Kira fark ödemeleri...

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan NEŞE79
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

NEŞE79

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar Mrh,,,
Şirket olarak kiracıyız.2007 yılından beri kira arttırımına gidilmemiş.Ve işyeri sahibi mahkemeye verdi kira arttırımını davasını kazandı.Şimdi 2007 yılından günümüze kadar kira alacağı farkı hesaplandı..Şimdi ben bu farkı ödeyeceğim fakat kaydını nasıl yapacağım...Hem muhasebesel bazda hemde tahakkuk eden ödediğim kiranın stopajı filan olacak mı?Ben dava için harç,davayı kaybettiğim için avukatlık ücreti ve icra masraflarını ödeyeceğim bunu nasıl muhasebeleştirmem lazım.Şimdi ödeyeceğim hesaplanan kira farkını işyeri sahibinin cari hesabına çıkıyorum.Ödediğim kira farklarını muhtasarda göstermem gerek mi?İşlemiş yasal faiz de mevcuttur.Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarının işleyiş ve kayıt yönünden bana yol göstermesini rica edeceğim...

Ynt: Kira fark ödemeleri...

25 Nolu Gelir vergisi sirkülerine göre işlemiş yasal faiz işyeri sahibi için menkul sermaye iradı, kira farkları ise gayrimenkul sermaye iradıdır.

Bu durumda;

Gayrimenkul sermaye iradına tekabul eden tutar için GVK 94/5-a'ya göre %20 stopaj,

Alacak faizi hükmünde olan kısımın ise alacak faizleri ise anılan maddede vergi tevkifatına tabi kazanç ve iratlar arasında sayılmadığından vergi tevkifatına tabi tutulmaması gerekir. Bu stopajı, borcunuzu defterinize hesaben işlediğiniz aya ilişkin muhtasar ile beyan etmeniz gerekmektedir.

Örnek: 1000 TL kira 200 TL de faiz ödeyecekseniz.

770 1200

336 1000 (800+200)
360 200(1000*0,2)

Harç avukatlık ücreti icra masrafları ise sözleşmeye, mahkeme kararına ve kanun emrine göre ödendiği için indirim konusu yapılabilir diye düşünüyorum.