fonradar

Kimler, Ne Kadar Sosyal Güvenlik Destek Primi Ödeyecek?

• Konbuyu başlatan nane
  • Başlangıç tarihi
N

nane

Ziyaretçi
Erdal AYDIN Takvim' Alıntı:
Emekli olduktan sonra ticaretle uğraşan okuyucularımızdan bir kısmı, sosyal güvenlik reformuyla birlikte emekli maaşlarından yüzde 35 oranında kesinti yapılıp yapılamayacağını merak ediyor. Maaşlardan büyük oranda kesinti yapılacağı korkusu emekli çalışanlarda panik havası yaratmış.

Çalışan emekliler rahat nefes alın!
Öncelikle emekli olduktan sonra ticaretle uğraşan okuyucularımızın rahat bir nefes almasını tavsiye ediyorum. Bu konuyu yeniden gündeme getirerek ve açıklayarak gönlünüze su serpmek istiyorum. Şöyle ki halen yürürlükte olan mevcut uygulamada SSK'ya tabi çalışan emekliler için prime esas kazancın yüzde 30'u (1/4'ü sigortalı, 3/4'ü işveren), Emekli Sandığı'ndan görev malullüğü aylığı almakta iken SSK'ya tabi çalışanlardan yüzde 30, (talepleri halinde de yüzde 20 oranında uzun vade primi olmak üzere toplam yüzde 50),Bağ- Kur'lular için almakta oldukları aylık miktarlarının yüzde 10, diğer kurumlardan aylık alanlar için ise 12. basamak karşılığı gelirin yüzde 10'u oranında, sosyal güvenlik destek primi kesilmekte.

Mevcut sigortalılar 1 Ekim'den sonra;
Mevcut sigortalıların 1 Ekim'den sonra emekliliklerinde çalışmaları halinde mevcut sigortalılar için sosyal güvenlik destek primi uygulamasına devam edilecek. Ancak, SSK'ya bağlı çalışan bu emeklilerin prim oranı yüzde 31-36.5 olarak uygulanacak. Burada dikkat edilmesi gereken husus 5510 sayılı kanun yürürlüğe girince yüzde 30 olan sosyal güvenlik destek primi oranına ilave olarak emekli işçinin çalıştığı işyerinin tehlikesine göre yüzde 1 ila yüzde 6.5 arasında iş kazası ve meslek hastalığı sigorta koluna kesinti yapılacak. Bu primi işveren ödeyecek. Emekli maaşından bir kesinti olmayacak. Tarımsal faaliyetler hariç olmak üzere Bağ-Kur'a bağlı çalışan emeklilerin aylıklarından yüzde 12 oranında prim kesilecek, bu oran kademeli olarak yıllık yüzde bir artırılarak 2011 yılında yani 3 yılın sonunda yüzde 15'e yükselecek. Kesilecek bu miktar en yüksek yaşlılık aylığı alan Bağ-Kur emeklisinin aylığından kesilecek tutardan fazla olamayacak.

1 Ekim'den sonra ilk defa sigortalı olanlar
Ekim'den sonra ilk defa sigortalı olanların emekliliklerinde çalışmaları halinde SSK ve Emekli Sandığı'na tabi çalışma halinde aylıkları kesilecek. Bağ- Kur'a tabi çalışmaları halinde almakta oldukları emekli aylıklarından yüzde 15 oranında destek primi kesilecek.
Terörle Mücadele Kanunu kapsamında vazife malullüğü aylığı alanların SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı'na tabi çalışmaları halinde aylıkları kesilmeyecek. Bu uygulama Sosyal Güvenlik Reformu'nun yürürlüğe gireceği tarihten sonra ilk defa sigortalı olanlar için geçerli. Yani halen çalışanlar için değil.
Gülelim... Gülelim...

Ünlü avukatın yazıhanesine bir müşteri geldi ve...
- Size bazı hususlarda akıl danışmak istiyorum.
- Soracağınız iki soru için 10 YTL alırım.
- İki soru için 10 YTL çok değil mi?
- Olabilir dostum. Şimdi ikinci sorunuzu bekliyorum.