resim

Kimlerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçları silinecek?

  • Konbuyu başlatan manasse
  • Başlangıç tarihi
M

manasse

Ziyaretçi
Ekim 2008 itibarıyla yürürlüğe giren genel sağlık sigortası uygulaması ile birlikte tüm vatandaşların sağlık sigortası kapsamına alınması hedeflenmiştir. Hatta daha da ileri gidilerek vatansız ve sığınmacılar da vatandaşlar gibi genel sağlık sigortası kapsamına alınmışlardır.
18 yaş altı çocuğunu hastaneye götüren herkes Sosyal Güvenlik Kurumunca genel sağlık sigortası (GSS) kapsamına alınmış ve bu kişilerin gelir durumuna göre aylık prim tahakkuku yapılarak borçlandırılmışlardır. Hastanelere başvuru tarihi itibarıyla yasa gereği genel sağlık sigortası kapsamına alınan ve adına prim tahakkuk ettirilen kişiler bu tahakkuk ettirilen prim borçlarını anlamakta zorlanmakta ve bunu prim değil de bir ceza gibi algılayabilmektedirler.

18 yaş altında belirsizlik

19.06.2010 günü Resmi Gazete?de yayımlanan 5997 sayılı yasa ile bu konuda önemli bir değişiklik yapıldı.

18 yaşından küçük çocuğu olup sosyal güvencesi olmayanların, genel sağlık sigortası prim yükümlülükleri çocuklarını hastaneye götürdükleri tarih itibarıyla başlamaktayken yapılan yasa değişikliğinden sonra Kurumca tescil edildikleri tarih itibarıyla genel sağlık sigortalısı sayılacaklar ve buna göre prim ödeyeceklerdir.

Yapılan değişikliğe göre genel sağlık sigortalısı olanların hastanelere başvuru tarihine göre değil de Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru tarihi itibarıyla prim borcu çıkartılması gerekiyor.
Konunun ilginç olan tarafı bu değişikliğin 01.10.2008 tarihi itibarıyla yani geriye dönük uygulanacak olmasıdır. Diğer bir deyişle uygulama geriye dönük olacağından bazı kişiler adına tahakkuk etmiş borçların silinmesi gündeme gelecektir.

Hastaneler ve eczanelere yapılan ödemeler

Tahakkuk etmiş genel sağlık sigortası borçları geriye doğru düzeltilirken hastanelere yapılmış olan ödemelerin ne olacağı ise soru işareti. Ekim 2008?den bu yana 18 yaş altı çocukların hastanelere başvuruları sonucu tahlil, tetkik ve tedavileri yapıldı, bunların karşılığında düzenlenen faturalar için hastanelere ödemeler yapıldı. Diğer taraftan eczanelere de aynı şekilde ilaç paraları ödendi.

Yasada belirtildiği şekilde tescil tarihleri değiştirilirse prim borçları düşecek ama öteki taraftan yapılmış olan hastane ve eczane ödemeleri geri istenemeyecek.


Ahmet ŞERİF
Sosyal Güvenlik Müşaviri
 
Üst