Kira Gelirini Eşlerin , Kira Sözleşmesi Yapıp GMSİ beyanını Eşin verip Vergiyi Kendisinin Ödemesi

bana ait işyeri ve gayrimenkulün kira sözleşmesi eşimin adına yapılıp ilgili gmsi -beyan yine eşimin adına düzenlenip , gelen kiralar ortak hesapta toplanıp , gelir vergisi yine onun tarafından ödenebilir mi ?!....tabi , bu konuda benden basit vekalet (noter olmayan ) gibi bir yazı eşime verilerek ..kira kontarı , stopaj , beyan vb hepis eş adına olacak !...

bu verilecek yazının başlığı ne olmalı ?!...

-zilyet
-intifa
-muafatname ?!...

internet ve maliye ve danışmanlar herkes farklı yorum yapmaktalar !...

açıklamalar için teşekkürler ...

Sayın ercan gür,

Maalesef Eşiniz Kira geliri için vergi öder sizde ortak olduğunuz tutarın yarısı için veraset ve intikal vergisine tabi olursunuz.

GMSİ nin mükellefi kira gelirini elde edenlerdir. Mülkiyetle ilgisi yoktur. Tabi bu intifa hakkının eşe verilmesi hukuki bir prosedür gerektirebilir.
Kiranın ortak hesapta toplanması olmaz, kira kira geliri elde edenin kişisel hesabında toplanır.
Bunlar teorik olarak mümkündür. Ancak maliye bunun farkına varırsa , bunu anlatabilmek ispatlayabilmek baya zor olur.

yanıtlar için teşekkürler ...

kafanın karışmasına sebep olan noktalar :

-kiraya herkes verebilir , deniyor , yani mülkiyet hakkı olmadan ...yani, x kişi y kişinin evini kolayca kiraya verebiliyor ve kirayı da tahisl edebiliyor ...bu açık bi konu , net ...

-o zaman kirayı tahsil eden kişi vergilendiriliyor ...bu durumda , kirayı almayan y-kişi neden vergiden yeniden sorumlu olsun ki ?

-kaldı ki y- kişi evi kiraya vermemiş ki ?!...ve vergisi de zaten verilmiş durumda ...

not : bu arada , mülkler ortak diil , yani 1/2 kanunundan önce olan bi durum..

kafam iyice karıştı vallahi..kimisi "bir yazıyı eşinizin adına verirseniz , eşiniz kiraya verir tahisl eder , beyanı verir ve kendisi vergiyi öder " diyor ...kimisi de hayır illa " mülk sahibi verecek , vergiyi beyanı da o verecek , ödemeyei de o yapacak "diyor ...bu nasıl bi şey ?!..bunun bi mantıksilsilesi yok mu ?

teşekkürler ...

Sayın ercan bey,

Evet herkes sözleşme yapabilir. Ev sahibi'nin bilgisi dışında yapılan sözleşme hem yok hükmündedir hemde adli suçtur. Ev sahibinin bilgisi dahilinde ama ev sahibi yada vekalet verdiği kişinin imzası yok ise kısmi butlan(kısmen hükümsüzlük) söz konusudur.

Vergilendirme konusunda yapılan sözleşmenin geçerli olduğu var sayımında gelirin asıl sahibi eşinizdir. O mülkiyetten kazanılan gelir sizin hesabınıza yatsa bile Gelir eşinize aittir beyanı o vermesi gerekmektedir. İlgili tutar sizin hesabınıza yattığından dolayı eşiniz size bağış yapmış görülmektedir. Tutarın büyüklüğüne göre %5 ile %15 arasında sizde Veraset ve İntikal vergisine tabi olursunuz.

Aynı olay banka hesapları içinde geçerlidir. Banka hesabında 300.000 TL. var. Adam eşini paraya ortak yapıyor. 150.000 TL. artık eşine bağışlamış sayılmaktadır.

Son düzenleme:
sn uğur bey ,

teşekkürler yanıtınız için...

sanırım ben anlatamadım....olay şu şekilde :

-kontrat eşimin adına yapılacak ve kontratta " bana ait olan daireyi kiraya veren ve her şeyi kira , icra vb almaya yetkili olan kişi eşim olacak ...sadece , benim adım geçecek bi bölümde...kontrata ilişkin " ödemenin ortak hesaba yapılacağı " yazılacak ..

- ben de " kira kontrat tarihli" aynı ya da öncesi bir yazı vereceğim : kirayı , geliri alabilir , beyanı eşim verebilir diye ....işbu yazının başlığı ne olmalı acaba : " MUVAFAKATNAME, BEYAN , ZİLİYET " ??!...

-kira ortak hesaba gönderilecek ,zira hesaplar ortak ...ama , stopajlar vb eşim adına yatıyor ,yatacak ....

-ve ilgili beyanı ve vergi ödemesini eşim yapacak ....

konuya ilişkin görüşleriniz ? ...aksak nokta ne olabilir ?!...maliyeyi arıyorum , ancak sanırım memurlar konuda uzman diil , farklı yanıtlar geliyor ...

burda bizim yukardaki işlemde gördüğüm kadarıyla tek aksaklık " ortak hesap "durumu mu ?!...eğer, direkt eşim kendi adına bi hesap açıp kira hesabına yatarsa sorun almamış mı olur acaba ?!...

teşekkürler ,

Son düzenleme:
sn uğur bey ,

teşekkürler yanıtınız için...

sanırım ben anlatamadım....olay şu şekilde :

-kontrat eşimin adına yapılacak ve kontratta " bana ait olan daireyi kiraya veren ve her şeyi kira , icra vb almaya yetkili olan kişi eşim olacak ...sadece , benim adım geçecek bi bölümde...kontrata ilişkin " ödemenin ortak hesaba yapılacağı " yazılacak ..

- ben de " kira kontrat tarihli" aynı ya da öncesi bir yazı vereceğim : kirayı , geliri alabilir , beyanı eşim verebilir diye ....işbu yazının başlığı ne olmalı acaba : " MUVAFAKATNAME, BEYAN , ZİLİYET " ??!...

-kira ortak hesaba gönderilecek ,zira hesaplar ortak ...ama , stopajlar vb eşim adına yatıyor ,yatacak ....

-ve ilgili beyanı ve vergi ödemesini eşim yapacak ....

konuya ilişkin görüşleriniz ? ...aksak nokta ne olabilir ?!...maliyeyi arıyorum , ancak sanırım memurlar konuda uzman diil , farklı yanıtlar geliyor ...

burda bizim yukardaki işlemde gördüğüm kadarıyla tek aksaklık " ortak hesap "durumu mu ?!...eğer, direkt eşim kendi adına bi hesap açıp kira hesabına yatarsa sorun almamış mı olur acaba ?!...

teşekkürler ,

Siz soruyu çok net koymadınız galiba. Şimdi tek tek bakalım:
1-Mal sahibi eşiniz, kiraya veren de eşiniz ise zaten sorun yok sözleşme onun adına yapılacak.
2-Kiranın ortak veya tek hesaba yatması önemli değil. hesap sahibi olarak mal sahibi ve kontratta kiraya veren şahıs varsa (veya biri ise9 Sorun yoktur. Banka hesabının cinsi kimseyi ilgilendirmez.
3-Stopajlar eşinizin adına yatması da gayet normal. demek ki kiracı bir işyeri.
4-Beyan gerektiriyorsa (işyeri kiraları bilindiği gibi belli bir sınırı aşıyorsa beyan edilir.) Bu gelir vergisi beyanını eşiniz (yani mal sahibi, yani kira kontratında kiraya veren kişi ) verecek. Bu da doğal .))
4-Yukarda dediğim gibi ortak hesap durumu sorun değildir.
5-Bu sizin vereceğiniz yazının amacını hiç anlamadım. Mal sahibi eşiniz, kontratı yapan kiaraya veren eşiniz, beyanı veren eşiniz. stopajlar da eşinizin adına yatıyor.
Siz niye olaya dahil oluyorsunuz????

sn nizam bey ,

teşekkürler ...

mal sahibi benim ...en başta belirtmiştim :

--------------
bana ait işyeri ve gayrimenkulün kira sözleşmesi eşimin adına yapılıp ilgili gmsi -beyan yine eşimin adına düzenlenip , gelen kiralar ortak hesapta toplanıp , gelir vergisi yine onun tarafından ödenebilir mi ?!....tabi , bu konuda benden basit vekalet (noter olmayan ) gibi bir yazı eşime verilerek ..kira kontarı , stopaj , beyan vb hepis eş adına olacak !...
-------------------

diye ....

Sayın ercangur,

Mal sahibi sizsiniz.
Eşinize kontrat yapma geliri toplama hesabına ( veya ortak hesaba yatma/ hiçbi engel yok ) yatırma gibi işlemler için vekalet verirsiniz. Sorun olmaz.
Ancak geliri devredemezsiniz. "Gelirin Bireyselliği İlkesi" gereğince durum böyledir.
Kontratta geliri almak üzere eşinizin adını yazsanız da mülkiyet nedeniyle bu kontrat hükümsüz olacaktır. Gelecekte başka hukuki sorunlar da doğar.
İlla bu olsun diye düşünüyorsanız gayrımenkuller için tapuda tesis edilen "Yararlanma Hakkı" yaratmanız lazım ki bunu da önermem.
Kaldıki kiracı ile gelecekte doğabilecek sorunlar için de ciddi açmaz doğurursunuz ki konunun bu yanına girmeyeceğim.
İlla parayı eşim kullansın diyorsanız siz yükümlülüklerinizi yerine getirin o da güle güle harcasın.

Sayın ercangur,

Mal sahibi sizsiniz.
Eşinize kontrat yapma geliri toplama hesabına ( veya ortak hesaba yatma/ hiçbi engel yok ) yatırma gibi işlemler için vekalet verirsiniz. Sorun olmaz.
Ancak geliri devredemezsiniz. "Gelirin Bireyselliği İlkesi" gereğince durum böyledir.
Kontratta geliri almak üzere eşinizin adını yazsanız da mülkiyet nedeniyle bu kontrat hükümsüz olacaktır. Gelecekte başka hukuki sorunlar da doğar.
İlla bu olsun diye düşünüyorsanız gayrımenkuller için tapuda tesis edilen "Yararlanma Hakkı" yaratmanız lazım ki bunu da önermem.
Kaldıki kiracı ile gelecekte doğabilecek sorunlar için de ciddi açmaz doğurursunuz ki konunun bu yanına girmeyeceğim.
İlla parayı eşim kullansın diyorsanız siz yükümlülüklerinizi yerine getirin o da güle güle harcasın.

Katılıyorum. Neden diye sormam bunun için. Ayrıca diyelim ki eşiniz usulsuz de olsa beyan verdi. İlerde maliye senin şu evin var boş mu duruyor. Kira geliri elde etmedin mi ? Yoksa kendin mi oturuyorsun diye sorgulama yapar.

kevork bey teşekkürler...

ancak , konu sanırım iyice karıştı ...

anladığım adarıyla rijit bir standart yok ...her yöne konu çekilebiliyor , muhtemelen "yasa , yönetmeliklerde bayağı boşluk mevcut sanırım...çok farklı yorumlar ...her yöne çekilebiliyor ...

neticede , maliye vergisini alacak , bu herhangi birine neden bunun terki için illa da tapu yoluyla yapılması gerkliliğini pek anlaşlı rdeğil ..devlet baba aha çok para tırtıklasın diye mi ?!...

ancak , bi çok kişi de "olabilir , yasal açıdan herhangi bi sorun değil" demekte ...

peki :

-kontratı eşin yapması
-kirayı alması
-ama , benim beyan ve vergi ödememde de ortaya önemli sorun çıkmayacak mı ki ?!...neticede , başkası işin içine girmiş olmaz mı ?

Son düzenleme:
Arkadaşlar, Sıkıntı var.
1.- Eşine(bayan diyecem bundan sonra) vekalet verse bile Eşi kira kontratını ev sahinin üstüne yapması gerekmektedir.
2- İlgili tutar bayanın hesabına yatsa bile Ev sahibinin hesabına yatırdığını belgelemesi gerekmekte.
3- Kiraya verdiği yerin şirket olduğu söylenmiş eğer öyleyse Stopaj ve ödeme Ev sahibinin nam ve hesabına yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde temlik alınması lazımdır. Temliğe istinaden bayan veraset ve intikal vermelir.

Temlik de karşılıksız olmaz. Belki Kevork beyin söylediği gibi " İntifa hakkı " olabilir. Ancak buda tapudan olmalı ve bir karşılığı olmalıdır. Yani intifa akdi mesela " ölünceye kadar bakma vaadi " karşılığında yapılmaktadır.
Veya tereke taksiminde sağ kalan eş intifa hakkını seçer. Burdaki durum bunlara uygun değil.

Sayın nguroy,

Temlik evet karşılıksız olmaz. Bağış niyeti kazanır ondan dolayıda Veraset ve intikale tabi. Ortak banka hesaplarıda aynı şekilde Bağış olarka işlem görür yukarıda biraz daha detaylı olarak anlattım diye biliyorum.

maliyeyi bi daha aradım tam komedi !...önce olmaz demişlerdi..

bu sefer kevork beyin dedği gibi " tapu intifası" dediler 77 nci madde ymiş galiba ..o verilirse olurmuş...
öncekinde " olmaz "demişlerdi ....illa birebir aynısı olacak demişlerdi

maliyeyi bi daha aradım tam komedi !...önce olmaz demişlerdi..

bu sefer kevork beyin dedği gibi " tapu intifası" dediler 77 nci madde ymiş galiba ..o verilirse olurmuş...
öncekinde " olmaz "demişlerdi ....illa birebir aynısı olacak demişlerdi

İntifa hakkı da öyle karşılıksız olmaz. Onlar sadece alacakları vergiyi düşünür. İntifa yasal bir süreçtir. Yukarda intif aşartlarını yazdım. Bu sefer karşılığında ne aldın bunu beyan ettin mi derler.

intifada da sıkıntılar var gibi...

bu durumda sanırım yine başa dönmek lazım gibi galiba ...

yani herşeyin benim adıma olması...

ancak , yatan " kira stopajı " var eşin adına ...sanırım bunun "yanlışlık " diye düzeltmesi olabilir ?!...

mi ?!...

Son düzenleme: