fonradar

Kira Gelir Vergisi

Merhaba;

Bir konu hakkında bilgi almak istiyorum. Yardımlarınızı esirgemezseniz çok makbule geçer.

Kira sözleşmesi kapsamında yıllık net 60.000 TL'ye kiraya verdiğim bir dükkanım var. Bunun kira gelir vergisi hakkında sorularım olacaktı.

Şöyle ki;

2z5u0r7.png

1- Resimde ki tabloya göre nereye denk geldiğimi kira bedelinin neti mi yoksa brütü mü belirler ?

2- Tahmini olarak net hesapladığımda 60.000 TL olan kısıma geldim diyelim, ödeyeceğim vergi tam olarak ne kadar olur ?

3- Aylık brüt kira bedeli 6250 TL oluyor ve %20 stopajı 1250 TL kiracı ödüyor doğru mudur ?

4- Kutucukta bana düşen kısımda yazan hesaplanan gelir vergisi, kesinti yoluyla ödenen vergi, iade edilecek gelir vergisi v.s. bunlardan hangisini ödeyeceğim ?

5- Ödenecek gelir vergisi kısmında yok yazıyor, iade edilecek gelir vergisi ise 2.480 TL yazıyor. Yani vergi ödemeyip üste paramı alacağım ?

Cevap verecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Net 60.000 TL. kira geliri elde ettiğinize göre brüt 80.000 TL.olan satırdaki bilgileri esas alacaksınız. Vergi stopajı %20, gelir vergiside %15 den başlayan oranlarda olduğu için vergi kesintisi ödeyeceğiniz gelir vergisinden fazla oluyor. Tabloda da görüldüğü gibi 2.430 TL. vergiyi geri alma hakkınız var. Tabi 2015 yılına ait beyannamenizi vermiş olmanız gerekirdi.

Net 60.000 TL. kira geliri elde ettiğinize göre brüt 80.000 TL.olan satırdaki bilgileri esas alacaksınız. Vergi stopajı %20, gelir vergiside %15 den başlayan oranlarda olduğu için vergi kesintisi ödeyeceğiniz gelir vergisinden fazla oluyor. Tabloda da görüldüğü gibi 2.430 TL. vergiyi geri alma hakkınız var. Tabi 2015 yılına ait beyannamenizi vermiş olmanız gerekirdi.

Stopajı kiracı ödüyor. Ben tam olarak net ne öderim. Mart 2016 da ödemem gerektiği gerçeğini göz ardı edersek ....

60.000 TL net kira geliri elde ediyorsanız brüt kira geliriniz 75.000 TL olacaktır. 75.000 TL yi beyan edeceksiniz.
İade almanız söz konusu olmayacaktır. (giderleriniz çok fazla değilse)
Gideriniz yoksa 17620 Tl hesaplanan gelir vergisi çıkacaktır. bundan kesinti yoluyla ödediğiniz 15.000 TL yi mahsup edersiniz. Kalan 2.620 TL yi ödersiniz.

Tevkifata tabi tutulmuş olan gelirlerin beyanındaki tutarın yüksek olmasının nedeni de iade çıkmasına engel olmaktır.