise,
Olayın kısa sürede gerçekleşmesini gösteren banka kameraları var
diyorsunuz.
Bankada optisyen ( mesul müdür ) olarak çalışmıyorsunuz herhalde !
BAnkanın kameralarının kayıt edebileceği bir OLAY var, bu söyleminizden anlaşılan.
Olay neydi?
Son sorunuzun cevabı, ilk soruma vereceğiniz cevaba göre şekillenecektir.

Aslında en başta sorduğum soru idi bu. Neden bu duruma gelindi, işverene bu sözleri söyletecek bu kararı aldıracak ne oldu?

Atladınız sanırım, bir yanıt vermediniz.
Son iletinizde ise, diyorsunuz.
Bankada optisyen ( mesul müdür ) olarak çalışmıyorsunuz herhalde !
BAnkanın kameralarının kayıt edebileceği bir OLAY var, bu söyleminizden anlaşılan.
Olay neydi?
Son sorunuzun cevabı, ilk soruma vereceğiniz cevaba göre şekillenecektir.

Olay şu uzun süredir zam yapmadıklarından dolayı, bende sözleşmede de belirtildiği üzere 45 saat çalışıyorum eskiden cumartesi de dahil sabah 9 akşam 8.30 a kadar çalışıyorduk fakat zam olmadığından doalyı sözleşmemde zaten şart var 45 saat bende dedimki akşamüstü 5.30 a kadar çalışırım ve tabiki de hergün 5.30 da kadar çalıştım ve cumartesileride yine çalıştım. 1 ay boyunca bu şekilde devam etti.

27 sinde ise ogün sanırım zorlarına gitti erken çıkmam muhasebeye fatura bırakılacaktı ve bende yalnızım muhasebede faturaları alamıyor mecburen birisinin bırakması gerekiyor. Kendisi marmarise yola gidicek gitmeden bırakıver dedim. Ben bırakamam dedi iyi dedim ben söledim dedim. Sonra tartışma başladı zaten sen karışma falan filan derken olay koptu. 2013 martta çıkacağımı belirttim ve oda şimdi çık git dedi dükkandan çıktı gitti dönüşte araba ile yoldan geçerken dükkanı kapat git çıktı ddükkandan diye bbağırdı o andaki şahitlerim var yoldan geçenler. tam o araba ile durduğu yyeri gösteren kamera kayıtları var tam dükkanın karşısında banka var oranın kayıtları mahkeme kararı ile istenebilir die düşünüyorum. Yani kamera kayıtları çalıştığım firmanın karşısında bulunan bankaya ait.

İlginiz için teşekkürler.

Olayın kısa sürede gerçekleşmesini gösteren banka kameraları var tabi ses kaydı yok. O an oradan geçen 1 arkadaşım ve öğle yemeği molasında yanımda olan eşim var.yani sözün özü 2 şahidim var bir kişi daha var fakat şahid olmam dedi.
İhtarnameyi bugün sabah noter kanalı ile gönderdim. Bir avutakada da danıştık bugün ücretinide belirtin demişti ücretide hesalayıp ekledim.
İlginiz için teşekkürler. şuan bu sorunun durumu sizce ne olur arkadaşlar.

Eşinizin sizin için yağacağı şahitliğin yakınlık nedeniyle kabul edileceğini düşünmüyorum , tabi avukatlar daha iyi bilir.

Son düzenleme:
Arkadaşlar ihtarname göndereli 1 haftası dolmak üzere fakat teslim alınmamış sanırım.
Bu durumda temerrüde düşürülmüş olunmuyor dimi. Teslim almasada ben noterde ihtarnameyi gönderdim. Şuan yani yarın itibari ile avukata vekalet verip dava açacağım yoksa birdaha ihtarname çekmem gerekiyor mu ?

Evt arkadaşlar bugün noterden aldığım belge ile çalışanlardan birisi teslim almış. şirketin iki ortağı olduğu için iki isime çekilmişti iki isim adınada çalışanlar teslim almış ihtarnameyi.
Yarın itibari ile mahkemeye başvuruyorum. İlk defa mahkeme yoluna düşüyorum varmıdır bilmem gereken bilgiler.
Eşim içinde dava açmak istiyoruz aslında çünkü patronlarımız aynı ve bana çık git dediklerinde eşim öğle arasından sonra işine dönmüş çalışıyordu fakat her gelenin yanında beni çekiştirerek eşimi akşam saatine kadar ağlatmışlar. oda akşam işyeri kapanınca çıktı geldi buradan bir hak iddaa etmemiz mümkünmüdür. 7 yıldır çalışmaktaydı işyerinde.

Ertesi gün de eşiniz işe gitmedi sanırım.
Buradan + hak elde edebilmeniz pek mümkün değil, aksine kayba uğrayabilirsiniz , ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz.

fakat kendisi de zaten bilior durumu psikolojik baskı sonucu işyen ayrılmış durumda kalıyor. Yoksa çalışmaya devam edicekti.
içeride kalan maaşını 5 gün sonra ödediler onun çıkışını verdiler 2 gün önce birde yazı imzalatmışlar ne kadar imzalama desemde imzaladı. hiçbir alacağım yoktur diyerek.
Hayırlısı ile hakkımı sonuna kadar arayacağım. Sözleşme üzerinden yatmayan sgk primlerini mahkemede sunacağım ve bunu + olarak sgk ya bildirim yapmam gerekiyormu yoksa mahkeme yolu ilemi bildirim yapılacak. Yarın nasipse yıllık izin ücreti, asgari geçim indirimi, eksik sgk primlerini, içeride kalan maaşımı, kıdem ve ihbar tazminatı haklarımı mahkemeye taşıyacağım.
İlginiz için gerçekten teşekkürler.

Son kez birşey sorabilirmiyim. İhbarnamede belirtilen tutar üzerinden mi açmak zorundayım davayı. Sonradan yapılan hesaplamalar ile cumartesi günleri çalışma ücreti ve yıllık izin ücretlerini dahil etmediğimin farkına vardım. Dava açarken ihtarnameyi mi dikkate almalıyım. Yoksa bu sonradan çıkan hesaplamaları da dahil etsem bir sorun olurmu ?

Avukatlar davada herşeyi yazıyor zaten merak etmeyin."Bayramlardada çalıştım, onun parasınıda istiyorum" diye bile yazıyorlar.
Ama siz gerçeği yazdırın tabi.

Merhabalar ben Akın bir kaç konuda sizden yardım isteyeceğim.

2 seneden fazla bir süredir bir iş yerinde çalışıyorum, fakat aldığım zamlar ve ağır çalışma şartlarından şikayetçiyim, 28 gün yıllık iznim var, fakat ne zaman yıllık izin talep formu yazıp amirlerime imzalatmaya götürsem yırtılıp atılıyor, hatta geçen hafta tekrar yıllık izin konusunu konuşmak için gittiğim bir amirim resmen beni seni tazminatsız kovarım diye tehdit etti. bir avukat dostum sayesinde bir kaç şey öğrendim fakat şu an kendisine ulaşamadım.
Avukat beyin bana söylediği şudur.

yıllık izin kullandırılmaması işçi için haklı nedenle fesih nedenidir. Yargıtay uygulamaları bunun ispatı konusunda sorun yaşanmaması için yazılı talep ve işverenin yazılı reddinin olması gerektiğini söylüyor. sizin olayınızda;

- öncelikle notere gidip(zorunlu değil ama ispat açısından) işvereninize şu tarihten itibaren yıllık izin kullandırılmadığını ve yıllık izninizin kullanmak istediğinizi belirtin.

- işveren reddeder ya da sessiz kalırsa( bir süre verin, örneğin 10 gün) haklı nedenle iş akdinizi feshederek kıdem tazminatınızı almaya hak kazanırsınız.

- işveren eğer vermezse dava açma hakkına sahipsiniz. bu süreçleri bir avukatla takip etmenizi ısrarla tavsiye ederim

Şimdi nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum çünkü bu konularda çok cahilim.

bana dilekçe örneği bulabilirmisiniz? ikincisi diyelim ki hemen yazdım dilekçeyi,firmadan cevap gelmesi için ne kadar süre beklemem gerekir? nasıl olur nasıl biter yardımlarınıza ihtiyacım var saygılarımla Akın...

Merhaba,

Muhtemelen işvereniniz size yazılı olarak izin kullandırmayacağına dair belge vermeyecektir. Bunun için son çareniz noter kanalı ile ihtarname göndermek.

Fesih hakkınızı kullanabilmek için, yıllık izni hak etmeniz, izninizi kullanmak için talepte bulunmanız ve işvereninizin bu izni yeni izninizi hak edene kadar kullandırmaması gerekir.
Tüm şartlar sizde mevcut sadece noter kanalı ile ihtar yaparak, iş sözleşmenizi haklı sebeple fesih edebilirsiniz.
Muhtemelen sıkıntılar çıkacaktır karşınıza bu nedenle bu seriyi bir avukat yardımı ile geçmenizde yarar var.
Karşı tarafa ihtarınızın tebliğ edilmesinden itibaren 3 gün içinde cevap isteyebilirsiniz.