fonradar

Kira Gelirleri - Beyanname

merhabalar;
Bir konuda yardımlarınızı bekliyorum,
Bir mükellefim var açılış tarihi 11/2014 gerçek gelir vergisi mükellefi 2 aylık 2014 yılı zararı var . ama aynı zamanda 2014 yılı mesken kira gelirleri var. Beyannameye 2014 yılı kira gelirlerinin
tamamını eklersem çok fazla vergi ödeyecek.2014 yılı mesken kira geliri nasıl beyan edilecek.

Merhaba ;

Ticari ya da mesleki kazancından doğan zarar rakamı ile GMSİ gelirlerini birlikte beyan edeceksiniz. GMSİ istisnasını düşemeyeceksiniz.

" Kira gelirlerinin tamamını eklersem ...." diyorsunuz. Aman aman ne varsa beyan ediniz. Zaten mükellefiniz / müşteriniz normal de de GMSİ gelirlerini istisnadan yararlanarak beyan edecekti.

NOT : Lütfen başlığınızı düzeltiniz.

Merhaba işyeri kira geliri beyan etmek istiyorum ayrıca beyan edeceğim kişinin ortak olduğu şirketten aldığı kar payıda var, benim sorularım şunlar menkul sermaye iradı beyannamesini kira beyannamesi gibi verebiliyormuyuz yoksa e şifreye ihtiyacımız olucak mi ?
işyeri kira beyannamesini verirken götürü ücret seçebiliyormuyum ?
seçebiliyorsamda sistemin hesapladığı kira geliriyle benimki hep farklı çıkıyor ordaki oranı bir türlü anlayamadım beyana tabi tutarın yüzde kaçını alıyor ? ,
iki beyannameyi birlikte verebiliyormuyum yoksa ayrı ayrı beyannameler mi vermem gerekiyor ,
Bu konular hakkında yardımlarını rica ediyorum .

Hayır veremezsiniz. Yani önceden hazırlanmış kira beyannamesi kullanmazsınız. Mutlaka ya e şifre ile ya da doğrudan kağıt ortamında vermelisiniz.
İşyeri için götürü ücret seçebilirsiniz.
Neden farklı çıktığını bilemem . Acaba işyeri gelirine istisna mı uyguladınız?
Ayrı ayrı beyan verilmez tek beyan var. İnternet vergi dairesinde örneği var.

Merhaba,

ilk defa GMSİ beyannamesi vereceğimde, elimde işyeri kiralarının stopaj listeleri var. Brüt kira, stopaj tutarı ve net kira şeklinde. Ayrıca birde kira sözleşmesi var mesken için. Her ikisi birlikte olacak. Sınırı aşıyor çünkü
GMSİ beyannamesinde gayrisafi irat dediğinden aklım karıştı. brüt kira mı yoksa net kira mı beyan ediliyor.

Son düzenleme:
balık tutmayı öğrenmek isteyen arkadaşlara tavsiyem (mesleki açıdan katkı olması ve konuya vakıf olunabilmesi için) ,

GİB tarafından yayınlanan vergi rehberleri detaylı okumanız, özümsemeniz, kafa yormanız.

Mesleki olarak katkı sağlayacaktır.

iyi çalışmalar.

zira hangi konuyu bilmiyorsanız onunla ilgili araştırma içine girip, o konuyla ilgili ne varsa oturup çalışmanız o konunun uzmanı olmanız anlamına gelmektedir. Foruma sorulup o gün işinizi çözebilirsiniz. ancak size katkısı olmaz.

Ek; her ne kadar GİB yayımladığı rehberler yol gösterici olsada orada yazılı rakamların güncel olup olmadığını kontrol edin. Zira bu sene yayımlanan birinde 2013 yılına ait sınırlama rakamları yer alıyordu.

Ek; her ne kadar GİB yayımladığı rehberler yol gösterici olsada orada yazılı rakamların güncel olup olmadığını kontrol edin. Zira bu sene yayımlanan birinde 2013 yılına ait sınırlama rakamları yer alıyordu.

gib in rehberindeki bir örneği, bdp de gireyim dedim hesaplanan gelir vergisi rehberden farklı çıktı.