fonradar

Kira kontratında damga vergisi hesaplama??

dnyn

Katkı Sunan Üye
merhaba arkadaşlar, doğruluğundan emin olmak istiyorum aşağıdaki hesaplamanın, yanıtlarınızı bekliyorum teşk.
3 yıllık kira kontratında tuttar mesela şöyle olsa

1.yıl brüt kira=5.000-TL
2.yıl brüt kira=6.000-TL
3.yıl brüt kira=7.000-TL
18.000-TL x ( Binde 1,65) =29,70-TL ödenecek toplam damga vergisidir değil mi?

Ynt: kira kontratında damga vergisi hesaplama??

18.000-TL x ( Binde 1,65 x 2 ) = 59,40-TL pardon hem kiralayan hemde kiraya veren adına ödeniyordu galiba birde yani çarpı 2 olacak bir de değil mi?

Ynt: Kira kontratında damga vergisi hesaplama??

Bulunan rakamı bir defa 2 ile çarpmanız yeterli. Bu arada kontratta kefil var mı?kefil varsa oran binde 7- 8' lere fırlar..

sayın twolf, teşekkürler evet biliyorum neyse ki kefil yok:)

aslında konu açılmışken bununla ilgili bir şey daha paylaşmak istiyorum.vergi daireleri işyeri açılışlarında dükkan sahibine de ait olan bu 1,65 lik oranı da (çarpı 2 diyerek) her zaman kiracıdan tahsil ediyor hazır bulmuşken birini yani.ve dolayısıyla bir çok yeni mükellef bazen çok ciddi rakamlara kadar çıkan damga vergisinin tamamından kendisi sorumluymuş gibi ödeme yapıyor ya da sorumlu tutuluyor.yani kendi payına düşen 1,65 den değil 3,30 dan (şu andaki güncel damga vergisi oranı) ödemek zorunda kalıyor.yasa farlı; yerleşmiş uygulama farklı kısacası.

arkadaşlar,kira sözleşmelerinde x2 durumuyla karşılaşmamak için 1 nüsha tanzil edilmiştir diyorum ve hiçte bir uyarı almadım ama :-\

Vergi dairesi,kontratı bana kim getirirse parayı ondan alırım diyor.Vergi idaresi senden mi alacağım ondan mı alacağım konusuna girmez.Ben paramı alaym siz ne yaparsanız yapın..Mantık budur. Biz bir de dua edelim ki vergi dairesi alıyor,ya noter alsaydı :) Saygılar.

yine damga vergisi beyanı ile ilgili bir şey daha arkadaşlar.

e-beyandan vermeyi denediniz mi hiç damga vergisi beyannamesini?

ben tüm kiralarda beyanname ile veriyordum ama noterde onatlatmak istersen sade tahakkuk fişi ile notere onaylatamadım ödeme dekontunuda görmek istedi

twolf ' Alıntı:
Vergi dairesi,kontratı bana kim getirirse parayı ondan alırım diyor.Vergi idaresi senden mi alacağım ondan mı alacağım konusuna girmez.Ben paramı alaym siz ne yaparsanız yapın..Mantık budur. Biz bir de dua edelim ki vergi dairesi alıyor,ya noter alsaydı :) Saygılar.
ödediğiniz DV %50-%50 paylaşılacak ise siz ödüyorsanız dekont ile karşı tarafı borçlandırın ilgili tutarı size iade etsin.