Kira kontratı Hk.

Üyelik
2 Mar 2006
Mesajlar
416
merhaba
kiracı ve mal sahibi arasında imzalanmış olan kira kontratında; sürleri belli olan ve bir yıl olarak sınırlandırılmış yani belli bir süreye bağlanmış olan kira kontratını süresi geçtikten sonra yenilemesem .. aynı eski kontrat kendisini otomatikman yeniler mi?

bunun ilgili kanun maddeleri neleridr?

İyi çalışmalar
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Ynt: Kira kontratı Hk.

Merhaba,
Eğer sözleşmenizde kendiliğinden yenilenir ve/veya sözleşme feshedilmezse uzar şeklinde bir madde varsa yenilemenize gerek yoktur. Borçlar kanununu inceleyebilirsin ama kanunda bununla ilgili bir madde hatırlamıyorum. Sadece sözleşme serbestliği olduğunu söyleyebilirim.
 
Üyelik
2 Mar 2006
Mesajlar
416
Ynt: Kira kontratı Hk.

Aslında bende yüzeysel bu konuyla ilgili kanun maddesi araştırdım fakat bulamdım...

bir şahısla bu konuyu tartıtım ben sözleşme şekli ve hükmü gereğince bir süre sınırlamsına tabi olan sözleşmelrde sözleşme sürsinin sona ermesi durumunda sözleşmenin hükümlerini yitirdiği kanaatindeyim ve fakat karşımdaki kişi bu konuda ısrarlı olarak kontratta bir süre sınırlamsı olsa dahi ve sürenin sona ermesi sonrasında kontratın otamatik olarak kendini yenilediğini söylüyor...

ve bende bu konu hakkında hiç bir kanun maddesi veya herhangi bir karar bulamadım bu yüzden bir türlü açıklayamdım sırf bu yüzden başımağrıyor.

bu konunun aslı nedir hala çözemedim sayın Tamer Başkan
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Ynt: Kira kontratı Hk.

Bence sözleşmeyi okumadan bir yorumda bulunmak yanlış olur. Sözleşme maddelerine göre süre sonunda otomatik olarak feshedilmiş sayılır yazıyorsa tabi sona erecektir. Aksi takdirde feshedilmiş sayılması için şartlar varsa onlarıda incelemek lazım.
 
Üyelik
2 Mar 2006
Mesajlar
416
Ynt: Kira kontratı Hk.

SN. Tamer başkan

ortada bir kira kontratı yok sadece olması gerekenler durumunda konuşuyorum; yani;

bir kira kontratı yapılmış olsa ve kiranın başlangıç tarihi ve bitiş tarihi mevcur ve süresininde 1 yıl olarak belirtilmiş olan ve bunun yanında kira kontratında , kontratın yenilenmemesi durumunda takip eden zamanda kendini yeniler veya eski kontrat geçerlidir şeklinde bir maddede konulmamış olan bir kontrat; belirtilmiş olan sürenin sonunda takip eden zaman dilinmleri içerisinde kendisini yenilermi? yani eski kontrat geçerliliğini devam ettirebilirmi?

anlamdığım bu?

Tesekkürler.
 
Üst